Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə iyulun 18-də Şuşada başlanan Vaqif Poeziya Günləri açılış mərasimindən sonra rəngarəng tədbirlərlə davam edib.
Günə Xurşidbanu Natəvanın evinin qarşısında etno-caz konserti ilə yekun vurulub.
Konsertdə cazmen, pianoçu, Əməkdar artist Emil Əfrasiyab rəngarəng proqramla çıxış edib. Onu Əməkdar artist İsgəndər Ələsgərov (zərb alətləri) və Elvin Nəbiyev (bas gitara) müşayiət ediblər.
Konsertdən əvvəl tamaşaçıları salamlayan Emil Əfrasiyab Şuşada keçirilən Vaqif Poeziya Günlərinin tarixi əhəmiyyətindən söz açıb. Bildirib ki, azad Qarabağ müasir, müstəqil Azərbaycanın simvoluna çevrildiyi kimi Vaqif Poeziya Günləri də azad Şuşanın simvoluna çevrilib.
O, ilk dəfə Şuşada təşkil oluna etno-caz konsertinin hər bir dinləyicinin yaddaşında uzun zaman qalacağını söyləyib və belə konsertlərin qala-şəhərimizdə bundan sonra daha tez-tez təşkil olunacağına inamını ifadə edib.
Sonra bir-birindən maraqlı ifalar təqdim olunub.
Proqramda “İki dünya”, “Əlavə iz”, “And I love her”, “Aziza”, “Rainy Day”, “Ataya məktub”, “Fantaziya”, “Prayer”, “Nueva” və digər musiqi nömrələri səslənib.

First Ethno-Jazz Concert in Shusha at Vagif Poetry Days
The Vagif Poetry Days, organized by the Heydar Aliyev Foundation and the Ministry of Culture, kicked off in Shusha on July 18 and continued with a series of colorful events after the opening ceremony.
The day concluded with an ethno-jazz concert held in front of Khurshidbanu Natevan's house.
Jazz musician and pianist, Honoured Artist Emil Afrasiyab, performed a lively program at the concert, accompanied by Honoured Artist Iskander Alasgarov (drums) and Elvin Nabiyev (bass).
Before the concert began, Emil Afrasiyab addressed the audience and spoke about the historical significance of the Vagif Poetry Days in Shusha. He noted that just as free Karabakh is the symbol of modern, independent Azerbaijan, the Vagif Poetry Days are the symbol of the liberated Shusha.
He mentioned that the first ethno-jazz concert in Shusha will remain in the memory of all participants for a long time, and expressed confidence that similar events will be held more often in our fortress city.
Then, interesting performances were presented. The program included "Two worlds", "Extra Trace", "And I Love Her", "Aziza", "Rainy Day", "Letter to Father", "Fantasia", "Prayer", "Nueva" and other musical performances. The audience met the concert with loud applause.