Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunan IX “Gəncliyin səsi” festivalı keçirilib
Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 1-8 fevral tarixlərində keçirilən IX “Gəncliyin səsi” festivalı rəngarəng konsert proqramları, tamaşa nümayişləri ilə davam edir.
Fevralın 4-də ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunan möhtəşəm konsert keçirilib. Heydər Əliyev Sarayında gerçəkləşən konsert proqramında gənclər tərəfindən Ulu öndərin sevdiyi əsərlər ifa olunub, mahnılar səsləndirilib.
Konsertdə həmçinin ümummilli lider Heydər Əliyevin gənclərə müraciəti ilə bağlı videokadrlar nümayiş etdirilib.
Musiqi axşamında Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrı, Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblı, “Avanqard” Kamera Orkestri və “DanceAbility” Azərbaycan” inklüziv rəqs şirkətinin heyətləri, eləcə də “Aynabənd” rok qrupu və Nicat Aslanovun caz kvarteti çıxış ediblər.
Gənc müğənnilər Nigar Cəlilova, Emin Zeynallı, Zəminə Rəhimova, xanəndələr Yusif Sadıxov, Rəvan Qaçayev, Sevinc Abdinova, Yaqut Xəlilzadə, aşıqlar Qəlbinur İbrahimli, Röya Mürsəlova, instrumental ifaçılar Məqsəd Əzizov, Mais Muradov (balaban), İsmayıl Zülfüqarov, Fərid Atazadə (tarzən), Fərrux Haşımlı (kamança) və başqaları rəngarəng çıxışlarla tamaşaçıların rəğbətini qazanıblar.
Gecədə Fərəc Qarayevin "Qobustan kölgələri" baletindən fraqment, Üzeyir Hacıbəylinin "Leyli və Məcnun" operasından Leyli və Məcnunun dueti ("Ah eylədiyim"), Qara Qarayevin "Yeddi gözəl" baletindən "Vals", Arif Məlikovun "Sehrli xalat" filminə yazdığı musiqidən fraqment, Azər Dadaşovun "Yuxu" filminə bəstələdiyi musiqidən parça, Rauf Hacıyevin "Ordan-burdan" operettasından fraqment və digər əsərlər təqdim edilib.

The ninth Voice of Youth festival held to celebrate the 100th anniversary of the National Leader Heydar Aliyev
The ninth "Voice of Youth" Festival, organized by the Ministry of Culture and held from February 1 to 8, continues with a vibrant concert program and performances.
On February 4, a grand concert was held to mark the 100th anniversary of national leader Heydar Aliyev. The compositions and songs beloved by the national leader were performed by the youth at the concert held in the Heydar Aliyev Palace.
The concert also included video recordings of national leader Heydar Aliyev's address to the youth.
At the musical event, performances were given by the Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theater, the Azerbaijan State Dance Ensemble, the Avangard Chamber Orchestra, DanceAbility Azerbaijan inclusive dance company, the Aynaband rock band, and Nijat Aslanov's jazz quartet.
Young singers Nigar Jalilova, Emin Zeynalli, Zamina Rahimova, singers Yusif Sadikhov, Ravan Gachayev, Sevinj Abdinova, Yagut Khalilzadeh, ashigs Galbinur Ibrahimli, Roya Mursalova, instrumentalists Magsad Azizov, Mais Muradov (balaban), Ismayil Zulfugarov, Farid Atazadeh (tar), Farrukh Hashimli (kamancha), and others won the sympathy of the audience with their dazzling performances.
The evening's performance included a segment from Faraj Garayev's ballet "Shadows of Gobustan", the duet "Leyli and Majnun" from Uzeyir Hajibeyli's opera "Leyli and Majnun" ("What I Sigh About"), and the "Waltz" from Gara Garayev's ballet "Seven Beauties". Additionally, pieces from Arif Malikov's music for the film "The Magic Gown", Azer Dadashov's music for the film "Dream", Rauf Hajiyev's operetta "A little this, a little that", and other works were performed during the evening.