Oktyabrın 2-də Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Bakı Ekspo Mərkəzində X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisinin açılış mərasimi keçirilib. 10-cu yubiley sərgisi dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin (1494-1556) anadan olmasının 530 illiyinə həsr edilib. Mərasimdə mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Milli Məclisin vitse-spikeri akademik Rafael Hüseynov, AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Xalq yazıçısı Anar, millət vəkilləri, tanınmış mədəniyyət, elm, ədəbiyyat xadimləri və digər qonaqlar iştirak ediblər. Tədbirdə əvvəlcə bədii hissə təqdim edilib.
Muğam üstündə Məhəmməd Füzulinin qəzəli səsləndirilib. Həmçinin dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin əsərləri ifa olunub. Açılış nitqi ilə çıxış edən Xalq yazıçısı Anar sərginin əhəmiyyətini vurğulayıb, bu ənənəvi layihənin kitabsevərlər üçün böyük bayram olduğunu deyib. Kitab mədəniyyətinin hər bir ölkə və xalq üçün zəruriliyini qeyd edən yazıçı hər kəsi sərgidən faydalanmağa səsləyib. Xalq yazıçısı nitqini “Kitab həmişə yaşasın və bizi yaşatsın!” fikri ilə bitirib. Sonra qonaqlar sərgi ilə tanış olublar.
Qeyd edək ki, sərgidə 4 qitəni təmsil edən 18 ölkədən 56 qurum, 110 yerli nəşriyyat-poliqrafiya və kitab sənəti ilə əlaqəli müəssisə iştirak edir. Dünyaşöhrətli irlandiyalı yazıçı Con Boyn, tanınmış alman yazar Vulf Dorn və Azərbaycan əsilli Fəriba Vəfi sərginin “fəxri qonaq”larıdır. Ölkəmizdən isə sərginin “fəxri yazar”ları şair Salam Sarvan və nasir Rövşən Abdullaoğludur.
Sərgidə Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, İtaliya, Çin, Rusiya, Koreya Respublikası, Macarıstan, Qazaxıstan, Qətər, Özbəkistan, Oman, Argentina, Mərakeş, Venesuela, Gürcüstan, Meksika, Kolumbiya, Çili və Monqolustandan tanınmış yazıçı və şairlər, elm adamları, gənc yazarlar iştirak edirlər. Sərgi tarixində ilk dəfə yeddi gün sürəcək kitab bayramında uşaqlar və böyüklər üçün ustad dərsləri, kitab təqdimatları, imza günləri, konfranslar, simpoziumlar, müsabiqələr, qiraət və musiqi saatları formatında ümumilikdə 327 tədbir keçiriləcək. Oktyabrın 8-dək davam edəcək sərgi zamanı gün ərzində ziyarətçilərin metronun “Elmlər Akademiyası”, “28 May” və “Koroğlu” stansiyalarından Bakı Ekspo Mərkəzinə xüsusi avtobuslar vasitəsilə gediş-gəlişi təmin ediləcək.

On October 2, the opening ceremony of the 10th Baku International Book Fair organized by the Ministry of Culture was held at the Baku Expo Center. The 10th Book Fair honors the 530th anniversary of the birth of the great Azerbaijani poet and thinker Muhammad Fuzuli (1494-1556). The opening ceremony was attended by Minister of Culture Adil Karimli, Vice-speaker of Milli Majlis Academician Rafael Huseynov, President of ANAS Academician Isa Habibbayli, Chairman of the Union of Azerbaijani Writers, People's Writer Anar, deputies, well-known cultural, scientific, literary figures, and other guests. The event began with the presentation of the artistic part.
A ghazal by Mohammad Fuzuli was accompanied by mugham music, and compositions by the talented Uzeyir Hajibeyli were also played. People's writer Anar, who gave the opening speech, emphasized the importance of the exhibition and said that this traditional project is a great celebration for book lovers. The writer stressed the importance of book culture for all countries and communities and invited everyone to benefit from the exhibition. He ended his speech by saying, "May the book live forever and give us life! Afterwards, the guests proceeded to viewing the fair.
The fair will be attended by participants from 56 institutions from 18 countries and four continents, as well as 110 local publishing houses and book art enterprises. The world-famous Irish author John Boyne, the well-known German writer Wulf Dorn, and the native of Azerbaijan Fariba Vafi are the "honorary guests" of the exhibition. The poet Salam Sarvan and the prose writer Rovshan Abdullaoghlu represent our country as "honorary authors." In addition to Azerbaijan, famous writers, poets, scientists, and young writers from Turkiye, Italy, China, Russia, South Korea, Hungary, Kazakhstan, Qatar, Uzbekistan, Oman, Argentina, Morocco, Venezuela, Georgia, Mexico, Colombia, Chile, and Mongolia will participate in the exhibition. For the first time in the history of the fair, 327 activities will be organized, including master classes for children and adults, book presentations, book signings, conferences, symposiums, competitions, reading, and music sessions.
Until October 8, the exhibition will provide special buses for visitors from the "Academy of Sciences,"  "28 May," and "Koroghlu" metro stations to the Baku Expo Center. The exhibition is open to the public every day from 10:00 in the morning till 20:00 in the evening. Entry is free of charge.