Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva, İordaniya şahzadəsi və ICCROM-un baş direktoru "Manqurt" tamaşasını izləyiblər
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva, COP29 çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan İordaniya Haşimilər Krallığının şahzadəsi, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri, Petra Milli Trestinin prezidenti Dana Firas və ICCROM-un baş direktoru Aruna Francesca noyabrın 17-də Azərbaycan Dövlət Pantomima Teatrında "Manqurt" tamaşasını izləyiblər.
Dünyaşöhrətli qırğız yazıçısı Çingiz Aytmatovun "Gün var əsrə bərabər" əsərinin motivləri əsasında hazırlanan səhnə əsərinin quruluş müəllifi Ceyhun Dadaşov, rəssamı Sənubər Səmədova, musiqi tərtibatçısı Elman Rəfiyev, plastik həll üzrə rejissoru Xalq artisti Bəxtiyar Xanızadədir. Tamaşada teatrın bütün aktyor heyəti çıxış edir.
Uzun illərdir teatrın repertuarda olan tamaşa bu mövsümdə sənətsevərlərə yeni üslubda təqdim edilir.

Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева, принцесса Иорданского Хашимитского Королевства, посол доброй воли ЮНЕСКО, президент Национального треста «Петра» Дана Фирас и генеральный директор ИККРОМ Аруна Франческа, находящиеся в нашей стране в рамках COP29, 17 ноября посмотрели спектакль «Манкурт» в Азербайджанском государственном театре пантомимы.
Автором-постановщиком спектакля по мотивам произведения всемирно известного киргизского писателя Чингиза Айтматова «День равный веку» является Джейхун Дадашов, художником - Санубар Самадова, разработчиком музыки - Эльман Рафиев, режиссёром пластического решения – народный артист Бахтияр Ханызаде. В спектакле задействован весь актёрский состав театра.
Спектакль, который уже много лет входит в репертуар театра, в этом сезоне представлен любителям искусства в новом стиле.