Mədəniyyət Nazirliyinin sistemində fəaliyyət göstərən musiqi, incəsənət məktəb və mərkəzlərinə müəllimlərin işə qəbulu üzrə müsabiqənin yekun nəticələri elan olunub.
Müsahibələrdə 237 namizəd keçid balını toplayıb, onlardan 123 nəfərin müəllim vəzifəsinə təyinatları ilə bağlı qərar qəbul edilib.
Müsabiqənin nəticələri ilə müvafiq linkə (https://bitly.cx/whHK) keçid edərək tanış olmaq mümkündür.
Bu ilin iyun ayında Dövlət İmtahan Mərkəzi ilə birgə müəllimlərin işə qəbulu üzrə müsabiqənin test mərhələsi keçirilib. Test imtahanında iştirak edən 856 nəfərdən 317-si tələb olunan keçid balını toplayaraq müsahibə mərhələsində iştirak hüququ qazanıb. 5-8 avqust tarixlərində keçirilən müsahibə mərhələsində isə 300-ə yaxın namizəd iştirak edib.
Musiqi, incəsənət məktəb və mərkəzlərinə müəllimlərin işə qəbulu üzrə müsabiqədən müvəffəqiyyətlə keçərək təyinat almış namizədlər 5 sentyabr 2024-cü il tarixinədək aidiyyəti təhsil müəssisələrində qeydiyyatdan keçməli və işə qəbul üçün zəruri olan sənədləri təqdim etməlidirlər. Ehtiyat kadrlar siyahısına daxil edilmiş namizədlər növbəti yerləşdirmədə vakansiya seçimində iştirak edə bilərlər. Növbəti yerləşdirmənin tarixi barədə Mədəniyyət Nazirliyinin informasiya resurslarında əlavə məlumat veriləcək.
Qeyd edək ki, Mədəniyyət Nazirliyi sistemində fəaliyyət göstərən musiqi və incəsənət məktəblərində təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi ilə bağlı sistemli islahat yönümlü işlər həyata keçirilir. Bu il ilk dəfə olaraq təşkil edilən təhsilalanların qəbulunun, müəllimlərin işə qəbulunun vahid elektron sistem üzərindən aparılması, təhsilin məzmunu ilə bağlı yeniliklər, məktəb şəbəkəsinin optimallaşdırılması mədəniyyət təhsili müəssisələrinin daha harmonik inkişafına hesablanıb.

The final results of the teacher recruitment competition for music and art schools and centers under the Ministry of Culture have been announced.
After the interviews, 237 candidates were successful, and 123 of them were selected to be appointed as teachers.
In June of this year, the test phase of the teacher recruitment competition was held in cooperation with the State Examination Center. Out of 856 candidates, 317 passed the exam and went on to the interview stage. About 300 candidates participated in the interviews from August 5 to 8.
Those who have successfully passed the competition for the recruitment of teachers into music and art schools and centers and have been appointed must register at the respective educational institutions and submit the required employment documents by September 5, 2024. Candidates on the reserve list will be eligible to participate in the next placement. More details about the next placement date will be provided in the information resources of the Ministry of Culture.
The Ministry of Culture is carrying out systematic reforms in music and art schools to improve the quality of education. Implemented for the first time this year, the admission of students and recruitment of teachers through a single electronic system, updating of educational content and optimization of the school network are aimed at facilitating a more harmonious development of cultural educational institutions.