Xəbər verdiyimiz kimi, Prezident İlham Əliyevin 22 iyul 2024-cü il tarixli Sərəncamı ilə Özbəkistanın tanınmış estrada müğənnisi, bəstəkar, aktyor Fərrux Zakirov “Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti” fəxri adına layiq görülüb.
Bu il avqustun 6-da isə Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin Sərəncamı ilə görkəmli Azərbaycan bəstəkarı və müğənnisi Polad Bülbüloğlu “Özbəkistan Respublikasının Xalq artisti” fəxri adı ilə təltif edilib.
Avqustun 22-də, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Özbəkistana dövlət səfəri çərçivəsində Daşkənddəki Forumlar Sarayında hər iki sənətkara fəxri adların təqdimetmə mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Azərbaycanın mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Özbəkistanın mədəniyyət naziri Ozodbek Nazarbekov, iki qardaş ölkənin tanınmış incəsənət xadimləri və digər şəxslər iştirak ediblər.
Mədəniyyət nazirinin müşaviri Oleq Əmirbəyov Fərrux Zakirovun təltif edilməsi ilə bağlı Azərbaycan Prezidentinin Sərəncamını oxuyub.
Özbəkistan Prezidenti Administrasiyasının nümayəndəsi isə Polad Bülbüloğlunun təltif olunması haqqında Prezident Şavkat Mirziyoyevin Sərəncamını diqqətə çatdırıb.
Sonra fəxri adların nişan və vəsiqələri sahiblərinə təqdim olunub.
Mükafatlandırılan sənətçilər çıxış edərək yaradıcılıqlarına verilən yüksək qiymətə görə qardaş ölkələrin rəhbərlərinə minnətdarlıqlarını bildiriblər.

Как ранее сообщалось, Распоряжением Президента Азербайджана Ильхама Алиева от 22 июля 2024 года известному узбекскому эстрадному певцу, композитору, актеру Фарруху Закирову присвоено почетное звание «Народный артист Азербайджанской Республики».
6 августа текущего года Распоряжением Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева выдающемуся азербайджанскому композитору и певцу Поладу Бюльбюльоглу было присвоено почетное звание «Народный артист Республики Узбекистан».
22 августа в рамках государственного визита Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в Узбекистан во Дворце форумов в Ташкенте состоялась церемония представления почетных званий обоим артистам.
Участие в церемонии приняли министр культуры Азербайджана Адил Каримли, министр культуры Узбекистана Озодбек Назарбеков, известные деятели искусства двух братских стран и другие лица.
Министр культуры Азербайджана Адил Каримли зачитал Распоряжение президента Азербайджана о награждении Фарруха Закирова.
Представитель Администрации Президента Узбекистана довел до внимания собравшихся Распоряжение Президента Шавката Мирзиёева о награждении Полада Бюльбюльоглу.
Затем обладателям наград были вручены нагрудные знаки и удостоверения о почетных званиях.
Лауреаты премии выразили благодарность руководителям братских государств за высокую оценку их творчества.