15-20 avqust tarixlərində Füzuli şəhərinin məktəbliləri üçün yay məktəbi təşkil olunacaq.
Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı, Elm və Təhsil Nazirliyi, Ağdam, Füzuli və Xocavənd üzrə Prezidentin xüsusi nümayəndəliyinin dəstəyi ilə həyata keçiriləcək.
Məqsəd Qazaxıstan Respublikası tərəfindən tikilib istifadəyə verilən Kurmanqazi adına Uşaq yaradıcılıq mərkəzində yay tətili müddətində doğma yurda qayıtmış Füzuli məktəblilərinin asudə vaxtının maraqlı və əyləncəli təşkilidir.
“Füzulidə yay məktəbi” adlı layihədə Özbəkistan Respublikası Prezidentinin hədiyyəsi olan Uluqbəy adına 1 nömrəli tam orta məktəbin şagirdləri də iştirak edəcək. Yay məktəbi çərçivəsində 200-dək şagird maraqlı proqramla vaxtlarını səmərəli keçirə biləcək. Aksiya müddətində tanınmış təhsil, sənət, idman xadimləri müxtəlif təqdimatlarla çıxışlar edəcək, əyləncəli məzmunlu proqram təşkil olunacaq.
Yay məktəbinin ikinci günündə Qarabağ bölgəsi musiqi məktəblərinin şagirdləri Əməkdar artist, xanəndə Təyyar Bayramovun müşayiəti ilə “Qarabağ bülbülləri" Füzulidə” adlı konsert proqramı ilə çıxış edəcəklər.
Digər günlərdə Xalq artistləri – opera müğənnisi Samir Cəfərov və aktyor Vidadi Həsənov, yazar, ədəbiyyatşünas Ramil Əhmədin müvafiq sahələr üzrə ustad dərsləri təşkil olunacaq.
Yay məktəbi müddətində şagirdlərin valideynləri ilə müxtəlif məkanlarda görüşlərin keçirilməsi, məsləhət saatlarının təşkili, eləcə də açıq məkanda əyləncəli yarışmaların keçirilməsi nəzərdə tutulur.

С 5 по 20 августа для школьников города Физули будет организована летняя школа. Мероприятие будет организовано Министерством культуры при поддержке Министерства науки и образования и специальным представительством Президента Азербайджана в Агдаме, Физули и Ходжавенде.
Целью мероприятия является организация в построенном со стороны Казахстанской Республики Центре детского творчества имени Гурмангазы интересного и занимательного досуга для физулинских школьников, вернувшихся в период летних каникул на родину.
В проекте «Летняя школа в Физули» также примут участие ученики полной средней школы №1 имени Улугбея, являющегося подарком президента Узбекистана Азербайджану. Реализуемая в рамках летней школы интересная программа обеспечит эффективное времяпрепровождение двумстам ученикам. Во время акции известные деятели образования, искусства, спорта выступят с различными презентациями, будет организована развлекательная программа.
Во второй день летней школы ученики музыкальных школ Карабахского региона выступят с концертной программой «Карабахские соловьи в Физули» с участием заслуженного артиста, исполнителя мугама Тайяра Байрамова. В последующие дни для участников летней школы мастер классы проведут народные артисты – оперный певец Самир Джафаров и актёр Видади Гасанов, публицист, литературовед Рамиль Ахмед.
В рамках летней школы планируются проведение встреч с школьными родителями, организация консультационных часов, а также организация развлекательных конкурсов на открытых площадках.