Noyabrın 11-də Bakıda BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyası Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) işə başlayıb. Qlobal iqlim dəyişikliyi ilə bağlı müzakirələrin ən yüksək platforması olan bu mötəbər tədbirə ev sahibliyinin Azərbaycana həvalə edilməsi ölkəmizə yüksək etimadın və inamın göstəricisi, Prezident İlham Əliyevin liderliyində beynəlxalq təşkilatlarla formalaşdırılmış uğurlu əməkdaşlığın nəticəsidir.
Noyabrın 22-dək davam edəcək sessiya çərçivəsində noyabrın 15-də saat 13:00-da mədəniyyətə əsaslanan iqlim fəaliyyəti üzrə Mədəniyyət Nazirlərinin 2-ci Yüksək Səviyyəli Görüşü keçiriləcək.
Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Braziliya və Azərbaycanın mədəniyyət nazirliklərinin təşkilatçılığı ilə gerçəkləşən görüşdə rəsmilər, ekspert və qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri – ümumilikdə 120-yə yaxın qonağın iştirakı gözlənilir. Tədbirdə yüksək səviyyəli dialoq mədəniyyəti, o cümlədən incəsənət və mədəni irsin iqlim fəaliyyəti gündəliyinə daxil edilməsi üçün beynəlxalq konsensusa nail olunması məqsədilə səylər göstəriləcək.
Noyabrın 16-da saat 11:00-da COP29 çərçivəsində BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyası (UNFCCC) çərçivəsində Mədəniyyətə Əsaslanan İqlim Fəaliyyəti üzrə Dostlar Qrupu və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə ölkəmizin irəli sürdüyü “İqlim üçün mədəniyyət” (C4C) təşəbbüsünə həsr olunan sessiya keçiriləcək. Yüksək səviyyəli nümayəndələrin və aparıcı mütəxəssislərin iştirakı ilə reallaşacaq sessiyada mədəni yanaşmaların iqlimlə bağlı məsələləri təşviq etməsi, inklüzivliyin artırılması kimi mövzular müzakirə olunacaq.
Həmin gün saat 15:30-da Azərbaycanın “İqlim üçün mədəniyyət” (C4C) təşəbbüsünün təqdimatı keçiriləcək. C4C təşəbbüsü mədəniyyəti iqlim müzakirələrinin mərkəzinə çəkərək qlobal səviyyədə mənalı davranış dəyişikliklərinə ilham verməyi və mədəniyyətin davamlı gələcək üçün güclü bir vasitə olduğunu göstərməyi hədəfləyir.
Qeyd edək ki, Mədəniyyət Nazirliyi COP29-a hazırlıq çərçivəsində bu il ərzində bir çox tədbirlər təşkil edib. Parisdə, UNESCO qərargahında Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən COP29 çərçivəsində həyata keçiriləcək mədəniyyət məzmunlu tədbirlərə dair təqdimat, “COP29 və mədəniyyət: iqlim dəyişikliyinin mədəni ölçüləri” adlı konfransı, VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda ətraf mühitin mühafizəsi və iqlim dəyişmələrinin mədəni irsə təsirinə dair panel və plenar sessiyalar, Ağdam şəhərində “Minaların və partlamamış hərbi sursatların mədəni mülkiyyətə təsiri” adlı xüsusi konfrans, “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş “Azərbaycan ekologiyası” adlı biblioqrafiya kitabının təqdimatı və digər tədbirlər təşkil olunub.

On November 11, Baku hosted the opening of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29). This important event, recognized as the leading forum for global dialogue on climate change, reflects the high level of confidence in our country and successful cooperation with international organizations under the leadership of President Ilham Aliyev.
The Second High-Level Meeting of Ministers of Culture on Culture-Based Climate Action is scheduled to take place on November 15 at 13:00 as part of the session, which will continue until November 22.
Around 120 participants, including officials, experts, and representatives of non-governmental organizations, are expected to attend the meeting, which is being organized by the Ministries of Culture of the United Arab Emirates, Brazil, and Azerbaijan. It will focus on promoting a high-level dialogue on culture, including arts and cultural heritage, to build international consensus for its inclusion in the climate action agenda.
A session dedicated to the “Culture for Climate” (C4C) initiative, organized by the Group of Friends of Culture-Based Climate Action and the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, will be held on November 16 at 11:00 during COP29. The session will bring together high-ranking representatives and leading experts to explore cultural approaches for addressing climate challenges and increasing inclusivity.
Later that day, at 15:30, Azerbaijan's "Culture for Climate" (C4C) initiative will be presented. The initiative seeks to inspire meaningful behavioral changes globally by placing culture at the heart of the climate discussion and demonstrating its potential as a powerful tool for building a sustainable future.
The Ministry of Culture has organized numerous events this year in preparation for COP29. These include a presentation at UNESCO headquarters in Paris on cultural events planned for COP29, the conference ‘COP29 and Culture: Cultural Dimensions of Climate Change’, panel and plenary sessions on environmental protection and the impact of climate change on cultural heritage at the 6th World Forum on Intercultural Dialogue, a special conference on the impact of mines and unexploded ordnance on cultural property in Aghdam city, and the presentation of the bibliographical book Ecology of Azerbaijan, dedicated to the Green World Solidarity Year, etc.