Xəbər verdiyimiz kimi, 31 may – 3 iyun tarixlərində Bakıda və Şuşada “Rəqəmsal yaradıcı həftəsonu” (Digital Creative Weekend) layihəsi həyata keçirilir.
Layihə çərçivəsində iyunun 2-də Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi, İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı – ICESCO və “New Space Open Innovation”ın əməkdaşlığı ilə Bakı Kristal Zalında (“Baku Crystal Hall”) “A-Hub Akselerasiya Proqramı”nın (2023-cü il üzrə) dünya finalı təşkil edilib.
Əvvəlcə ICESCO-nun baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Malikin videoçıxışı dinlənilib.
Açılış nitqi söyləyən mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov qonaqları salamlayıb. Qeyd edib ki, Mədəniyyət Nazirliyi bu layihəni ICESCO ilə birlikdə icra etməkdədir: "Çox şadıq ki, bu platforma irimiqyaslı layihəyə çevrilib. Biz gələcəkdə bu platformanı inkişaf etdirmək üçün yeni təşəbbüslər irəli sürəcəyik".
Azərbaycanla ICESCO arasında əməkdaşlığa toxunan nazir müavini söyləyib ki, bu günə kimi ölkəmizin bu qurumla məhsuldar əməkdaşlığı olub: "Buna nümunə olaraq Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsini qeyd edə bilərik. Şuşanın “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi mötəbər bir hadisədir. Sizlər sabah Şuşaya səfər zamanı bu qədim şəhərimizin necə bariz bir şəkildə islam mədəniyyətini ehtiva etdiyini öz gözlərinizlə görəcəksiniz".
ICESCO baş direktorunun elm və texnologiya üzrə müşaviri Məhəmməd Şərif qonaqpərvərliyə görə ölkəmizə təşəkkür edib, dünya finalında iştirak edən komandalara uğurlar arzulayıb. Tədbir çərçivəsində layihə iştirakçılarının Azərbaycanın zəngin mədəniyyəti ilə tanış olacağına əminliyini bildirib.
"New Space Open Innovation”ın təsisçisi Leyla Tağızadə layihə haqqında məlumat verib. Qeyd olunub ki, layihə ICESCO-ya üzv ölkələrdə 2021-ci ildən etibarən innovativ inkişaf üzrə təşəbbüslərin dəstəklənməsi, biznes subyektlərinin və gənclərin bu sahəyə marağının artırılması, mədəniyyət sahəsi ilə özəl yaradıcı sahibkarlıq subyektlərinin əlaqələndirilməsi məqsədilə həyata keçirilir: "Biz 3 il əvvəl bu layihəyə başlayanda heç təsəvvür edə bilməzdik ki, bu gün Azərbaycanda belə möhtəşəm dünya finalı keçiriləcək. Dünya finalında 11 ölkədən - Azərbaycan, Cibuti, Tunis, Tacikistan, Türkiyə, Liviya, Seneqal, Somali, Misir, Mali, Sudandan 30-dan çox innovativ komanda iştirak edir. Finalın ümumi mükafat məbləği 30 min ABŞ dollarıdır".
Çıxışlardan sonra startap komandaları öz ideyalarını təqdim ediblər.
Qaliblərin adlarına iyunun 3-də Şuşada keçiriləcək mükafatlandırılma mərasimində aydınlıq gələcək.
Qeyd edək ki, "A-Hub Akselerator"u, ICESCO və "New Space Open Innovation"un əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən, Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə yaradılmış bir təşəbbüsdür. Bu akselerator proqramı yaradıcı və texnoloji startapları dəstəkləyərək onların ideyalarını reallaşdırmaq üçün lazım olan resurs və mentorluğu təmin edir. 2021-ci ildə pilot layihə kimi başlayan proqram hazırda 20 ölkədə fəaliyyət göstərir və daha da genişlənməkdədir.

As reported earlier, the "Digital Creative Weekend" project took place in Baku and Shusha from May 31 to June 3.
As part of the project, the Baku Crystal Hall hosted the World Final of the “A-Hub Acceleration Program(2023) on June 2, with the support of the Ministry of Culture,  ICESCO, and “New Space Open Innovation.”
First, attendees listened to the video message from ICESCO General Director Salim bin Muhammad al-Malik.
In his opening speech, Deputy Minister of Culture Farid Jafarov welcomed the guests. He pointed out that the Ministry of Culture is collaborating with ICESCO on this project. "We are happy that this platform has grown into a large-scale project. We plan to undertake new initiatives to further develop it in the future."
Highlighting the collaborative efforts between Azerbaijan and ICESCO, the deputy minister noted that the country has had a productive partnership with the organization to date: "An example is the declaration of Shusha, the cultural capital of Azerbaijan, as the 'Cultural Capital of the Islamic World' for 2024. Achieving 'cultural capital' status is a great honor. Tomorrow, you will witness firsthand the rich Islamic culture preserved in this ancient city."
Mahammad Sharif, Advisor to the Director General of ICESCO on Science and Technology, thanked our country for its hospitality and wished success to the teams in the World Finals. He also expressed his confidence that the participants of the project will get acquainted with the rich culture of Azerbaijan during the event.
Leyla Taghizadeh, the founder of “New Space Open Innovation,” provided information about the project. The project, which started in 2021, aims to support innovative development initiatives and is being implemented in ICESCO member countries. Its objectives include raising interest among businesses and young people in this field and coordinating cultural and private creative business entities. "Three years ago, when we launched this project, we couldn't have imagined such a grand world final involving more than 11 innovative teams from 30 countries. Azerbaijan, Djibouti, Tunisia, Tajikistan, Türkiye, Libya, Senegal, Somalia, Egypt, Mali, and Sudan are participating in the world final. The total prize pool of the final is 30 thousand US dollars.”
After the speeches, the startup teams introduced their ideas.
The names of the winners will be revealed at the award ceremony to be held on June 3 in Shusha.
The "A-Hub Accelerator" is an initiative implemented by ICESCO and "New Space Open Innovation" and established with the support of the Ministry of Culture of Azerbaijan. This program supports creative and technological startups by giving them access to essential resources and mentorship to develop their ideas. Launched as a pilot project in 2021, the accelerator now operates in 20 countries and continues to expand.