Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunan IX “Gəncliyin səsi” festivalı keçirilib
Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 1-8 fevral tarixlərində keçirilən IX “Gəncliyin səsi” festivalı rəngarəng konsert proqramları, tamaşa nümayişləri ilə davam edir.
Fevralın 4-də ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunan möhtəşəm konsert keçirilib. Heydər Əliyev Sarayında gerçəkləşən konsert proqramında gənclər tərəfindən Ulu öndərin sevdiyi əsərlər ifa olunub, mahnılar səsləndirilib.
Konsertdə həmçinin ümummilli lider Heydər Əliyevin gənclərə müraciəti ilə bağlı videokadrlar nümayiş etdirilib.
Musiqi axşamında Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrı, Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblı, “Avanqard” Kamera Orkestri və “DanceAbility” Azərbaycan” inklüziv rəqs şirkətinin heyətləri, eləcə də “Aynabənd” rok qrupu və Nicat Aslanovun caz kvarteti çıxış ediblər.
Gənc müğənnilər Nigar Cəlilova, Emin Zeynallı, Zəminə Rəhimova, xanəndələr Yusif Sadıxov, Rəvan Qaçayev, Sevinc Abdinova, Yaqut Xəlilzadə, aşıqlar Qəlbinur İbrahimli, Röya Mürsəlova, instrumental ifaçılar Məqsəd Əzizov, Mais Muradov (balaban), İsmayıl Zülfüqarov, Fərid Atazadə (tarzən), Fərrux Haşımlı (kamança) və başqaları rəngarəng çıxışlarla tamaşaçıların rəğbətini qazanıblar.
Gecədə Fərəc Qarayevin "Qobustan kölgələri" baletindən fraqment, Üzeyir Hacıbəylinin "Leyli və Məcnun" operasından Leyli və Məcnunun dueti ("Ah eylədiyim"), Qara Qarayevin "Yeddi gözəl" baletindən "Vals", Arif Məlikovun "Sehrli xalat" filminə yazdığı musiqidən fraqment, Azər Dadaşovun "Yuxu" filminə bəstələdiyi musiqidən parça, Rauf Hacıyevin "Ordan-burdan" operettasından fraqment və digər əsərlər təqdim edilib.

Состоялся IX фестиваль «Голос Молодёжи», посвящённый 100-летию Общенационального лидера Гейдара Алиева
Организованный Министерством Культуры IX фестиваль «Голос Молодёжи», проходящий с 1 по 8 февраля, продолжается красочными концертными программами и выступлениями.
4 февраля состоялся замечательный концерт, посвящённый 100-летию со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева. В рамках концертной программы, представленной во Дворце Гейдара Алиева, молодые люди исполнили любимые музыкальные произведения и песни Общенационального лидера.
На концерте также были показаны видеоматериалы, содержавшие обращения Общенационального лидера Гейдара Алиева к молодёжи.
На музыкальном вечере выступили коллективы Азербайджанского Государственного Академического Театра Оперы и Балета, Азербайджанского Государственного Ансамбля Танца, Камерного оркестра «Авангард» и Азербайджанской инклюзивной танцевальной компании «Dance Ability» («Данс Абилити»), а также рок-группа «Айнабенд» и джазовый квартет Ниджата Асланова.
Молодые певцы Нигяр Джалилова, Эмин Зейналлы, Замина Рагимова, исполнители народных песен Юсиф Садыхов, Раван Гачаев, Севиндж Абдинова, Ягут Халилзаде, ашуги Гялбинур Ибрагимли, Ройя Мурсалова, исполнители на народных музыкальных инструментах Мягсяд Азизов, Маис Мурадов (балабан), Исмаил Зульфугаров, Фарид Атазаде (тарзан), Фаррух Хашимли (кеманча) и другие завоевали симпатии зрителей своим красочным исполнением.
На концертном вечере были представлены фрагмент из балета «Тени Гобустана» Фараджа Гараева, дуэт Лейли и Меджнуна («Я вздыхал») из оперы «Лейли и Меджнун» Узеира Гаджибейли, «Вальс» из балета «Семь Красавиц» Кара Караева, фрагмент из музыки, написанной Арифом Маликовым к фильму «Волшебный халат», фрагмент из музыки, написанной Азером Дадашовым к фильму «Сон», фрагмент из оперетты Рауфа Гаджиева «Ордан-бурдан» и другие музыкальные произведения.