Azərbaycanın “Simurq” muğam ansamblı 26-30 avqust tarixlərində Özbəkistanın Səmərqənd şəhərində keçirilən XIII “Şərq təranələri” Beynəlxalq Musiqi Festivalının Qran-pri mükafatına layiq görülüb.
Özbəkistan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, UNESCO, ICESCO və TÜRKSOY-un tərəfdaşlığı ilə gerçəkləşən builki festivala 80-ə yaxın ölkədən 300-dən çox nümayəndə qatılıb.
Tanınmış xanəndə Mirələm Mirələmov və instrumental heyət – Zəki Vəliyev (tar), Elnur Mikayılov (kamança), Əməkdar artist Kamran Kərimov (nağara), İdris Hüseynov (ud) və Anar Vəlizadədən (balaban) ibarət “Simurq” muğam ansamblı möhtəşəm ifası ilə Azərbaycana dünyaşöhrətli festivalın üçüncü dəfə baş mükafatını qazandırıb.
Ansambla festivalın heykəlciyini və baş mükafatın sertifikatını Özbəkistanın mədəniyyət naziri Ozodbek Nazarbekov və XIII “Şərq təranələri”nin beynəlxalq münsiflər heyətinin sədri, Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin direktoru Əməkdar artist, tarzən Sahib Pazaşadə təqdim ediblər.
27 illik festivalın tarixində ilk dəfə Azərbaycan təmsilçisi beynəlxalq münsiflər heyətinə sədrlik edib.
Bildirək ki, Qran-pri mükafatının məbləği 10 000 ABŞ dollarıdır.
Xatırladaq ki, 1997-ci ildə əsası qoyulan “Şərq təranələri” festivalı iki ildən bir keçirilir. Ölkəmizi təmsil edən xanəndə Simarə İmanova ilk festivalda, tarzən Sahib Paşazadə isə XI festivalda (2017) Qran-pri mükafatına layiq görülüblər. Müxtəlif illərdə ölkəmizdən bir neçə musiqiçi də festivalın qalibi olub.

The Grand Prix of the 13th Sharq Taronalari International Music Festival, held in Samarkand, Uzbekistan, from August 26–30, was awarded to the "Simurg" mugham ensemble from Azerbaijan.
More than 300 representatives from about 80 countries took part in this year's festival, which was organized in cooperation with the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan, UNESCO, ICESCO, and TURKSOY.
The Mugham ensemble "Simurg,"  consisting of the famous singer Miralam Miralamov and instrumentalists Zaki Valiyev (tar), Elnur Mikayilov (kamancha), Honored Artist Kamran Karimov (drums), Idris Huseynov (oud), and Anar Velizadeh (balaban), for the third time won the main prize of the world-famous festival for Azerbaijan with its outstanding performance.
The statuette of the festival and the certificate of the main prize were handed over to the ensemble by the Minister of Culture of Uzbekistan, Ozodbek Nazarbekov, and the Chairman of the International Jury of the 13th "Sharq Taronalari,"  the Director of the International Mugham Center, tar performer, Honored Artist Sahib Pazashadeh.
For the first time in the 27-year history of the festival, the representative of Azerbaijan headed the international jury.
The amount of the Grand Prix prize is 10,000 US dollars.
The "Sharq Taronalari" festival was established in 1997 and is held every two years. At the first festival, singer Simara Imanova from our country won the Grand Prix, while tar performer Sahib Pashazadeh secured the Grand Prix at the 11th festival in 2017. Various musicians from our country have won at this festival in different years.