Oktyabrın 2-də Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı və Kino Agentliyinin (ARKA) dəstəyi ilə Heydər Əliyev Mərkəzində “Baku Cinema Breeze” (BCB) Beynəlxalq Film Festivalının açılış mərasimi keçirilib.
Audiovizual sənayenin inkişafı məqsədi daşıyan festival Mədəniyyət Nazirliyinin “Yaradıcı Azərbaycan” layihəsi çərçivəsində təşkil olunur.
Açılış mərasimində rəsmilər, Azərbacanın və bir sıra ölkələrin kino xadimləri və digər qonaqlar, kinosevərlər iştirak ediblər.
Mədəniyyət nazirinin müavini Murad Hüseynov çıxış edərək deyib ki,  festival Azərbaycanı regionda kino sənayesinin mərkəzi kimi tanıtmaq, kino mədəniyyətini inkişaf etdirmək məqsədilə keçirilir.
TÜRKSOY-un baş katibinin müşaviri Kayrat Mukanov Azərbaycanın kino sənayesində mühüm irəliləyişlərin olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bu kimi tədbirlər ortaq layihələrin dəstəklənməsi ilə yanaşı, kino sənayesi bazarını müəyyən edən istehsalçıların mübadiləsinə, birgə layihələrin dəstəklənməsinə zəmin yaradacaq.
Mədəniyyət Nazirliyi Yaradıcı sənayelər və rəqəmsal inkişaf şöbəsinin müdiri Rəşad Əzizov festivalın kino sənayesindəki proseslərin sürətləndirilməsinə töhfə verəcəyini, aidiyyəti şirkətləri müştərək layihələrə sövq edəcəyini vurğulayıb.
Açılış mərasimində “Baku Cinema Breeze" festivalının əhatə etdiyi film festivallarının direktorları – İmam Həsənov (“DokuBaku”), Rəşid Ağamalıyev (ANİMAFİLM), Oktay İyusibov (Türk Dünyası Beynəlxalq Animasiya Festivalı - ATA) və Fehruz Şamıyev (Bakı Beynəlxalq Film Festivalı – BİFF) çıxış edərək tədbirin əhəmiyyəti barədə fikirlərini bölüşüblər, ideyanın dünya kinosuna inteqrasiya üçün yeni meydan olduğunu deyiblər.
Həmçinin tədbirdə bu xüsusi günün əbədiləşdirilməsi üçün üzərində “Baku Cinema Breeze” yazılan boşqabın üzərinə imzalar atılıb.
Tədbir çərçivəsində ARKA-nın təsis etdiyi “Yaşıl dünya naminə” kino mükafatı da təqdim olunub. Mükafatı mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifova "On melting snow" (“Əriyən qar üzərində”) filmi ilə qlobal iqlim gündəminə verdiyi töhfəyə görə kinematoqraf Mojitaba Bahaduriyə təqdim edib.
Gecədə “Animasiya film sənayesinin inkişafına verdiyi töhfəyə görə” təltif olunan Məsud Pənahi (Azərbaycan), Mavzur Mahmudov (Özbəkistan), Salimgali Mirzaşev (Qazaxıstan), Kanybek Omurbekov (Qırğızıstan), Mojek Charyyev (Türkmənistan), Berat İlk (Türkiyə) və Elçin Axundov (Azərbaycan) təşkilatçılara, onların əməyini unutmayan hər kəsə təşəkkürlərini bildiriblər.
Mükafatçılar sırasında keçmiş SSRİ-nin və Rusiyanın görkəmli sənədli filmlər rejissoru və ssenaristi Yevgeni Simbal da var. O, “Sənədli filmlərin inkişafına verdiyi töhfəyə görə” mükafata layiq görülüb.
Xatırladaq ki, oktyabrın 3-dən etibarən Heydər Əliyev Mərkəzində ilk dəfə olaraq festival çərçivəsində “Omarket” (Şərq ölkələrinin kino marketi) təşkil edilir.
Festival müddətində Nizami Kino Mərkəzi, “CineMastercard Azərbaycan” kinoteatrı, “YARAT” Müasir İncəsənət Məkanı, “Kapellhouse Baku”, “Landmark” və “YAY Gallery” məkanlarında paytaxt sakinləri və qonaqları, ümumilikdə bütün kinosevərlər üçün film nümayişləri təşkil olunacaq.

The International Film Festival "Baku Cinema Breeze" (BCB), organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and supported by the Cinema Agency (ARKA), began with the opening ceremony at the Heydar Aliyev Center on October 2. The festival, which is organized within the framework of the "Creative Azerbaijan" project, is aimed at the development of the audiovisual industry.
The opening ceremony was attended by officials, film figures of Azerbaijan and a number of countries, other guests, and film lovers.
In his speech, Deputy Minister of Culture Murad Huseynov said that the purpose of the festival is to promote Azerbaijan as the center of the film industry in the region and to develop film culture.
Kayrat Mukanov, Advisor to the Secretary General of TURKSOY, noted the significant progress in the film industry of Azerbaijan. He mentioned that such events would help to create a platform for the exchange of filmmakers influencing the market, in addition to supporting joint projects.
Rashad Azizov, Head of the Department of Creative Industries and Digital Development of the Ministry of Culture, emphasized that the festival will accelerate progress in the film industry and encourage cooperation among related companies.
At the opening ceremony, the directors of the film festivals participating in the "Baku Cinema Breeze" festival, namely Imam Hasanov (DokuBaku), Rashid Aghamaliyev (ANIMAFILM), Oktay Iyusibov (Turkic World International Animation Festival—ATA), and Fehruz Shamiyev (Baku International Film Festival—BIFF), expressed their opinions on the significance of the event, noting that it provides a new arena for integration into the world cinema. At the event, a plaque with the inscription "Baku Cinema Breeze" was signed to commemorate this special day.
As part of the event, ARKA's "For the Green World" film award was presented. Saadat Yusifova, Deputy Minister of Culture, presented the award to cinematographer Mojitaba Bahaduri for his work "On Melting Snow" and its impact on the global climate agenda. Masud Panahi from Azerbaijan, Mazur Mahmudov from Uzbekistan, Salimgali Mirzashev from Kazakhstan, Kanybek Omurbekov from Kyrgyzstan, Mojek Charyyev from Turkmenistan, Berat Ilk from Turkey, and Elchin Akhundov, who were awarded "for their contribution to the development of the animated film industry" at the event, thanked the organizers and all those who did not forget their contributions.
Yevgeny Simbal, a distinguished documentary film director and screenwriter of the former USSR and Russia, is among the laureates. He received the award for his contribution to the development of documentary films.
Starting from October 3, "Omarket" (cinema market of Eastern countries) will be organized for the first time in the Heydar Aliyev Center as part of the festival.