15-20 avqust tarixlərində Füzuli şəhərinin məktəbliləri üçün yay məktəbi təşkil olunacaq.
Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı, Elm və Təhsil Nazirliyi, Ağdam, Füzuli və Xocavənd üzrə Prezidentin xüsusi nümayəndəliyinin dəstəyi ilə həyata keçiriləcək.
Məqsəd Qazaxıstan Respublikası tərəfindən tikilib istifadəyə verilən Kurmanqazi adına Uşaq yaradıcılıq mərkəzində yay tətili müddətində doğma yurda qayıtmış Füzuli məktəblilərinin asudə vaxtının maraqlı və əyləncəli təşkilidir.
“Füzulidə yay məktəbi” adlı layihədə Özbəkistan Respublikası Prezidentinin hədiyyəsi olan Uluqbəy adına 1 nömrəli tam orta məktəbin şagirdləri də iştirak edəcək. Yay məktəbi çərçivəsində 200-dək şagird maraqlı proqramla vaxtlarını səmərəli keçirə biləcək. Aksiya müddətində tanınmış təhsil, sənət, idman xadimləri müxtəlif təqdimatlarla çıxışlar edəcək, əyləncəli məzmunlu proqram təşkil olunacaq.
Yay məktəbinin ikinci günündə Qarabağ bölgəsi musiqi məktəblərinin şagirdləri Əməkdar artist, xanəndə Təyyar Bayramovun müşayiəti ilə “Qarabağ bülbülləri" Füzulidə” adlı konsert proqramı ilə çıxış edəcəklər.
Digər günlərdə Xalq artistləri – opera müğənnisi Samir Cəfərov və aktyor Vidadi Həsənov, yazar, ədəbiyyatşünas Ramil Əhmədin müvafiq sahələr üzrə ustad dərsləri təşkil olunacaq.
Yay məktəbi müddətində şagirdlərin valideynləri ilə müxtəlif məkanlarda görüşlərin keçirilməsi, məsləhət saatlarının təşkili, eləcə də açıq məkanda əyləncəli yarışmaların keçirilməsi nəzərdə tutulur.

A summer school for schoolchildren in Fuzuli will be held from August 5 to 20. It will be organized by the Ministry of Culture and the Ministry of Science and Education, with the support of the President's Special Representation in Aghdam, Fuzuli, and Khojavand.
The goal is to organize an engaging and fun summer vacation for Fuzuli schoolchildren who have returned to their homeland at the Kurmangazi Children’s Creative Center, built and put into use by the Republic of Kazakhstan.
Schoolchildren from Ulugbey Secondary School No. 1, a school gifted by the President of the Republic of Uzbekistan, will join the "Summer School in Fuzuli" project. Up to 200 schoolchildren will be  provided with an engaging and productive program. During the campaign, well-known education, art, and sports figures will make speeches with various presentations, and a fun program will be organized.
On the second day of the summer school, accompanied by honored artist and singer Tayyar Bayramov, students from music schools in the Karabakh region will present a concert titled "Nightingales of Karabakh" in Fuzuli.
On other days, master classes will be conducted by people's artists, such as opera singer Samir Jafarov, actor Vidadi Hasanov, and writer and literary critic Ramil Ahmed.
It's planned to hold meetings with the parents of schoolchildren in different places, to organize counseling sessions, and to hold entertaining outdoor competitions during the summer school.