Xəbər verdiyimiz kimi, Prezident İlham Əliyevin 22 iyul 2024-cü il tarixli Sərəncamı ilə Özbəkistanın tanınmış estrada müğənnisi, bəstəkar, aktyor Fərrux Zakirov “Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti” fəxri adına layiq görülüb.
Bu il avqustun 6-da isə Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin Sərəncamı ilə görkəmli Azərbaycan bəstəkarı və müğənnisi Polad Bülbüloğlu “Özbəkistan Respublikasının Xalq artisti” fəxri adı ilə təltif edilib.
Avqustun 22-də, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Özbəkistana dövlət səfəri çərçivəsində Daşkənddəki Forumlar Sarayında hər iki sənətkara fəxri adların təqdimetmə mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Azərbaycanın mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Özbəkistanın mədəniyyət naziri Ozodbek Nazarbekov, iki qardaş ölkənin tanınmış incəsənət xadimləri və digər şəxslər iştirak ediblər.
Mədəniyyət nazirinin müşaviri Oleq Əmirbəyov Fərrux Zakirovun təltif edilməsi ilə bağlı Azərbaycan Prezidentinin Sərəncamını oxuyub.
Özbəkistan Prezidenti Administrasiyasının nümayəndəsi isə Polad Bülbüloğlunun təltif olunması haqqında Prezident Şavkat Mirziyoyevin Sərəncamını diqqətə çatdırıb.
Sonra fəxri adların nişan və vəsiqələri sahiblərinə təqdim olunub.
Mükafatlandırılan sənətçilər çıxış edərək yaradıcılıqlarına verilən yüksək qiymətə görə qardaş ölkələrin rəhbərlərinə minnətdarlıqlarını bildiriblər.

As reported earlier, well-known pop singer, composer, and actor from Uzbekistan, Farrukh Zakirov, was awarded the honorary title of "People's Artist of the Republic of Azerbaijan" by the order of President Ilham Aliyev on July 22, 2024.
On August 6 of this year, the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev awarded the honorary title of "People's Artist of the Republic of Uzbekistan" to the outstanding Azerbaijani composer and singer, Polad Bulbuloghlu.
On August 22, during the state visit of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to Uzbekistan, a ceremony was conducted at the Palace of Forums in Tashkent to present the honorary titles to both artists.
The ceremony was attended by the Minister of Culture of Azerbaijan Adil Karimli, the Minister of Culture of Ubekistan Ozodbek Nazarbekov, well-known art figures of the two brotherly countries and others.
Minister of Culture Adil Karimli read the Order of the President of Azerbaijan on awarding Farrukh Zakirov.
The representative of the Presidential Administration of Uzbekistan drew attention to the Order of President Shavkat Mirziyoyev on awarding Polad Bulbuloghlu.
The holders were then presented with badges and certificates of honorary titles.
The artists, who received awards, expressed their gratitude to the leaders of the brotherly countries for appreciating their creative work.