Mədəniyyət Nazirliyinin sistemində fəaliyyət göstərən musiqi, incəsənət məktəb və mərkəzlərinə müəllimlərin işə qəbulu üzrə müsabiqənin yekun nəticələri elan olunub.
Müsahibələrdə 237 namizəd keçid balını toplayıb, onlardan 123 nəfərin müəllim vəzifəsinə təyinatları ilə bağlı qərar qəbul edilib.
Müsabiqənin nəticələri ilə müvafiq linkə (https://bitly.cx/whHK) keçid edərək tanış olmaq mümkündür.
Bu ilin iyun ayında Dövlət İmtahan Mərkəzi ilə birgə müəllimlərin işə qəbulu üzrə müsabiqənin test mərhələsi keçirilib. Test imtahanında iştirak edən 856 nəfərdən 317-si tələb olunan keçid balını toplayaraq müsahibə mərhələsində iştirak hüququ qazanıb. 5-8 avqust tarixlərində keçirilən müsahibə mərhələsində isə 300-ə yaxın namizəd iştirak edib.
Musiqi, incəsənət məktəb və mərkəzlərinə müəllimlərin işə qəbulu üzrə müsabiqədən müvəffəqiyyətlə keçərək təyinat almış namizədlər 5 sentyabr 2024-cü il tarixinədək aidiyyəti təhsil müəssisələrində qeydiyyatdan keçməli və işə qəbul üçün zəruri olan sənədləri təqdim etməlidirlər. Ehtiyat kadrlar siyahısına daxil edilmiş namizədlər növbəti yerləşdirmədə vakansiya seçimində iştirak edə bilərlər. Növbəti yerləşdirmənin tarixi barədə Mədəniyyət Nazirliyinin informasiya resurslarında əlavə məlumat veriləcək.
Qeyd edək ki, Mədəniyyət Nazirliyi sistemində fəaliyyət göstərən musiqi və incəsənət məktəblərində təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi ilə bağlı sistemli islahat yönümlü işlər həyata keçirilir. Bu il ilk dəfə olaraq təşkil edilən təhsilalanların qəbulunun, müəllimlərin işə qəbulunun vahid elektron sistem üzərindən aparılması, təhsilin məzmunu ilə bağlı yeniliklər, məktəb şəbəkəsinin optimallaşdırılması mədəniyyət təhsili müəssisələrinin daha harmonik inkişafına hesablanıb.

Объявлены окончательные результаты конкурса по набору преподавателей в подведомственные Министерству культуры Азербайджана музыкальные и художественные школы и центры.
Собеседование успешно прошли 237 кандидатов, по 123-м из было принято решение о назначении их на должность преподавателя.
Совместно с Государственным экзаменационным центром в июне текущего года был организован тестовый этап конкурса по набору преподавателей. Из принявших участие в процессе тестирования 856 человек 317 набрали достаточное количество проходных баллов и получили право участвовать в этапе собеседования. На проведенном 5-8 августа этапе собеседования приняли участие около 300 кандидатов.
Успешно прошедшие конкурс по набору преподавателей в музыкальные и художественные школы и центры и получившие назначения на вакантные места кандидаты должны до 5 сентября 2024 года пройти регистрацию в соответствующих образовательных учреждениях и представить необходимые документы с целью трудоустройства. Кандидаты, включенные в резервный штатный список, имеют право принять участие в отборе вакансий при следующем наборе на вакантные места. Дополнительная информация о дате очередного набора будет предоставлена в информационных ресурсах Министерства культуры.
Следует отметить, что в подведомственных Министерству культуры музыкальных и художественных школах проводятся системные реформаторские работы с целью повышения качества образования. В этом году прием учащихся и набор преподавателей впервые осуществляется по единой электронной системе. Связанные с содержанием образования и оптимизацией школьной системы нововведения направлены на обеспечение более гармоничного развития культурно-просветительских учреждений.