11-22 noyabr tarixlərində Bakıda keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyası Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) müxtəlif tədbir və təqdimatlarla davam edir, ikitərəfli görüşlər təşkil olunur, müzakirələr aparılır.
Sessiya çərçivəsində noyabrın 16-da Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli ilə
Mədəni Mülkiyyətin Qorunması və Bərpasının Öyrənilməsi üzrə Beynəlxalq Mərkəzin (ICCROM) baş direktoru xanım Aruna Francesca Maria Gujral arasında ikitərəfli görüş keçirilib.
Qonağı salamlayan nazir COP29 tədbirində iştirak etdiyinə görə təşəkkürünü bildirib.
Qeyd edib ki, Azərbaycan dövləti mədəni irsin qorunmasını və bərpasını daim diqqətdə saxlayır.
Azərbaycan həm dövlət səviyyəsində, həm də Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın rəhbəri olduğu Heydər Əliyev Fondunun xətti ilə indiyə qədər bir sıra dinlərə mənsub yerli və beynəlxalq səviyyədə abidələrin, həmçinin qorunmasında uğurla iştirak edib. Azərbaycan Parisdəki Luvr Muzeyinin İslam mədəniyyəti bölməsinin yenidən qurulmasına, Strasburq Kafedral kilsəsinin bərpasına, Romada Kapitolini Muzeyinin “Filiosoflar zalı”nın təmirinə maliyyə vəsaiti ayırıb.
Nazir qonağa 30 ilə yaxın Ermənistanın işğalı altında olmuş Azərbaycan ərazilərində tarixi-mədəni irsimizə qarşı həyata keçirilən vandalizm və talan haqqında da məlumat verib. Deyib ki, hazırda dövlətimiz tərəfindən dağıdılıb talan olunmuş abidələrin bərpası istiqamətində sistemli iş aparılır.
ICCROM-un baş direktoru COP29-un yüksək səviyyədə təşkilinə və görüşmək imkanına görə təşəkkürünü bildirib.
Söhbət zamanı ölkəmizlə ICCROM arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, mədəni irs nümunələrinin qorunması və bərpası sahəsində təcrübə mübadiləsinin aparılması, bu məqsədlə birgə təlimlərin, seminarların təşkili və digər məsələlərlə bağlı müzakirə aparılıb.

Проходящая в Баку 11-22 ноября 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) продолжается различными мероприятиями и презентациями, проводятся двусторонние встречи и дискуссии.
В рамках сессии 16 ноября состоялась двусторонняя встреча министра культуры Азербайджанской Республики Адиля Каримли и генерального директора Международного исследовательского центра по сохранению и реставрации культурных ценностей (ИККРОМ), г-жой Аруной Франческой Марией Гуджрал.
Приветствуя гостью, министр выразил ей благодарность за участие в мероприятии COP29.
Он отметил, что Азербайджанское государство всегда уделяет внимание защите и восстановлению культурного наследия.
Азербайджан как на государственном уровне, так и через Фонд Гейдара Алиева, возглавляемый Первым вице-президентом госпожой Мехрибан Алиевой, успешно участвует до настоящего времени на местном и международном уровне в защите памятников, относящихся к различным религиям. Азербайджан выделил средства на реконструкцию отдела исламской культуры Музея Лувр в Париже, реставрацию Страсбургского Кафедрального собора и ремонт «Зала философов» Капитолийского музея в Риме.
Министр также проинформировал гостью о вандализме и разграблении нашего исторического и культурного наследия на территориях Азербайджана, которые около 30 лет находились под оккупацией Армении. Он сообщил, что в настоящее время нашим государством ведётся системная работа в направлении восстановления разрушенных и разграбленных памятников.
Генеральный директор ИККРОМ выразила благодарность за организацию COP29 на высоком уровне и за возможность встретиться.
В ходе беседы обсуждались развитие сотрудничества нашей страны с ИККРОМ, обмен опытом в области охраны и реставрации образцов культурного наследия, организация совместных тренингов, семинаров и другие вопросы.