Mayın 30-da görkəmli baletmeyster, Azərbaycan balet sənətinin canlı əfsanəsi, Xalq artisti, Prezident təqaüdçüsü Maqsud Məmmədovun 95 yaşı tamam olub.
Bu münasibətlə iyunun 1-də mədəniyyət nazirinin müavini Murad Hüseynov və nazirliyin məsul əməkdaşları sənətkarı evində ziyarət ediblər.
Nazir müavini sənətkarı yubileyi münasibətilə təbrik edib, cansağlığı arzulayıb. Qeyd olunub ki, peşəkar təhsil almış ilk azərbaycanlı balet artisti olan Maqsud Məmmədov Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrında solist kimi fəaliyyətə başlayıb, qısa müddət ərzində özünü istedadlı, işgüzar, səhnəyə böyük məhəbbətlə bağlı, daim axtarışda olan sənətkar kimi göstərərək baletsevərlərin dərin rəğbətini qazanıb.
Bildirilib ki, Maqsud Məmmədovun Azərbaycan balet sənətinin inkişafındakı xidmətləri daim dövlət tərəfindən yüksək qiymətləndirilib. “Xalq artisti” (1970) fəxri adına, “Şöhrət” ordeni (2019) ilə təltif olunan sənətkar 2002-ci ildən Prezident təqaüdçüsüdür.
Sonra Xalq artistinə Mədəniyyət Nazirliyinin Fəxri diplomu təqdim olunub.
Qocaman sənətkar yaradıcılığına göstərilən diqqətə görə təşəkkürünü bildirib.
Qeyd edək ki, 1929-cu ildə Gəncədə dünyaya göz açan Maqsud Davud oğlu Məmmədov erkən yaşlarından rəqslə məşğul olmağa başlayıb. Bu sahəyə olan həvəsi onu Bakı Xoreoqrafiya Məktəbinə gətirir. Burada yüksək sənət göstəriciləri nəzərə alınaraq Moskva Xoreoqrafiya Məktəbinə göndərilib. Təhsilini başa vurduqdan sonra taleyini Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrına bağlayıb. Burada dünya klassiklərinin əsərlərindən mürəkkəb partiyaları – Ziqfrid (“Qu gölü”), Dezire (“Yatmış gözəl), Şelkunçik (“Şelkunçik”), Albert (“Jizel”), Bazil (“Don Kixot”), o cümlədən Azərbaycan bəstəkarlarının əsərlərindən parlaq obrazları – Polad (“Qız qalası”), Azad (“Gülşən”), Mənzər (“Yeddi gözəl”), Fərhad (“Məhəbbət əfsanəsi”), Lenni (“İldırımlı yollarla”) böyük uğurla canlandırıb.
Maqsud Məmmədov yaradıcılıq fəaliyyəti boyunca bir çox ölkələrdə – Misir, Yəmən, Əlcəzair, Türkiyə və İsveçdə çalışıb, milli xoreoqrafiya sənətimizin təbliğatçısına çevrilib.
Onun həyat yoldaşı, görkəmli balerina, Xalq artisti Rəfiqə Axundova (1931–2024) ilə birgə quruluş verdiyi Tofiq Bakıxanovun “Xəzər balladası”, Fərəc Qarayevin “Qobustan kölgələri”, “Kaleydoskop”, Rauf Hacıyevin “Azərbaycan süitası”, Nazim Əlivedibəyovun “Muğam”, Aqşin Əlizadənin “Babək” baletləri istedadlı baletmeysterə böyük şöhrət qazandırıb.

30 мая выдающемуся балетмейстеру, живой легенде Азербайджанского балетного искусства, народному артисту, пенсионеру Президента Магсуду Мамедову исполнилось 95 лет.
По этому случаю 1 июня заместитель министра культуры Мурад Гусейнов и ответственные сотрудники министерства посетили артиста у него дома.
Заместитель министра поздравил артиста с юбилеем и пожелал ему здоровья. Было отмечено, что Магсуд Мамедов, будучи первым азербайджанским артистом балета, получившим профессиональное балетное образование, начал работать солистом в Азербайджанском государственном академическом театре оперы и балета, за короткий период времени показав себя талантливым, трудолюбивым, влюблённым в сцену, находящимся в постоянном творческом поиске мастером, завоевал глубокую симпатию любителей балета.
Было сообщено, что заслуги Магсуда Мамедова в развитии Азербайджанского балетного искусства всегда высоко оценивались государством. Мастер, удостоенный почётного звания «Народный артист» (1970) и ордена «Слава» («Шохрат») (2019), является персональным пенсионером Президента с 2002 года.
Затем народному артисту была вручена Почётная грамота Министерства культуры.
Маститый творец выразил благодарность за внимание, уделяемое его творчеству.
Следует отметить, что Магсуд Давуд оглы Мамедов, родившийся в Гяндже в 1929 году, начал заниматься танцами с раннего возраста. Страсть к этой сфере привела его в Бакинское хореографическое училище. Учитывая высокие артистические способности его отправили в Московское хореографическое училище. После окончания учёбы артист связал свою судьбу с Азербайджанским государственным академическим театром оперы и балета. Здесь он с большим мастерством исполнял сложные партии в произведениях мировых классиков - Зигфрида («Лебединое озеро»), Дезире («Спящая красавица»), Щелкунчика («Щелкунчик»), Альберта («Жизель»), Базиля («Дон Кихот»), а также яркие образы из произведений Азербайджанских композиторов - Полада («Девичья Башня»), Азада («Гюльшан»), Манзара («Семь красавиц»), Фархада («Легенда о любви»), Ленни («Тропою Грома»).
За время своей творческой деятельности Магсуд Мамедов поработал во многих странах – Египте, Йемене, Алжире, Турции и Швеции, и стал пропагандистом нашего национального хореографического искусства.
Балеты «Каспийская баллада» Тофика Бакиханова, «Тени Гобустана» Фараджа Гараева, «Калейдоскоп», «Азербайджанская сюита» Рауфа Гаджиева, «Мугам» Назима Аливердибекова, «Бабек» Агшина Ализаде, поставленные мастером в соавторстве со своей супругой, выдающейся балериной, народной артисткой Рафигой Ахундовой (1931 – 2024) принесли большую славу талантливому балетмейстеру.