Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimlinin ölkəmizin aparıcı teatrlarının kollektivləri ilə görüşləri davam edir.
Görüşlərdə mədəniyyət ocaqlarının cari fəaliyyəti, qarşıya qoyulan yaradıcı vəzifələr müzakirə olunur.
Oktyabrın 26-da mədəniyyət naziri Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrında olub, kollektivlə görüşüb.
Görüşdə teatrın direktoru, Xalq artisti Yusif Eyvazov, baş rejissor Əməkdar incəsənət xadimi Hafiz Quliyev, baş dirijor Əməkdar artist Əyyub Quliyev, aparıcı səhnə ustaları - Xalq artisti Gülağası Mirzəyev, Əməkdar artist Afaq Abbasova, Əməkdar artist Tural Ağasıyev, Əməkdar artist Cahangir Qurbanov, solistlər - Mahir Tağızadə, Taleh Yahyayev, Atəş Qarayev, Mütəllim Dəmirov və başqaları çıxış edərək teatrın yaradıcı fəaliyyətinin mövcud vəziyyətindən söz açıblar.
Kollektivin üzvləri incəsənət xadimlərinin maddi rifahının yaxşılaşdırılması, onların güzəştli şərtlərlə mənzillərə sahib olması, eləcə də istismar müddəti bitmiş musiqi alətlərinin yeniləri ilə əvəz olunması, balet artistlərinin təqaüdə çıxması və hərbi xidmətə çağırılması problemləri, musiqiçilərin dövlət tədbirlərində çıxışları üçün qonorarların ödənilməsi, fəxri adların verilməsi, yeni əsərlərin tamaşaya qoyulması kimi məsələlər diqqətə çatdırılıb.
Söhbət zamanı həmçinin ötən əsrdə Azərbaycan bəstəkarlarının yazdığı əsərlərin yenidən redaktəsi və klavirlərin çap olunması, yaradıcı şəxslərin xarici ölkələrdə keçirilən müsabiqə, festival və seminarlarda iştirakı üçün şəraitin yaradılması və s. mövzular da müzakirə olunub.
Nazir qaldırılan məsələlərlə bağlı fikirlərini bölüşüb.
Qeyd olunub ki, Prezident İlham Əliyev tərəfindən mədəniyyətin müxtəlif istiqamətləri kimi teatr sahəsinin də inkişafına qayğı göstərilir.
Teatrların maddi-texniki bazası möhkəmləndirilir. İncəsənət ustaları mütəmadi fəxri adlara, mükafatlara layiq görülürlər.
Akademik Opera və Balet Teatrı binasının əsaslı təmiri də bu diqqətin təzahürüdür.
Nazir qeyd edib ki, hazırda mədəniyyət sahəsində qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsi əlaqədar addımlar atılır. Bu proses başa çatdıqdan sonra bir sıra məsələlər həllini tapmış olacaq.
Görüşün sonunda Adil Kərimli səsləndirilən müraciətlərin diqqətdə saxlanılacağını deyib, kollektivə yaradıcılıq uğurları arzulayıb.

The meetings of the Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan, Adil Karimli, with the staffs of the leading theaters of our country continue.
Discussions at the meetings focus on the ongoing activities of cultural centers and creative tasks. On October 26, the Minister of Culture visited the Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theater and met with its staff.
During the meeting, the status of the creative activities of the theater was discussed with the director, People's Artist Yusif Eyvazov, the chief director, Honored Artist Hafiz Guliyev, the chief conductor, Honored Artist Ayyub Guliyev, and leading figures such as People's Artist Gulaghasi Mirzayev, Honored Artists Afag Abbasova, Tural Aghasiyev, and Jahangir Gurbanov,  soloists Mahir Taghizadeh, Taleh Yahyayev, Atesh Garayev, and Mutallim Demirov.
The members of the creative team were concerned with the material well-being of the artists, their provision of housing on preferential terms, the replacement of old musical instruments, solving the problems of ballet dancers' retirement and military service, the payment of fees for performances at state events, the granting of honorary titles, and the production of new works.
The discussion also touched upon the re-editing and printing of the works of Azerbaijani composers of the last century and the creation of opportunities for creative people to participate in international competitions, festivals, and workshops. The Minister shared his thoughts on these issues.
He emphasized the attention of President Ilham Aliyev to the development of the theater sector as well as other spheres of culture. The infrastructure of theaters is being improved, and artists are regularly awarded honorary titles and prizes. The renovation of the building of the Academic Opera and Ballet Theatre is another example of this attention.
According to the Minister, efforts are being made to improve the legislative framework in the cultural sector. At the end of this process, a number of issues will be resolved.
At the end of the meeting, Adil Karimli mentioned that the issues raised would be taken into consideration and wished the team success in their creative endeavors.