Oktyabrın 15-də Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Səfəvilər dövlətinin banisi görkəmli şair Şah İsmayıl Xətainin (1487-1524) 1508-ci ilə aid fərmanının təqdimatı keçirilib. Fərman bu il İngiltərənin məşhur “Christie’s” hərracında Azərbaycan vətəndaşı tərəfindən satın alınaraq Tarixi Muzeyinə hədiyyə edilib. Sənəd Şah İsmayıl Xətai tərəfindən 1508-ci il iyulun 4-də (hicri-qəməri təqvimi ilə 914-cü il səfər ayının 25-i) imzalanıb.
Fərman fars dilində, “qara şikəstə” üslubu ilə yazılıb və Xətainin möhürü ilə təsdiqlənib. Səfəvi hökmdarının mülkiyyət məsələlərinə dair fərmanlarından biri olan sənəd bütöv və möhürlü vəziyyətdə olması ilə xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Təqdimat mərasimində Milli Məclisin sədr müavini akademik Rafael Hüseynov, Mədəniyyət komitəsinin sədri Polad Bülbüloğlu, Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndələri, mədəniyyət və elm xadimləri iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov bildirib ki, xalqımıza məxsus tarixi və mədəni irs nümunələrinin Azərbaycana qaytarılması və qorunub-saxlanılması dövlətimizin daim diqqət mərkəzindədir. Bu həm də mədəniyyət siyasətimizin əsas istiqamətlərindən biridir: “Dövlət qurumlarının bu sahədə apardığı işlərə vətəndaşlarımızın da dəstək verməsi təqdirəlayiq haldır və bu cür təşəbbüslər cəmiyyətimizin həmrəyliyini və milli dəyərlərə bağlılığını nümayiş etdirir.
Səfəvilər imperiyasının ilk illərinə məxsus bu nadir sənəd Azərbaycanın dövlətçilik ənənələrinə dair dəyərli eksponat olmaqla yanaşı, gələcək nəsillər üçün tarixi mənbədir”. AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Şah İsmayıl Xətai imzalı bir sənədin ölkəmizə gətirilməsini böyük tarixi və siyasi əhəmiyyətli hadisə kimi dəyərləndirib. Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru akademik Nailə Vəlixanlı qeyd edib ki, Azərbaycanın tarixi və mədəni irs nümunələrinin ölkəyə qaytarılması artıq ənənəyə çevrilib: “Vətəndaşımızın şəxsi təşəbbüsü ilə Azərbaycan xalqının böyük oğlu, sərkərdə və şair Şah İsmayıl Xətainin fərmanının satın alınaraq muzeyimizə hədiyyə edilməsi əsl vətənpərvərlik nümunəsidir. Bu həm də xalqımızın öz tarixini yaşatmaq və ona sahib çıxmaq əzmini göstərir”.
Fərmanın muzeyin daimi ekspozisiyasında sərgilənəcəyini bildirən N.Vəlixanlı Şah İsmayıl Xətainin vəfatının 500-cü ildönümün tamam olduğu vaxtda Azərbaycana gətirilməsinin simvolik məna daşıdığını deyib. AMEA-nın Tarix və Etnologiya İnstitutunun direktoru professor Kərim Şükürov Xətainin dövlətçilik fəaliyyəti, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi İlqar Fəhmi onun bədii yaradıcılığı ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.
Tədbirin sonunda Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin Qədim musiqi alətləri ansamblının ifasında bədii-musiqili kompozisiya təqdim olunub.

15 октября в Национальном музее истории Азербайджана состоялась презентация указа 1508 года видного поэта, основателя государства Сефевидов Шаха Исмаила Хатаи (1487-1524).   Указ был куплен гражданином Азербайджана на знаменитом аукционе Christie's в Англии в этом году и передан в дар Музею истории.
Документ был подписан Шахом Исмаилом Хатаи 4 июля 1508 года (25 сафара 914 года по лунной хиджре). Указ был написан на персидском языке, стилем «чёрный шикястя» и подтверждён печатью Хатаи.
Документ, который является одним из указов правителя Сефевидов по вопросам собственности, имеет особое значение, поскольку он в сохранном виде и несёт на себе личную печать правителя. В церемонии презентации приняли участие заместитель председателя Милли Меджлиса академик Рафаэль Гусейнов, председатель Комитета по культуре Полад Бюльбюльоглу, представители Министерства культуры, деятели культуры и науки.
Выступая на мероприятии, заместитель министра культуры Фарид Джафаров сказал, что возвращение в Азербайджан и сохранение образцов историко-культурного наследия, принадлежащих нашему народу, всегда находится в центре внимания нашего государства. Это также одно из основных направлений нашей культурной политики: «Отрадно, что наши граждане поддерживают работу государственных учреждений в этой сфере, и подобные инициативы демонстрируют солидарность нашего общества и приверженность национальным ценностям. Этот редкий документ, относящийся к первым годам существования Сефевидской империи, является ценным экспонатом традиций Азербайджанской государственности, а также историческим источником для будущих поколений». Президент НАНА академик Иса Габиббейли оценил прибытие в нашу страну подписанного Шахом Исмаилом Хатаи документа как большое историческое и политическое событие. Директор национального музея истории Азербайджана академик Наиля Велиханлы отметила, что возвращение в страну образцов историко-культурного наследия Азербайджана уже стало традицией: «Настоящим примером патриотизма является то, что по личной инициативе нашего гражданина был приобретён и передан нашему музею указ Шаха Исмаила Хатаи, великого сына Азербайджанского народа, полководца и поэта.
Это также показывает решимость нашего народа сохранить свою историю и обладать ею». Отметив, что указ будет выставлен в постоянной экспозиции музея, Н.Велиханлы сказала, что привоз его в Азербайджан к 500-летию со дня смерти Шаха Исмаила Хатаи имеет символическое значение. Директор Института истории и этнологии НАНА, профессор Карим Шукюров поделился своим мыслями о государственной деятельности Хатаи, а секретарь Союза писателей Азербайджана Ильгар Фахми поделился мнением о его художественном творчестве.
В завершение мероприятия была представлена художественно-музыкальная композиция в исполнении ансамбля Старинных музыкальных инструментов Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана.