Oktyabrın 31-dən noyabrın 4-dək Şuşada və Bakıda I Beynəlxalq TÜRKSOY Teatr Festivalı keçirilir
Festival Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi və Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi, Azərbaycan peşəkar milli teatrının yaradılmasının 150 və TÜRKSOY-un 30 illik yubileyləri münasibətilə gerçəkləşir. Oktyabrın 31-də festival çərçivəsində Şuşada TÜRKSOY-a üzv ölkələrin dövlət teatrları rəhbərləri şurasının 9-cu toplantısı keçirilir.
Toplantıda TÜRKSOY-a üzv ölkələr Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkiyə, Türkmənistan, Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin və Gagavuz Yeri (Moldova) Dövlət teatr rəhbərləri iştirak edir.
Qonaqlar toplantıdan əvvəl Şuşa şəhərin tarixi məkanları və əsrarəngiz təbiəti ilə tanış olublar.
Şuşa qala divarlarını ziyarət edən qonaqlara Şuşa şəhərinin tarixi, qala divarlarının tikilməsi barədə məlumat verildi. Bildirildi ki, Qarabağ xanı Pənahəli xan tərəfindən inşa edilən qala uzun müddət şəhəri xarici müdaxilələrdən qoruyub, alınmazlıq simvolu olub. İşğal dövründə qala divarları erməni vandalizminə məruz qalıb. Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin bələdçisi qonaqlara şəhər barədə məlumat verib. Şuşanın məhəllələri, Xan qızı bulağı, Şuşa qalasının Gəncə qapısı, Yuxarı Gövhər Ağa məscidi, Mehmandarovların malikanəsi, Qazançı kilsəsi haqqında danışıb. Qonaqlar Molla Pənah Vaqifin muzey-mərtəbə kompleksini ziyarət edib, ortaq ədəbi dəyərlərimizlə bağlı düşüncələrini bölüşüblər.
Gəzinti zamanı işğal dönəmində mədəniyyət abidələrimizə ermənilər tərəfindən vurulan ziyan, qədim artefaktlarımızın saxtalaşdırılması barədə də məlumat verilib. Bildirilib ki, Şuşa işğaldan azad edildikdən sonra burada genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işlərinə başlanılıb. İnfrastrukturun qurulması ilə yanaşı, Şuşada şəhərin əsl simasının, tarixi və mədəniyyət abidələrinin bərpasına start verilib.

The festival is held on the occasion of the 100th anniversary of the national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev and the declaration of the city of Shusha as the "Cultural Capital of the Turkic world" for 2023, the 150th anniversary of the establishment of the professional national theater of Azerbaijan, and the 30th anniversary of TURKSOY. Within the framework of the festival, the 9th meeting of the Council of Directors of State Theaters of TURKSOY member countries will be held in Shusha on October 31.
Directors of state theatres of TURKSOY member countries such as Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Turkiye, Turkmenistan, the Turkish Republic of Northern Cyprus, and Gagauzia (Moldova) are participating in the meeting.
The guests got acquainted with the historical places and mysterious nature of Shusha city before the meeting.
The guests who visited the Shusha fortress walls were informed about the history of Shusha city and the construction of the fortress walls. It was reported that the fortress built by Karabakh Khan Panahali Khan protected the city from foreign interference for a long time and was a symbol of invincibility. During the occupation, the fortress walls were subjected to Armenian vandalism. The guide of Shusha City State Reserve Department informed the guests about the city. He spoke about Shusha's neighborhoods, Khan Gizi Spring, Ganja Gate of Shusha Castle, Yukhari Govhar Agha Mosque, the Mehmandarovs' Estate Complex ,and Gazanchi Church. The guests visited the museum-floor complex of Molla Panah Vagif and shared their thoughts about our common literary values.
During the tour, information was also given about the damage done to our cultural monuments by the Armenians during the occupation period, as well as the falsification of our ancient artifacts. It was reported that, after the liberation of Shusha from the occupation, large-scale reconstruction works were started here. In addition to the construction of the infrastructure, the restoration of the city's true face and historical and cultural monuments has been started in Shusha.