Avqustun 1-də Monteneqro Milli Muzeyinin Miodrag Dado Djuric İncəsənət Qalereyasında “Azərbaycan xalçası: təbiətlə dialoq” adlı sərgi açılıb. Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) həsr olunan sərgidə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin kolleksiyasından 24 dəyərli sənət nümunəsi yer alır. Bunlara XVIII əsrdən müasir dövrədək xalqımızın zəngin mədəniyyətini, dünyagörüşünü, həyat tərzini və ənənələrini əks etdirən xalçalar, xalça məmulatları və eskizlər aiddir.
Sərginin açılışında Monteneqro Respublikasının mədəniyyət və media naziri Tamara Vuyoviç iştirak edib.
Sərgidə nümayiş olunan “vərni”, “zili” xovsuz xalçaları, “Ağaclı”, “Şıxlı”, “Cəyirli”, “Alpan” kimi xovlu xalçalar, həmçinin xalça məmulatlarından çul, heybə, məfrəş, ləməqabağı bənzərsiz bədii quruluşu, rəng ahəngdarlığı, zərif toxunuşu və özünəməxsus naxışları ilə bir-birindən seçilir. Şirvan, Quba, Bakı, Qazax, Qarabağ və Təbrizin toxuculuq məntəqələrində istehsal edilən bu unikal eksponatlar çoxmənalı elementlərlə, stilizə edilmiş zoomorf və nəbati ornamentlərlə zəngindir.
Xalq rəssamları Lətif Kərimov, Kamil Əliyev və Eldar Mikayılzadənin müəllifi olduğu müasir dövrə aid xalçalar və eskizlər də təqim edilən sənət nümunələri arasında xüsusi yer tutur.
Qeyd edək ki, sərgi Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Monteneqro Mədəniyyət və Media Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və Monteneqro Milli Muzeyinin təşkilatçılığı ilə keçirilir.

On August 1, the Azerbaijani Carpet: Dialogue with Nature exhibition was opened at the Miodrag Dado Djuric Art Gallery of the National Museum of Montenegro. The exhibition is dedicated to the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), which will be held in Baku. 24 valuable art pieces from the collection of the Azerbaijan National Carpet Museum are presented. These include carpets, carpet products and sketches reflecting the rich culture, worldview, lifestyle and traditions of our people from the 18th century to modern times.
The Minister of Culture and Media of the Republic of Montenegro Dr. Tamara Vujović attended the opening of the exhibition.
Flat-woven carpets varni, zili, pile carpets such as Aghajli, Shikhli, Jayirli, Alpan, as well as carpet products such as chul, heyba, mafrash and lamagabaghi are displayed within the exhibition. They are distinguished from each other by their unique artistic structure, colour harmony, delicacy and unique patterns. These exhibits produced in Shirvan, Guba, Baku, Gazakh, Karabakh and Tabriz weaving centres are rich in ambiguous elements, stylised zoomorphic and floral ornaments.
Carpets and sketches from the modern period, authored by People’s Artists Latif Karimov, Kamil Aliyev and Eldar Mikayilzade, also occupy a special place among the examples of applied art.
It should be noted that the exhibition is organised with the support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Culture and Media of Montenegro, the Azerbaijan National Carpet Museum and the National Museum of Montenegro.