Mədəniyyət Nazirliyi Fransanın tanınmış mədəniyyət xadimlərini dürüst olmağa və qərəzsiz mövqe tutmağa çağırır
Fransanın tanınmış bir qrup mədəniyyət xadimi  (rejissor, yazıçı, aktyor, musiqiçi, jurnalist, müğənni) Qarabağdakı erməni separatçılığını açıq şəkildə dəstəkləyən, yalan və böhtan üzərində hazırlanmış müraciəti imzalamışdır. Bu barədə Fransanın “Le Figaro” nəşrində məlumat yayımlanmışdır.
Müraciət ermənilərlə həmrəyliyi, onların Qarabağdakı taleyi üçün narahatlığı, qondarma “1915-ci il soyqırımı”nın təkrarlanmasını, erməni separatçılığına dəstəyi, ümumiyyətlə, Azərbaycanın məkrli planlarının olmasını nümayiş etdirir.
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi bildirir ki, otuz ilə yaxın müddətdə Ermənistan BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874, 884 saylı qətnamələrini icra etməyərək Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərini, Dağlıq Qarabağ bölgəsi və ona bitişik yeddi rayonu qanunsuz olaraq işğal altında saxlamışdır.
Uzun illər davam etmiş işğal zamanı Ermənistanın təcavüzkar siyasəti nəticəsində həmin ərazilərdə Azərbaycan xalqına məxsus daşınmaz tarix və mədəniyyət abidələri dağıdılıb, mənimsənilib, tarixi-mədəni təyinatına uyğun olmayan şəkildə istifadə olunaraq vandalizmə məruz qalıb. İşğal edilmiş ərazilərdə yerləşən yaşayış evləri, təhsil, sənaye obyektləri ilə yanaşı yüzlərlə mədəniyyət müəssisəsi, o cümlədən 4,6 milyon kitab fondu olan 927 kitabxana, 808 mədəniyyət sarayı, klub və mədəniyyət evi, 85 musiqi və rəssamlıq məktəbi, 100 mindən artıq eksponatın toplandığı 22 muzey və muzey filialı, 4 rəsm qalereyası, 4 teatr müəssisəsi, 2 konsert müəssisəsi, 8 mədəniyyət və istirahət parkı, 2000-dən artıq tarix və mədəniyyət abidəsi bu vandalizminin qurbanına çevrilmişdir. Mədəni irsə, o cümlədən xüsusi əhəmiyyətə malik unikal abidələrə bu cür barbarcasına münasibət dünya irsinə qarşı yönəlmiş təhdid kimi dəyərləndirilməlidir.
Müvafiq dəlillərə və faktlara, elmi araşdırmaya və tədqiqata əsaslanmadan dünya ictimaiyyətinə təqdim olunan bu müraciətdə nüfuzlu mədəniyyət xadimlərinin iştirakı, onların erməni təbliğatının alətinə çevrilmələri təəssüf doğurur. Bu qeyri-peşəkar yanaşma həmin şəxslərin imicinə və qərəzsizliyinə kölgə salır.
Diqqətə çatdırırıq ki, UNESCO-nun “Silahlı münaqişə zamanı mədəni mülkiyyətin müdafiəsi haqqında” 1954-cü il Haaqa Konvensiyası və “Mədəni mülkiyyətin qanunsuz olaraq ölkəyə gətirilməsi, ölkədən çıxarılması və mülkiyyət hüququnun qanunsuz olaraq başqasına verilməsinin qadağan olunması və qarşısının alınmasına yönəldilmiş tədbirlər haqqında” 1970-ci il Paris Konvensiyasına üzv dövlət olmasına baxmayaraq, Ermənistanın vaxtilə işğal etdiyi ərazilərdə Azərbaycanın mədəni irsini necə məhv etdiyi, saxtalaşdırdığı və talan etdiyi barədə təkzibedilməz faktlar və dəlillər mövcuddur.
Nazirlik Azərbaycana qarşı törədilən mədəni soyqırımın şahidi olmaq və Azərbaycanın dağıntıya və vandalizmə məruz qalan irsinin hazırki vəziyyətinə real məkanda baxış keçirmək məqsədilə Fransanın tanınmış mədəniyyət və elm xadimlərini işğaldan azad olunmuş ərazilərimizə dəvət edir.

Министерство культуры призывает известных деятелей культуры Франции быть честными и занимать беспристрастную позицию
Группа известных деятелей культуры Франции (режиссеры, писатели, актеры, музыканты, журналисты, певцы) подписали основанное на лжи и клевете обращение, открыто поддерживающее армянский сепаратизм в Карабахе. Информацию об этом распространило французское издание Le Figaro.
Министерство культуры Азербайджанской Республики отмечает, что Армения, не выполняя резолюции Совета Безопасности ООН номер 822, 853, 874, 884, около 30 лет незаконно держала под оккупацией признанные на международном уровне территории Азербайджанской Республики, Нагорно-Карабахский регион и семь прилегающих к нему районов.
Во время продолжающейся долгие годы оккупации в результате на этих территориях были разрушены, присвоены недвижимые исторические и культурные памятники, принадлежащие азербайджанскому народу, используясь не в соответствии с историко-культурным назначением, были подвергнуты вандализму. Находящиеся на оккупированных территориях жилые дома, образовательные, промышленные объекты, а также сотни культурных учреждений, в том числе, 927 библиотек с 4,6-миллионным книжным фондом, 808 дворцов культуры, клубов и домов культуры, 85 музыкальных и художественных школ, 22 музея и филиалов музея, в которых были собраны свыше 100 тыс. экспонатов, 4 выставочных галерей, 4 театральных учреждения, 2 концертных предприятий, 8 парков культуры и отдыха, более 2000 исторических и культурных памятников стали жертвами этого вандализма. Подобное варварское отношение к обладающим особым значением уникальным памятникам, относящимся к культурному наследию, должно быть оценено как угроза против мирового наследия.
Причастность авторитетных деятелей культуры к данному обращению, которое было представлено мировому сообществу без соответствующих доказательств и фактов, без обоснования научными исследованиями, и то, что они стали инструментом армянской пропаганды, вызывает сожаление. Этот непрофессиональный подход бросает тень на имидж и беспристрастность этих людей.
Доводится до внимания, что есть неопровержимые факты и доказательства того, что, несмотря на то, что Армения является государством-членом Гаагской конвенции ЮНЕСКО 1954 года «О защите культурных ценностей в случае вооружённого конфликта» и Парижской конвенции 1970 года «О мерах, направленных на запрещение и предупреждение незаконного ввоза, вывоза и передачи права собственности на культурные ценности», Армения уничтожила, сфальсифицировала и разграбила культурное наследие Азербайджана на некогда оккупированных ею территориях.
Министерство приглашает известных деятелей культуры и науки Франции посетить освобожденные от оккупации территории, чтобы стать свидетелем последствий культурного геноцида, совершенного против Азербайджана, и увидеть нынешнее состояние в реальном пространстве наследия Азербайджана, подвергшегося разрушению и вандализму.