Azərbaycanın dünyaşöhrətli bəstəkarı Fikrət Əmirovun “Min bir gecə” baleti 23-25 avqust tarixlərində Çinin paytaxtı Pekində nümayiş olunub.
Dünyanın bir sıra səhnələrini fəth etmiş əsər Sankt-Peterburq Mariinski Teatrının Primorski səhnəsi (Vladivostok şəhəri) balet truppasının Çin Xalq Respublikasına qastrolu çərçivəsində göstərilib.
Truppanın bədii rəhbəri Rusiyanın Əməkdar incəsənət xadimi Eldar Əliyevin yeni quruluş verdiyi tamaşanı 3500-dən çox çinli balet həvəskarı Pekin Milli İfaçılıq Mərkəzinin səhnəsində izləyib. Bu, yeni istifadəyə verilən Pekin Milli İfaçılıq Mərkəzinin səhnəsində ilk irimiqyaslı balet tamaşası olub.
Səhnə əsərində əsas rolları Anna Samstrelova, İrina Sapojnikova, Liliya Berejnova, Sergey Umanets, Viktor Mulıgin və başqaları ifa ediblər.
Üç gün ərzində tamaşaları izləyənlər arasında Rusiyanın Primorsk vilayətinin qubernatoru Oleq Kojemyako, Çin Böyük Teatrının direktoru Van Ninq, “İpək Yolu” Beynəlxalq Mədəniyyət Assosiasiyasının prezidenti Klaudio Yanq və başqa rəsmilər,  qonaqlar olub.
Tamaşaları Azərbaycan Dövlət Opera və Balet Teatrının baş dirijoru və musiqi rəhbəri Əməkdar artist, beynəlxalq müsabiqələr laureatı Əyyub Quliyevin rəhbərliyi ilə Çin Milli Baletinin simfonik orkestri müşayiət edib.
Balet tamaşasında Mariinski Teatrı Primorski səhnəsinin xoru, opera truppasının solistləri Anastasiya Kikot və əslən azərbaycanlı olan Samirə Həlimova da səhnəyə çıxıblar. Eləcə də tarda solistlər – Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının solisti Ramin Əzimov (Bakı) və Nadejda Medvedeva (Vladivostok) çıxış ediblər.
Azərbaycanın və Yaxın Şərqin musiqi əzəmətini canlandıran “Min bir gecə” baleti çinli sənətsevərlər tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
Qeyd edək ki, dahi bəstəkar, Azərbaycanın və SSRİ-nin Xalq artisti, dövlət mükafatları laureatı Fikrət Əmirovun (1922-1984) məşhur ərəb nağılları əsasında yazdığı “Min bir gecə” baleti ilk dəfə 1979-cu ildə Bakıda Azərbaycan Dövlət Opera və Balet Teatrında tamaşaya qoyulub. Tamaşanın librettosu görkəmli Azərbaycan yazıçıları Maqsud və Rüstəm İbrahimbəyov qardaşlarına məxsusdur.
Bəstəkar əsərdə Azərbaycanın milli aləti - tarı orkestrə daxil etmiş və bütün zərb alətləri arsenalının (bonqo, tam-tam, ksilofon, vibrafon, naqara, zəng, timpani və s.) köməyi ilə ərəb ritmlərinin zənginliyini tamaşaçıya tam çatdırır.

The ballet "The Thousand and One Nights" by Fikret Amirov, the world-famous composer of Azerbaijan, was performed in Beijing, the capital of China, on August 23-25.
The work, which has triumphed on many stages around the world, was performed by the Primorsky stage of St. Petersburg Mariinsky Theater (Vladivostok) as part of the ballet troupe's tour to the People’s Republic of China.
Over 3,500 ballet lovers in China watched the performance newly staged by Eldar Aliyev, the troupe's artistic director, at the Beijing National Performing Arts Center. This event was the first major ballet production at the newly opened Beijing National Performing Arts Center.
The leading roles were performed by Anna Samstrelova, Irina Sapojnikova, Liliya Berezhnova, Sergey Umanets, Viktor Mulygin, and others.
Among the spectators during the three-day performances were Oleg Kojemyako, the Governor of Russia's Primorsky region, Wang Ning, the Director of the Chinese Grand Theater, Claudio Yang, the President of the "Silk Road" International Cultural Association, and various other officials and guests.
The performance was accompanied by the Symphony Orchestra of the Chinese National Ballet under the baton of the Chief Conductor and Music Director of the Azerbaijan Academic Opera and Ballet Theater, the laureate of international competitions, Honored Artist Ayyub Guliyev.
The performance featured soloists of the Chorus and Opera Troupe of the Primorsky Stage of the Mariinsky Theatre Anastasia Kikot and Samira Halimova, a native of Azerbaijan, and the soloists of the Azerbaijan Opera and Ballet Theatre Ramin Azimov (Baku) and Nadezhda Medvedeva (Vladivostok) as tar performers.
The ballet "One Thousand and One Nights," celebrating the musical glory of Azerbaijan and the Middle East, was received with great interest by Chinese art lovers.
Fikret Amirov's ballet "One Thousand and One Nights," based on well-known Arabic fairy tales, premiered in 1979 at the Azerbaijan State Opera and Ballet Theatre in Baku. The libretto of the play is by prominent Azerbaijani writers Magsud and Rustam Ibrahimbayov brothers.
The composer included tar, the national instrument of Azerbaijan, in the orchestra and created a rich collection of percussion instruments (bongos, tam-tam, xylophone, vibraphone, drum, bell, timpani, cymbals, etc.) to effectively convey the richness of Arabic rhythms to the audience.