Mədəniyyət naziri Adil Kərimli oktyabrın 25-də Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetində (ADMİU) olub, kollektivlə görüşüb.
Ali təhsil ocağı haqqında söz açan nazir universitetin zəngin ənənələrinin olduğunu, məzunlarının mədəniyyətimizin inkişafına mühüm töhfələr verdiklərini deyib.
Qeyd olunub ki, Prezident İlham Əliyevin liderliyində ölkəmizdə bütün sahələr kimi, mədəniyyətin də inkişafına xüsusi diqqət yetirilir. Müvafiq sahə üzrə pedaqoji kollektivin əməyi qiymətləndirilir, müxtəlif təltif və mükafatlara layiq görülürlər.
Bildirilib ki, Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən kadr hazırlığına böyük əhəmiyyət verilir və bu sahədə Elm və Təhsil Nazirliyi ilə sıx əməkdaşlıq mövcuddur. Çünki mədəniyyət sahəsində keyfiyyətin yüksəldilməsi bilavasitə kadr hazırlığı ilə bağlıdır. Bu istiqamətdə inkişafa nail olmaq üçün gənclərin maraqları, seçdikləri ixtisaslar haqqında fikirlərinin nədən ibarət olduğunu öyrənmək vacibdir. Çağımızda sürətli innovativ yeniliklərə şahid olsaq da, süni intellekt inkişaf etsə də, mədəniyyət sahəsi sırf insan amilinə, istedadlı, bacarıqlı və ixtisaslı kadrlara bağlıdır.
Diqqətə çatdırılıb ki, Mədəniyyət Nazirliyi mədəniyyət və yaradıcı sənayelər (MYS) üzrə kadr potensialının inkişaf etdirilməsini prioritet hesab edir. Bu məqsədlə elan olunan təqaüd proqramı çərçivəsində ilk olaraq 20 tələbənin xaricdə bakalavriat və magistratura səviyyələrində təhsilinə dəstək veriləcək.
Kino sahəsinin inkişafından da danışan nazir ötən il Azərbaycan Respublikasının Kino Agentliyi (ARKA) ilə birgə dövlət sifarişi və dəstəyi ilə istehsal ediləcək film layihələri müsabiqəsinin keçirildiyini deyib. Söyləyib ki, bu müsabiqə vasitəsilə artıq 40-dan çox film istehsalata buraxılıb. Nazirlik tərəfindən tələbə filmlərinin istehsalına da dəstək göstəriləcək.
ADMİU-nun rektoru Əməkdar incəsənət xadimi, professor Ceyran Mahmudova kollektivlə görüşdüyü üçün nazirə təşəkkürünü bildirib.
Rektor kadr hazırlığının çox vacib məsələ olduğunu söyləyib, təhsil ocağı ilə ARKA arasında əməkdaşlıqla bağlı müqavilənin imzalandığını deyib. Vurğulanıb ki, bu müqavilə nəticəsində 12 film layihəsi üzrə işlərə başlanılıb. Həmin layihələrdən 6-sı ekranlaşdırılıb, qalan 6 layihə isə çəkiliş prosesindədir. Altı layihədən biri olan – ADMİU-nun tələbəsi Kamal Müşfiq İbadovun “Motivator” filmi Sergey Gerasimov adına Ümumrusiya Dövlət Kinematoqrafiya Universitetinin təşkilatçılığı ilə Moskvada keçirilən “Yüksəliş” beynəlxalq tələbə film festivalında “Ən yaxşı sənədli film rejissoru” nominasiyasında mükafata layiq görülüb. Həmçinin ADMİU festivalda fəal iştirakına görə diplomla təltif edilib.
Sonra nazir təhsil ocağının professor-müəllim və tələbə heyətinin dərslik və dərs vəsaitlərinin nəşri, Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən aktyorlara təyinatın verilməsi, gənclərin kino sahəsinə marağının artırılması, ADMİU tələbələrinin teatrlara ödənişsiz girişi, magistratura səviyyəsində təhsil, təhsil menecerləri, təhsil sahəsində yeni ixtisaslar və s. mövzularda təkliflərini dinləyib, onları maraqlandıran sualları cavablandırıb.
Pedaqoji heyətin dərslik və dərs vəsaitlərinin nəşri ilə bağlı məsələ barədə danışan nazir bildirib ki, Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən hər il ölkəmizin nəşriyyatlarından kitabların satın alınması həyata keçirilir. Ötən ildən nəşriyyatlardan daha çox elmi və elmi-kütləvi kitablar alınır və respublikamızın kitabxanalarına paylanılır.
Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən aktyorlara təyinatın verilməsi təklifinə münasibət bildirən nazir hər il ADMİU-nun Teatr sənəti fakültəsindən 60-a yaxın tələbənin məzun olduğunu deyib: "Həmin məzunların müvafiq teatrlarda yerləşdirilməsinə çalışmalıyıq. Bu prosesdə özəl teatrların da təşviq edilməsi vacibdir".
Gənclərin kino sahəsinə marağının artırılması ilə bağlı danışan Adil Kərimli bildirib ki, ölkəmizdə kino istehsalının genişləndirilməsi istiqamətində addımlar atılır, tələbə filmlərinə də dəstək verilir.
