Oktyabrın 31-dən noyabrın 4-dək Şuşada və Bakıda I Beynəlxalq TÜRKSOY Teatr Festivalı keçirilir
Festival Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi və Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi, Azərbaycan peşəkar milli teatrının yaradılmasının 150 və TÜRKSOY-un 30 illik yubileyləri münasibətilə gerçəkləşir. Oktyabrın 31-də festival çərçivəsində Şuşada TÜRKSOY-a üzv ölkələrin dövlət teatrları rəhbərləri şurasının 9-cu toplantısı keçirilir.
Toplantıda TÜRKSOY-a üzv ölkələr Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkiyə, Türkmənistan, Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin və Gagavuz Yeri (Moldova) Dövlət teatr rəhbərləri iştirak edir.
Qonaqlar toplantıdan əvvəl Şuşa şəhərin tarixi məkanları və əsrarəngiz təbiəti ilə tanış olublar.
Şuşa qala divarlarını ziyarət edən qonaqlara Şuşa şəhərinin tarixi, qala divarlarının tikilməsi barədə məlumat verildi. Bildirildi ki, Qarabağ xanı Pənahəli xan tərəfindən inşa edilən qala uzun müddət şəhəri xarici müdaxilələrdən qoruyub, alınmazlıq simvolu olub. İşğal dövründə qala divarları erməni vandalizminə məruz qalıb. Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin bələdçisi qonaqlara şəhər barədə məlumat verib. Şuşanın məhəllələri, Xan qızı bulağı, Şuşa qalasının Gəncə qapısı, Yuxarı Gövhər Ağa məscidi, Mehmandarovların malikanəsi, Qazançı kilsəsi haqqında danışıb. Qonaqlar Molla Pənah Vaqifin muzey-mərtəbə kompleksini ziyarət edib, ortaq ədəbi dəyərlərimizlə bağlı düşüncələrini bölüşüblər.
Gəzinti zamanı işğal dönəmində mədəniyyət abidələrimizə ermənilər tərəfindən vurulan ziyan, qədim artefaktlarımızın saxtalaşdırılması barədə də məlumat verilib. Bildirilib ki, Şuşa işğaldan azad edildikdən sonra burada genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işlərinə başlanılıb. İnfrastrukturun qurulması ilə yanaşı, Şuşada şəhərin əsl simasının, tarixi və mədəniyyət abidələrinin bərpasına start verilib.

Фестиваль проводится по случаю 100-летнего юбилея Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева и объявления города Шуша “Культурной столицей тюркского мира” на 2023 год, 150-летнего юбилея создания профессионального национального театра Азербайджана и 30-летнего юбилея ТЮРКСОЙ. 31 октября в рамках фестиваля в Шуше состоится 9-е заседание Совета руководителей государственных театров стран-членов ТЮРКСОЙ.
В заседании принимают участие руководители государственных театров стран-членов ТЮРКСОЙ Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана, Турции, Туркменистана, Турецкой Республики Северного Кипра и Гагаузии (Молдова).
Перед встречей гости ознакомились с историческими достопримечательностями и чарующей природой города Шуша.
Гостям, посетившим крепостные стены Шуши, рассказали об истории города Шуша, о строительстве крепостных стен. Было отмечено, что крепость, построенная Карабахским ханом Панахали ханом, долгое время защищала город от внешних вторжений и была символом неприступности. Во время оккупации стены крепости подверглись армянскому вандализму. Гид Управления Государственного Заповедника города Шуши проинформировал гостей о городе. Он рассказал о кварталах Шуши, роднике Хан кызы,  Гянджинских воротах Шушинской крепости, мечети Юхары Гевхар Ага, усадебном комплексе Мехмандаровых, Казанчинской церкви. Гости посетили комплекс музея-мавзолея Моллы Панаха Вагифа и поделились своими мыслями о наших общих литературных ценностях.
В ходе экскурсии также были представлены сведения об ущербе, нанесенном армянами нашим памятникам культуры в период оккупации, о фальсификации наших древних артефактов. Было отмечено, что после освобождения Шуши от оккупации здесь начались масштабные восстановительно-строительные работы. Наряду со строительством инфраструктуры, в Шуше был дан старт восстановлению подлинного облика города, памятников истории и культуры.
В завершении посетители Джыдыр дюзю  получили незабываемое впечатление от очаровательной природы и пейзажей.