Mədəniyyət Nazirliyi Fransanın tanınmış mədəniyyət xadimlərini dürüst olmağa və qərəzsiz mövqe tutmağa çağırır
Fransanın tanınmış bir qrup mədəniyyət xadimi  (rejissor, yazıçı, aktyor, musiqiçi, jurnalist, müğənni) Qarabağdakı erməni separatçılığını açıq şəkildə dəstəkləyən, yalan və böhtan üzərində hazırlanmış müraciəti imzalamışdır. Bu barədə Fransanın “Le Figaro” nəşrində məlumat yayımlanmışdır.
Müraciət ermənilərlə həmrəyliyi, onların Qarabağdakı taleyi üçün narahatlığı, qondarma “1915-ci il soyqırımı”nın təkrarlanmasını, erməni separatçılığına dəstəyi, ümumiyyətlə, Azərbaycanın məkrli planlarının olmasını nümayiş etdirir.
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi bildirir ki, otuz ilə yaxın müddətdə Ermənistan BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874, 884 saylı qətnamələrini icra etməyərək Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərini, Dağlıq Qarabağ bölgəsi və ona bitişik yeddi rayonu qanunsuz olaraq işğal altında saxlamışdır.
Uzun illər davam etmiş işğal zamanı Ermənistanın təcavüzkar siyasəti nəticəsində həmin ərazilərdə Azərbaycan xalqına məxsus daşınmaz tarix və mədəniyyət abidələri dağıdılıb, mənimsənilib, tarixi-mədəni təyinatına uyğun olmayan şəkildə istifadə olunaraq vandalizmə məruz qalıb. İşğal edilmiş ərazilərdə yerləşən yaşayış evləri, təhsil, sənaye obyektləri ilə yanaşı yüzlərlə mədəniyyət müəssisəsi, o cümlədən 4,6 milyon kitab fondu olan 927 kitabxana, 808 mədəniyyət sarayı, klub və mədəniyyət evi, 85 musiqi və rəssamlıq məktəbi, 100 mindən artıq eksponatın toplandığı 22 muzey və muzey filialı, 4 rəsm qalereyası, 4 teatr müəssisəsi, 2 konsert müəssisəsi, 8 mədəniyyət və istirahət parkı, 2000-dən artıq tarix və mədəniyyət abidəsi bu vandalizminin qurbanına çevrilmişdir. Mədəni irsə, o cümlədən xüsusi əhəmiyyətə malik unikal abidələrə bu cür barbarcasına münasibət dünya irsinə qarşı yönəlmiş təhdid kimi dəyərləndirilməlidir.
Müvafiq dəlillərə və faktlara, elmi araşdırmaya və tədqiqata əsaslanmadan dünya ictimaiyyətinə təqdim olunan bu müraciətdə nüfuzlu mədəniyyət xadimlərinin iştirakı, onların erməni təbliğatının alətinə çevrilmələri təəssüf doğurur. Bu qeyri-peşəkar yanaşma həmin şəxslərin imicinə və qərəzsizliyinə kölgə salır.
Diqqətə çatdırırıq ki, UNESCO-nun “Silahlı münaqişə zamanı mədəni mülkiyyətin müdafiəsi haqqında” 1954-cü il Haaqa Konvensiyası və “Mədəni mülkiyyətin qanunsuz olaraq ölkəyə gətirilməsi, ölkədən çıxarılması və mülkiyyət hüququnun qanunsuz olaraq başqasına verilməsinin qadağan olunması və qarşısının alınmasına yönəldilmiş tədbirlər haqqında” 1970-ci il Paris Konvensiyasına üzv dövlət olmasına baxmayaraq, Ermənistanın vaxtilə işğal etdiyi ərazilərdə Azərbaycanın mədəni irsini necə məhv etdiyi, saxtalaşdırdığı və talan etdiyi barədə təkzibedilməz faktlar və dəlillər mövcuddur.
Nazirlik Azərbaycana qarşı törədilən mədəni soyqırımın şahidi olmaq və Azərbaycanın dağıntıya və vandalizmə məruz qalan irsinin hazırki vəziyyətinə real məkanda baxış keçirmək məqsədilə Fransanın tanınmış mədəniyyət və elm xadimlərini işğaldan azad olunmuş ərazilərimizə dəvət edir.

The Ministry for Culture of the Republic of Azerbaijan calls on prominent cultural figures of France for honesty and impartiality
A group of renowned cultural figures from France (directors, writers, performers, musicians, journalists, singers) have signed an appeal in support of Armenian separatism in Garabagh, based on lies and slander; this was reported in the French newspaper Le Figaro.
The appeal demonstrates solidarity with the Armenians, a concern for their fate in Garabagh, the reoccurrence of the so-called “1915 genocide”, support for Armenian separatism, and, in general, Azerbaijan’s mythical “insidious plans”.
The Ministry for Culture of the Republic of Azerbaijan states that for about thirty years Armenia had illegally occupied internationally recognised territories of the Republic of Azerbaijan, the Nagorno-Karabakh (Daghlyg Garabagh) region and seven neighbouring towns, refusing to implement UN Security Council Resolutions 822, 853, 874 and 884.
During the many years of occupation, as a result of the aggressive policy of Armenia, immovable historical and cultural monuments in these areas that belong to the Azerbaijani people have been destroyed, misappropriated and vandalised by not being used in accordance with their historical and cultural purposes. Along with houses, educational and industrial facilities in the occupied territories, hundreds of cultural institutions, including 927 libraries with a stock of 4.6 million books, 808 palaces of culture, clubs and cultural centres, 85 music and art schools, 22 museums and museum branches with more than 100 000 exhibits, 4 art galleries, 4 theatres, 2 concert halls, 8 culture and recreation parks, and more than 2 000 historical and cultural monuments have been victims of this vandalism. Such barbaric treatment of cultural heritage, including unique monuments of special importance, should be seen as a threat to world heritage.
It is unfortunate that the participation of influential cultural figures in this appeal, which was presented to the world community without relying on relevant evidence and facts, including any scientific research, has become a tool of Armenian propaganda; this unprofessional approach casts a shadow over the image and impartiality of these individuals.
We remind that despite being a member state of the 1954 Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict and the 1970 Paris Convention on the Prohibition and Prevention of the Illicit Import, Export and Illegal Transfer of Cultural Property (UNESCO), there are indisputable facts and evidences about how Armenia has destroyed, falsified and looted Azerbaijan’s cultural heritage in the Azerbaijani territories that were once under occupation.
The Ministry for Culture of the Republic of Azerbaijan invites renowned cultural and scientific figures from France to our liberated territories to witness the cultural genocide against Azerbaijan and to see in real life the current state of Azerbaijan’s destroyed and vandalised heritage.