Oktyabrın 2-də Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı və Kino Agentliyinin (ARKA) dəstəyi ilə Heydər Əliyev Mərkəzində “Baku Cinema Breeze” (BCB) Beynəlxalq Film Festivalının açılış mərasimi keçirilib.
Audiovizual sənayenin inkişafı məqsədi daşıyan festival Mədəniyyət Nazirliyinin “Yaradıcı Azərbaycan” layihəsi çərçivəsində təşkil olunur.
Açılış mərasimində rəsmilər, Azərbacanın və bir sıra ölkələrin kino xadimləri və digər qonaqlar, kinosevərlər iştirak ediblər.
Mədəniyyət nazirinin müavini Murad Hüseynov çıxış edərək deyib ki,  festival Azərbaycanı regionda kino sənayesinin mərkəzi kimi tanıtmaq, kino mədəniyyətini inkişaf etdirmək məqsədilə keçirilir.
TÜRKSOY-un baş katibinin müşaviri Kayrat Mukanov Azərbaycanın kino sənayesində mühüm irəliləyişlərin olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bu kimi tədbirlər ortaq layihələrin dəstəklənməsi ilə yanaşı, kino sənayesi bazarını müəyyən edən istehsalçıların mübadiləsinə, birgə layihələrin dəstəklənməsinə zəmin yaradacaq.
Mədəniyyət Nazirliyi Yaradıcı sənayelər və rəqəmsal inkişaf şöbəsinin müdiri Rəşad Əzizov festivalın kino sənayesindəki proseslərin sürətləndirilməsinə töhfə verəcəyini, aidiyyəti şirkətləri müştərək layihələrə sövq edəcəyini vurğulayıb.
Açılış mərasimində “Baku Cinema Breeze" festivalının əhatə etdiyi film festivallarının direktorları – İmam Həsənov (“DokuBaku”), Rəşid Ağamalıyev (ANİMAFİLM), Oktay İyusibov (Türk Dünyası Beynəlxalq Animasiya Festivalı - ATA) və Fehruz Şamıyev (Bakı Beynəlxalq Film Festivalı – BİFF) çıxış edərək tədbirin əhəmiyyəti barədə fikirlərini bölüşüblər, ideyanın dünya kinosuna inteqrasiya üçün yeni meydan olduğunu deyiblər.
Həmçinin tədbirdə bu xüsusi günün əbədiləşdirilməsi üçün üzərində “Baku Cinema Breeze” yazılan boşqabın üzərinə imzalar atılıb.
Tədbir çərçivəsində ARKA-nın təsis etdiyi “Yaşıl dünya naminə” kino mükafatı da təqdim olunub. Mükafatı mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifova "On melting snow" (“Əriyən qar üzərində”) filmi ilə qlobal iqlim gündəminə verdiyi töhfəyə görə kinematoqraf Mojitaba Bahaduriyə təqdim edib.
Gecədə “Animasiya film sənayesinin inkişafına verdiyi töhfəyə görə” təltif olunan Məsud Pənahi (Azərbaycan), Mavzur Mahmudov (Özbəkistan), Salimgali Mirzaşev (Qazaxıstan), Kanybek Omurbekov (Qırğızıstan), Mojek Charyyev (Türkmənistan), Berat İlk (Türkiyə) və Elçin Axundov (Azərbaycan) təşkilatçılara, onların əməyini unutmayan hər kəsə təşəkkürlərini bildiriblər.
Mükafatçılar sırasında keçmiş SSRİ-nin və Rusiyanın görkəmli sənədli filmlər rejissoru və ssenaristi Yevgeni Simbal da var. O, “Sənədli filmlərin inkişafına verdiyi töhfəyə görə” mükafata layiq görülüb.
Xatırladaq ki, oktyabrın 3-dən etibarən Heydər Əliyev Mərkəzində ilk dəfə olaraq festival çərçivəsində “Omarket” (Şərq ölkələrinin kino marketi) təşkil edilir.
Festival müddətində Nizami Kino Mərkəzi, “CineMastercard Azərbaycan” kinoteatrı, “YARAT” Müasir İncəsənət Məkanı, “Kapellhouse Baku”, “Landmark” və “YAY Gallery” məkanlarında paytaxt sakinləri və qonaqları, ümumilikdə bütün kinosevərlər üçün film nümayişləri təşkil olunacaq.

2 октября в Центре Гейдара Алиева при организационном участии Министерства культуры Азербайджанской Республики и поддержке Агентства кино (АРКА) состоялась церемония открытия Международного кинофестиваля «Baku Cinema Breeze» («Баку синема бриз» БСБ).
Фестиваль, целью которого является развитие аудиовизуальной индустрии, организован в рамках проекта Министерства культуры «Творческий Азербайджан».
В церемонии открытия приняли участие официальные лица, кинодеятели Азербайджана и ряда стран, а также другие гости и любители кино.
Выступивший заместитель министра культуры Мурад Гусейнов сообщил, что фестиваль проводится с целью пропаганды Азербайджана как центра киноиндустрии в регионе и развития культуры кино.
Советник генерального секретаря ТЮРКСОЙ Кайрат Муканов отметил, что в киноиндустрии Азербайджана достигнут важный прогресс. По его словам, помимо поддержки совместных проектов, подобные мероприятия создадут основу для обмена между продюсерами, определяющими рынок киноиндустрии, и поддержки совместных проектов.
Заведующий Отделом креативных индустрий и цифрового развития Министерства культуры Рашад Азизов подчеркнул, что фестиваль будет способствовать ускорению процессов в киноиндустрии, подтолкнет соответствующие компании к совместным проектам.
На церемонии открытия выступили директора кинофестивалей, охваченных фестивалем "Baku Cinema Breeze" - Имам Гасанов («DokuBaku»), Рашид Агамалиев (ANIMAFILM), Октай Июсибов (Международный фестиваль анимации тюркского мира - ATA) и Феруз Шамиев (Бакинский международный кинофестиваль – BIFF) и поделились своим мнением о важности мероприятия, отметив, что идея фестиваля – это создание новой площадки для интеграции в мировой кинематограф.
С целью увековечить этот особенный день на мероприятии были поставлены подписи на памятной тарелке с надписью «Baku Cinema Breeze».
В рамках мероприятия также была представлена кинопремия «За зеленый мир», учрежденная АРКА. Заместитель министра культуры Саадат Юсифова вручила премию кинематографисту Моджитабе Бахадури за вклад в глобальную климатическую повестку с фильмом «На тающем снегу».
На вечере Масуд Панахи (Азербайджан), удостоенный награды «За вклад в развитие индустрии анимационного кино», Мавзур Махмудов (Узбекистан), Салимгали Мирзашев (Казахстан), Каныбек Омурбеков (Кыргызстан), Моджек Чарыев (Туркменистан), Берат Илк (Турция) и Эльчин Ахундов (Азербайджан) поблагодарили организаторов и всех тех, кто не забывает об их труде.
Среди лауреатов фестиваля - выдающийся режиссер документального кино и сценарист бывшего СССР и России Евгений Цимбал. Он был награжден премией «За вклад в развитие документального кино».
Отметим, что начиная с 3 октября в рамках фестиваля в Центре Гейдара Алиева впервые будет организован «Омаркет» (кинорынок стран Востока).
В течении фестиваля для жителей и гостей столицы, а также всех любителей кино будут организованы кинопоказы в Киноцентре «Низами», кинотеатре «CineMastercard Азербайджан», пространстве современного искусства YARAT, Kapellhouse Baku, Landmark и галерее YAY.