Görüş zamanı səsləndirilən təkliflərdən biri də ADMİU tələbələrinin teatrlara ödənişsiz girişi işi ilə bağlı olub. Nazir qeyd edib ki, bu istiqamətdə müəyyən işlər görülür.
“TələbəPlus” layihəsi çərçivəsində Mədəniyyət Nazirliyi ilə Təhsilin İnkişafı Fondu arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Müqaviləyə əsasən, teatr, muzey və qoruqlarda tələbələr üçün xüsusi endirimlərin tətbiq olunması gözlənilir.
Magistratura pilləsi və yeni ixtisaslarla əlaqədar söz açan nazir son illərdə ölkəmizdə təhsilin normativ hüquqi bazasının təkmilləşdirildiyini, maddi-texniki təminatın yaxşılaşdırılması istiqamətində əhəmiyyətli işlərin görüldüyünü söyləyib.

Министр культуры Адиль Каримли 25 октября посетил Азербайджанский государственный университет культуры и искусств (АГУКИ) и встретился с коллективом.
Говоря о высшем учебном заведении, министр отметил, что университет имеет богатые традиции и что его выпускники внесли важный вклад в развитие нашей культуры.
Было отмечено, что под руководством Президента Ильхама Алиева, уделяется особое внимание развитию культуры, как и всех других сфер в нашей стране. Оценивается работа педагогических коллективов в соответствующих областях, их заслуги отмечатся различными наградами и премиями.
Сообщалось, что Министерство культуры придает большое значение подготовке кадров и в этой сфере ведется тесное сотрудничество с Министерством науки и образования. Потому что повышение качества в сфере культуры напрямую связано с подготовкой кадров. Чтобы добиться развития в этом направлении, важно знать об интересах молодёжи и её мнение о выбранных ею специальностях. Хотя в наш век мы наблюдаем бурные инновационные новшества и развитие искусственного интеллекта, сфера культуры полностью зависит от человеческого фактора, талантливых, умелых и квалифицированных кадров.
Доведено до внимания, что Министерство культуры считает приоритетным направление развития кадрового потенциала культурных и творческих индустрий (КТИ). В рамках объявленной с этой целью стипендиальной программы первые 20 студентов получат поддержку для обучения за рубежом на уровне бакалавриата и магистратуры.
Говоря о развитии киноиндустрии, министр сообщил, что в прошлом году совместно с Агентством кино Азербайджанской Республики (АКАР) был проведен конкурс кинопроектов, которые будут сняты по государственному заказу и при поддержке государства. По его словам, в рамках этого конкурса уже заущено в производство более 40 фильмов. Министерство также поддержит производство студенческих фильмов.
Ректор АГУКИ, заслуженный деятель искусств, профессор Джейран Махмудова поблагодарила министра за встречу с коллективом. Ректор отметила, что подготовка кадров – очень важный вопрос, и сообщила, что между учебным заведением и АКАР подписано соглашение о сотрудничестве. Был отмечено, что в результате этого контракта начата работа над 12 кинопроектами. Шесть из этих проектов уже были экранизированы, а остальные шесть находятся в стадии съёмок. Входящий в число этих шести проектов фильм «Мотиватор» студента АГУКИ Камала Мушфига Ибадова, получил награду в номинации «Лучший режиссёр документального кино» на международном фестивале студенческого кино «Взлёт», организованном Всероссийским государственным университетом кинематографии имени Сергея Герасимова.
Затем министр выслушал предложения профессорско-преподавательского состава и студентов учебного заведения на темы издания учебников и учебных пособий, направления на работу актёров Министерством культуры, повышение интереса молодёжи к сфере кино, возможность для студентов АГУКИ бесплатно посещать театры, образования на уровне магистратуры, менеджеров по образованию, новых специальностей в сфере образования и т.п., и ответил на интересующие их вопросы.
Касаясь вопроса, связанного с изданием учебников и учебных пособий для педагогического состава, министр сообщил, что Министерство культуры ежегодно закупает книги в издательствах нашей страны. С прошлого года ещё больше научных и научно-опулярных книг закупается в издательствах и распределяется по библиотекам нашей республики.
Комментируя предложение Минкульта о направлении на работу актёров, министр сообщил, что ежегодно факультет Театрального искусства АГУКИ выпускает около 60 студентов: «Мы должны постараться трудоустроить этих выпускников в соответствующие театры. В этом процессе важно также поощрять частные театры».
Говоря о повышении интереса молодежи к сфере кино, Адиль Каримли сообщил, что предпринимаются шаги по расширению кинопроизводства в нашей стране, также поддерживаются студенческие фильмы.
Одно из предложений, прозвучавших в ходе встречи, было связано с вопросом о бесплатном входе студентов АГУКИ в театры. Министр отметил, что в этом направлении ведутся определенные работы.
В рамках проекта «Студент плюс» подписано соглашение о сотрудничестве между Министерством культуры и Фондом развития образования. Согласно договорённости, ожидается применение для студентов специальных скидок на билеты в театры, музеи и заповедники.
Говоря о степени магистратуры и новых образовательных специальностях министр сообщил, что за последние годы в нашей стране усовершенствовалась нормативно-правовая база образования, проведена значительная работа по улучшению материально-технического обеспечения.