Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli Azərbaycan Dövlət Yuğ Teatrının kollektivi ilə görüşüb. Oktyabrın 10-da A.Şaiq adına Azərbaycan Dövlət Kukla Teatrı binasının ikinci mərtəbəsində keçirilən görüşdə nazir “Yuğ” teatrının Azərbaycan mədəniyyətində xüsusi yeri olduğunu qeyd edib. Bildirilib ki, teatr maraqlı tamaşaları, həyata keçirdiyi layihələrlə yanaşı, xaricdə də ölkəmizi uğurlu təmsil edir.
Azərbaycan Dövlət Yuğ Teatrının direktoru Əməkdar mədəniyyət işçisi İslam Həsənov teatrın heyəti ilə görüşə gəldiyi üçün nazirə təşəkkür edib.
Direktor teatrın illərdir bina problemi yaşadığını diqqətə çatdırıb. Qeyd olunub ki, 1989-cu ildən studiya kimi, 1992-ci ildən dövlət teatrı kimi fəaliyyət göstərən “Yuğ” teatrı 2016-cı ildən etibarən fəaliyyətini Azərbaycan Dövlət Kukla Teatrının binasında davam etdirir. Məkan problemi yaradıcı fəaliyyətə və davamlı iş prosesinə mənfi təsir göstərir.
Teatrın baş rejissoru Mikayıl Mikayılov, Xalq artisti Məmmədsəfa Qasımov, Əməkdar artistlər Sonaxanım Mikayılova, Gülzar Qurbanova, aktyor və rejissor Əbdülqəni Əliyev çıxış edərək teatrın uğurlarından, yaradıcılıq prosesindən, eləcə də mövcud problemlərdən danışıblar.
Adil Kərimli teatrın bina məsələsinin diqqətdə olduğunu və bu problemin qısa zaman ərzində həll ediləcəyini vurğulayıb. O, həmçinin nazirliyin teatr sənətinin inkişafına yönəlmiş təşəbbüslərə, yaradıcı təkliflərə dəstək olmağa hazır olduğunu bildirib.

Министр культуры Азербайджанской Республики Адиль Каримли встретился с коллективом Азербайджанского государственного театра Юг. 10 октября на встрече, состоявшейся на втором этаже здания Азербайджанского государственного театра кукол имени А.Шаига, министр отметил, что театр «Юг» занимает особое место в культуре Азербайджана. Было отмечено, что наряду с интересными спектаклями, осуществляемыми проектами, театр также успешно представляет нашу страну за рубежом.
Директор Азербайджанского государственного театра Юг, заслуженный деятель культуры Ислам Гасанов поблагодарил министра за то, что тот пришёл на встречу с коллективом театра.
Директор отметил, что театр уже много лет испытывает проблемы с отсутствием у него своего здания. Было отмечено, что театр осуществляющий свою деятельность с 1989 года как студия, а с 1992 года как театр «Юг», начиная с 2016 года продолжает свою деятельность в здании Азербайджанского государственного театра кукол. Отсутствие своего помещения отрицательно влияет на творческую деятельность и непрерывный рабочий процесс.
Об успехах театра, творческом процессе и текущих проблемах рассказали главный режиссёр театра Микаил Микаилов, народный артист Мамедсафа Гасымов, заслуженные артисты Сонаханым Микаилова, Гюльзар Гурбанова, актёр и режиссёр Абдулгани Алиев.
Адиль Каримли подчеркнул, что вопрос здания для театра находится в центре внимания и эта проблема будет решена в ближайшее время. Он также сообщил, что министерство готово поддержать инициативы и творческие предложения, направленные на развитие театрального искусства.