1-3 may tarixlərində “Sülh və qlobal təhlükəsizlik naminə dialoq” mövzusunda Bakıda keçirilən VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun yekun bəyannaməsi BMT Baş Assambleyasının 78-ci sessiyasının sənədi kimi dərc olunub.
Bu barədə Azərbaycan Respublikasının BMT yanında daimi nümayəndəliyindən məlumat verilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən 2008-ci ildə irəli sürülmüş “Bakı Prosesi” təşəbbüsü BMT-nin Baş katibinin çıxışlarında və bu təşkilatın rəsmi sənədlərində mədəniyyətlərarası dialoqa dair vacib qlobal təşəbbüs kimi yüksək qiymətləndirilib. Bu, Prezident İlham Əliyevin liderliyində Azərbaycan Respublikasının dünyada sülhə, əmin-amanlığa, mədəniyyətlərarası dialoqa verdiyi töhfələrin beynəlxalq aləmdə təqdir olunmasının sübutudur.
Xatırladaq ki, Azərbaycan hökumətinin təşkilatçılığı, UNESCO-nun, BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının, Dünya Turizm Təşkilatı və ICESCO-nun tərəfdaşlığı ilə keçirilən VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda 100-dən çox ölkədən yüksək səviyyəli qonaqlar və mütəxəssislər iştirak ediblər.
Forumda 4 plenar sessiya və aktual mövzularda 12 panel təşkil olunub. Forumun bir sıra panelləri Şuşada və Ağdamda da keçirilib.

Итоговая декларация состоявшегося 1-3 мая в Баку VI Всемирного форума межкультурного диалога «Диалог ради мира и глобальной безопасности» опубликована как документ 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
Об этом сообщило постоянное представительство Азербайджанской Республики при ООН.
Следует отметить, что инициатива «Бакинский Процесс», выдвинутая Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым в 2008 году, получила высокую оценку в выступлениях Генерального секретаря ООН и в официальных документах этой организации как важная глобальная инициатива по межкультурному диалогу. Это является доказательством высокой оценки в международном мире вклада Азербайджанской Республики под руководством Президента Ильхама Алиева в мир, спокойствие и межкультурный диалог во всём мире.
Напомним, что в VI Всемирном форуме межкультурного диалога, организованном правительством Азербайджана в партнёрстве с ЮНЕСКО, Альянсом цивилизаций ООН, Всемирной туристической организацией и ИСЕСКО, приняли участие высокопоставленные гости и эксперты из более чем 100 стран.
На форуме было организовано 4 пленарных заседания и 12 панелей по актуальным вопросам. Ряд панелей форума был проведён в Шуше и Агдаме.