Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli Azərbaycan Dövlət Yuğ Teatrının kollektivi ilə görüşüb. Oktyabrın 10-da A.Şaiq adına Azərbaycan Dövlət Kukla Teatrı binasının ikinci mərtəbəsində keçirilən görüşdə nazir “Yuğ” teatrının Azərbaycan mədəniyyətində xüsusi yeri olduğunu qeyd edib. Bildirilib ki, teatr maraqlı tamaşaları, həyata keçirdiyi layihələrlə yanaşı, xaricdə də ölkəmizi uğurlu təmsil edir.
Azərbaycan Dövlət Yuğ Teatrının direktoru Əməkdar mədəniyyət işçisi İslam Həsənov teatrın heyəti ilə görüşə gəldiyi üçün nazirə təşəkkür edib.
Direktor teatrın illərdir bina problemi yaşadığını diqqətə çatdırıb. Qeyd olunub ki, 1989-cu ildən studiya kimi, 1992-ci ildən dövlət teatrı kimi fəaliyyət göstərən “Yuğ” teatrı 2016-cı ildən etibarən fəaliyyətini Azərbaycan Dövlət Kukla Teatrının binasında davam etdirir. Məkan problemi yaradıcı fəaliyyətə və davamlı iş prosesinə mənfi təsir göstərir.
Teatrın baş rejissoru Mikayıl Mikayılov, Xalq artisti Məmmədsəfa Qasımov, Əməkdar artistlər Sonaxanım Mikayılova, Gülzar Qurbanova, aktyor və rejissor Əbdülqəni Əliyev çıxış edərək teatrın uğurlarından, yaradıcılıq prosesindən, eləcə də mövcud problemlərdən danışıblar.
Adil Kərimli teatrın bina məsələsinin diqqətdə olduğunu və bu problemin qısa zaman ərzində həll ediləcəyini vurğulayıb. O, həmçinin nazirliyin teatr sənətinin inkişafına yönəlmiş təşəbbüslərə, yaradıcı təkliflərə dəstək olmağa hazır olduğunu bildirib.

Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan Adil Karimli met with the staff of the Azerbaijan State Yugh Theatre. During the meeting on October 10, which was held on the second floor of the Azerbaijan State Puppet Theater named after A. Shaig, the Minister emphasized the important role of the "Yugh" theater in Azerbaijani culture. It was mentioned that the theater not only presents interesting performances and projects but also successfully represents Azerbaijan abroad.
Director of the Azerbaijan State Yugh Theatre Islam Hasanov thanked the Minister for the participation in the meeting with the staff of the theater.
According to the director, the theater has experienced difficulties for years due to not having its own building. It was mentioned that the "Yugh" Theater, which has been functioning as a studio since 1989 and as a state theater since 1992, has been using the building of the Azerbaijan State Puppet Theater since 2016. This problem of space has a negative impact on creative activity and the work process.
Chief director of the theater Mikayil Mikayilov, People's Artist Mammadsafa Gasimov, honored artists Sonakhanim Mikayilova and Gulzar Gurbanova, as well as actor and director Abdulgani Aliyev, discussed the achievements, creative process, and current challenges of the theater.
Adil Karimli said that the building problem is being addressed and will be solved soon. He also mentioned that the Ministry is ready to support initiatives and creative proposals for the development of theatrical art.