18 ölkənin təmsil olunacağı yubiley sərgisi bir həftə davam edəcək Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə oktyabrın 2-dən 8-dək Bakı Ekspo Mərkəzində X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi (Baku International Book Fair – 2024) keçiriləcək. Sentyabrın 30-da sərgi ilə bağlı mətbuat konfransı təşkil olunub.
Mədəniyyət Nazirliyi Media və kommunikasiya şöbəsinin müdiri Aynur Kərimova bildirib ki, builki yubiley sərgisi dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin (1494-1556) anadan olmasının 530 illiyinə həsr edilib. Bakı Ekspo Mərkəzində keçiriləcək sərgi müəyyən edilmiş indekslər üzrə regionun ən böyük kitab festivalıdır.
Nazirliyin Kitab sənayesi şöbəsinin müdiri Akif Marifli vurğulayıb ki, sərgidə 4 qitəni təmsil edən 18 ölkədən 56 xarici təşkilat, 110 yerli nəşriyyat-poliqrafiya və kitab sənəti ilə əlaqəli müəssisə iştirak edəcək. Sərgidə Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, İtaliya, Çin, Rusiya, Koreya Respublikası, Macarıstan, Qazaxıstan, Qətər, Özbəkistan, Oman, Argentina, Mərakeş, Venesuela, Gürcüstan, Meksika, Kolumbiya, Çili və Monqolustandan tanınmış yazıçı və şairlər, elm adamları, gənc yazarlar iştirak edəcəklər. Qeyd olundu ki, son üç ildə 5 gün keçirilən kitab bayramı bu il 7 gün davam edəcək. Sərgi çərçivəsində uşaqlar və böyüklər üçün ustad dərsləri, kitab təqdimatları, imza günləri, konfranslar, simpoziumlar, müsabiqələr, qiraət və musiqi saatları formatında ümumilikdə 327 tədbir keçiriləcək.
Bu statistika Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisinin 15 illik tarixində ən yüksək göstəricidir. Diqqətə çatdırıldı ki, sərgidə dünya şöhrətli irland yazar Con Boyn və alman yazar Vulf Dorn “fəxri qonaq” qismində iştirak edəcəklər. Con Boyn dünyanın 46 dilinə tərcümə olunan 25 kitabın müəllifidir. İrland yazar ilə görüş oktyabrın 3-də saat 11:00-da sərgi məkanın “Füzuli” təqdimat zonasında olacaq. Vulf Dorn isə Almaniyanın psixoloji triller janrında ən populyar yazıçılarından hesab olunur. Debüt əsəri olan “Psixiatr” ona böyük şöhrət qazandırıb. Sərginin Almaniyadan daha bir yazar qonağı Fəriba Vəfi olacaq.
Cənubi Azərbaycanın Təbriz şəhərində anadan olan yazıçı Almaniyanın nüfuzlu “LiBeraturpries” ədəbi mükafatına layiq görülüb. Sərginin fəxri yazarı Rövşən Abdullaoğlu beynəlxalq sərgilərin yazarlar üçün əhəmiyyətindən danışıb, Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisinin bu mənadan diqqətəlayiq platforma olduğunu deyib. “Qanun” nəşriyyatının rəhbəri Şahbaz Xuduoğlu kitab oxuma mədəniyyətindən söz açıb, ölkəmizdə kitab sənayesinin mövcud vəziyyəti barədə fikirlərini bölüşüb. Bildirib ki, “Qanun” nəşriyyatı sərgidə endirimli qiymətlərləoxuculara təqdim edəcək. Sonra media nümayəndələrinin sualları cavablandırılıb.
Xatırladaq ki, sərgi zamanı gün ərzində ziyarətçilərin metronun “Elmlər Akademiyası”, “28 May” və “Koroğlu” stansiyalarından Bakı Ekspo Mərkəzinə xüsusi avtobuslar vasitəsilə gediş-gəlişi təmin ediləcək.

Организованная Министерством культуры Х Бакинская международная книжная ярмарка (Baku International Book Fair – 2024), где будут представлены 18 стран, пройдёт со 2 по 8 октября в Бакинском Экспо-центре. 30 сентября состоялась пресс-конференция, посвящённая выставке.
Как сообщила заведующая Отделом медиа и коммуникаций Министерства культуры Айнур Керимова, юбилейная выставка в этом году посвящена 530-летию со дня рождения великого азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммеда Физули (1494-1556). Выставка, которая пройдёт в Бакинском Экспо-центре, по определённым показателям является крупнейшим книжным фестивалем в регионе. Заведующий Отделом книжной индустрии министерства Акиф Марифли подчеркнул, что в выставке примут участие 56 иностранных организаций из 18 стран, представляющих 4 континента, 110 местных полиграфических издательств и предприятий, связанных с книжным делом, искусством. Наряду с Азербайджаном в выставке примут участие известные писатели и поэты, учёные, молодые писатели из Турции, Италии, Китая, России, Республики Корея, Венгрии, Казахстана, Катара, Узбекистана, Омана, Аргентины, Марокко, Венесуэлы, Грузии, Мексики, Колумбии, Чили и Монголии. Было отмечено, что книжный фестиваль, который в последние три года проводился пять дней, в этом году продлится семь дней. В рамках выставки пройдут 327 мероприятий в формате мастер-классов для детей и взрослых, презентаций книг, дней автографов, конференций, симпозиумов, конкурсов, художественных чтений и музыкальных часов.
Эта статистика является самым высоким показателем за 15-летнюю историю Бакинской международной книжной ярмарки. Отмечалось, что в выставке в качестве «почётных гостей» примут участие всемирно известный ирландский писатель Джон Бойн и немецкий писатель Вольф Дорн. Джон Бойн является автором 25 книг, переведённых на 46 языков мира. Встреча с ирландским автором состоится 3 октября в 11:00 в презентационной зоне выставочного пространства «Физули». Вольф Дорн считается одним из самых популярных писателей жанра психологического триллера в Германии. Большую известность ему принесло дебютное произведение «Психиатр». Ещё одним гостем выставки из Германии станет писательница Фариба Вафи. Писательница, родившаяся в городе Тебризе в Южном Азербайджане, была удостоена престижной литературной премии Германии «LiBeraturpries». Почётный автор выставки Ровшан Абдуллаоглу рассказал о важности международных выставок для писателей и отметил, что Бакинская международная книжная ярмарка является в этом смысле замечательной площадкой. Шахбаз Худуоглу, руководитель издательства «Ганун», рассказал о культуре чтения книг и поделился своим мнением о современном состоянии книжной отрасли в нашей стране.
Он сообщил, что издательство «Ганун» представит читателям свои книги по сниженным ценам. Затем были даны ответы на вопросы представителей средств массовой информации. Отметим, что во время выставки посетителям в течение дня будут предоставляться специальные автобусы от станций метро «Академия наук», «28 мая» и «Кёроглу» до Бакинского Экспо-центра и обратно.