Azərbaycanın dünyaşöhrətli bəstəkarı Fikrət Əmirovun “Min bir gecə” baleti 23-25 avqust tarixlərində Çinin paytaxtı Pekində nümayiş olunub.
Dünyanın bir sıra səhnələrini fəth etmiş əsər Sankt-Peterburq Mariinski Teatrının Primorski səhnəsi (Vladivostok şəhəri) balet truppasının Çin Xalq Respublikasına qastrolu çərçivəsində göstərilib.
Truppanın bədii rəhbəri Rusiyanın Əməkdar incəsənət xadimi Eldar Əliyevin yeni quruluş verdiyi tamaşanı 3500-dən çox çinli balet həvəskarı Pekin Milli İfaçılıq Mərkəzinin səhnəsində izləyib. Bu, yeni istifadəyə verilən Pekin Milli İfaçılıq Mərkəzinin səhnəsində ilk irimiqyaslı balet tamaşası olub.
Səhnə əsərində əsas rolları Anna Samstrelova, İrina Sapojnikova, Liliya Berejnova, Sergey Umanets, Viktor Mulıgin və başqaları ifa ediblər.
Üç gün ərzində tamaşaları izləyənlər arasında Rusiyanın Primorsk vilayətinin qubernatoru Oleq Kojemyako, Çin Böyük Teatrının direktoru Van Ninq, “İpək Yolu” Beynəlxalq Mədəniyyət Assosiasiyasının prezidenti Klaudio Yanq və başqa rəsmilər,  qonaqlar olub.
Tamaşaları Azərbaycan Dövlət Opera və Balet Teatrının baş dirijoru və musiqi rəhbəri Əməkdar artist, beynəlxalq müsabiqələr laureatı Əyyub Quliyevin rəhbərliyi ilə Çin Milli Baletinin simfonik orkestri müşayiət edib.
Balet tamaşasında Mariinski Teatrı Primorski səhnəsinin xoru, opera truppasının solistləri Anastasiya Kikot və əslən azərbaycanlı olan Samirə Həlimova da səhnəyə çıxıblar. Eləcə də tarda solistlər – Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının solisti Ramin Əzimov (Bakı) və Nadejda Medvedeva (Vladivostok) çıxış ediblər.
Azərbaycanın və Yaxın Şərqin musiqi əzəmətini canlandıran “Min bir gecə” baleti çinli sənətsevərlər tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
Qeyd edək ki, dahi bəstəkar, Azərbaycanın və SSRİ-nin Xalq artisti, dövlət mükafatları laureatı Fikrət Əmirovun (1922-1984) məşhur ərəb nağılları əsasında yazdığı “Min bir gecə” baleti ilk dəfə 1979-cu ildə Bakıda Azərbaycan Dövlət Opera və Balet Teatrında tamaşaya qoyulub. Tamaşanın librettosu görkəmli Azərbaycan yazıçıları Maqsud və Rüstəm İbrahimbəyov qardaşlarına məxsusdur.
Bəstəkar əsərdə Azərbaycanın milli aləti - tarı orkestrə daxil etmiş və bütün zərb alətləri arsenalının (bonqo, tam-tam, ksilofon, vibrafon, naqara, zəng, timpani və s.) köməyi ilə ərəb ritmlərinin zənginliyini tamaşaçıya tam çatdırır.

23-25 ​​августа в столице Китая Пекине был исполнен балет "Тысяча ночей" всемирно известного азербайджанского композитора Фикрета Амирова.
Постановку балета в исполнении балетной труппы Приморской сцены Мариинского театра увидели более 3 500 зрителей Китая на лучшей сцене страны -  в Оперном театре при Национальном центре исполнительских искусств  Пекина (Beijing National Performing Arts Centre).
Творческий коллектив Приморской сцены Мариинского театра стала первой труппой, которая представила столь масштабный балетный спектакль на сцене недавно открывшегося Пекинского центра искусств, считающегося шедевром современной архитектуры.
Главные партии исполняли прима-балерины Приморской сцены Анна Самострелова, Ирина Сапожникова, Лилия Бережнова, премьеры Сергей Уманец и Виктор Мулыгин, солисты Юрий Зиннуров, Саки Нисида, Лада Сартакова, Александра Шалимова, Шизуру Като.
Все дни публика встречала и провожала артистов громкими аплодисментами. Слова восхищения и благодарности выразили почётные гости, посетившие спектакли: губернатор Приморского края Олег Кожемяко, партсекретарь Пекина Инь Ли, директор Большого театра Китая Ван Нин, чрезвычайный и полномочный посол Азербайджанской Республики в КНР Буньяд Гусейнов, Президент международной культурной  ассоциации «Шелковый путь» Клаудия Янг,  а также советник-посланник Посольства России в Китае Андрей Поваляев.
Показы прошли в сопровождении симфонического оркестра Национального балета Китая под управлением главного дирижера и музыкального руководителя Азербайджанского государственного театра оперы и балета, Заслуженного артиста Азербайджана, лауреата международных конкурсов Эйюба Кулиева. Также в спектаклях приняли участие хор и солистки оперной труппы Приморской сцены Анастасия Кикоть и Самира Галимова.
Балет «Тысяча и одна ночь», написанный Фикретом Амировым по мотивам известных арабских сказок, впервые был поставлен в 1979 году в Азербайджанском государственном театре оперы и балета в Баку.
Либретто спектакля написано выдающимися азербайджанскими писателями, братьями Магсудом и Рустамом Ибрагимбековыми.
В музыке балета в соответствии с сюжетом оживает величие Ближнего Востока. Композитор включил в состав оркестра национальный инструмент Азербайджана - тар и с помощью всего арсенала ударных инструментов (бонго, там-там, ксилофон, вибрафон, нагара, колокол, литавры и др.) сумел в полной мере передать зрителю богатство арабских ритмов. Нужно отметить, что партию тара на спектаклях в Китае исполняли солисты двух оперных театров - Рамин Азимов (Азербайджанский государственный оперный театр) и Надежда Медведева (Мариинский театр).