Oktyabrın 2-də Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Bakı Ekspo Mərkəzində X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisinin açılış mərasimi keçirilib. 10-cu yubiley sərgisi dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin (1494-1556) anadan olmasının 530 illiyinə həsr edilib. Mərasimdə mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Milli Məclisin vitse-spikeri akademik Rafael Hüseynov, AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Xalq yazıçısı Anar, millət vəkilləri, tanınmış mədəniyyət, elm, ədəbiyyat xadimləri və digər qonaqlar iştirak ediblər. Tədbirdə əvvəlcə bədii hissə təqdim edilib.
Muğam üstündə Məhəmməd Füzulinin qəzəli səsləndirilib. Həmçinin dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin əsərləri ifa olunub. Açılış nitqi ilə çıxış edən Xalq yazıçısı Anar sərginin əhəmiyyətini vurğulayıb, bu ənənəvi layihənin kitabsevərlər üçün böyük bayram olduğunu deyib. Kitab mədəniyyətinin hər bir ölkə və xalq üçün zəruriliyini qeyd edən yazıçı hər kəsi sərgidən faydalanmağa səsləyib. Xalq yazıçısı nitqini “Kitab həmişə yaşasın və bizi yaşatsın!” fikri ilə bitirib. Sonra qonaqlar sərgi ilə tanış olublar.
Qeyd edək ki, sərgidə 4 qitəni təmsil edən 18 ölkədən 56 qurum, 110 yerli nəşriyyat-poliqrafiya və kitab sənəti ilə əlaqəli müəssisə iştirak edir. Dünyaşöhrətli irlandiyalı yazıçı Con Boyn, tanınmış alman yazar Vulf Dorn və Azərbaycan əsilli Fəriba Vəfi sərginin “fəxri qonaq”larıdır. Ölkəmizdən isə sərginin “fəxri yazar”ları şair Salam Sarvan və nasir Rövşən Abdullaoğludur.
Sərgidə Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, İtaliya, Çin, Rusiya, Koreya Respublikası, Macarıstan, Qazaxıstan, Qətər, Özbəkistan, Oman, Argentina, Mərakeş, Venesuela, Gürcüstan, Meksika, Kolumbiya, Çili və Monqolustandan tanınmış yazıçı və şairlər, elm adamları, gənc yazarlar iştirak edirlər. Sərgi tarixində ilk dəfə yeddi gün sürəcək kitab bayramında uşaqlar və böyüklər üçün ustad dərsləri, kitab təqdimatları, imza günləri, konfranslar, simpoziumlar, müsabiqələr, qiraət və musiqi saatları formatında ümumilikdə 327 tədbir keçiriləcək. Oktyabrın 8-dək davam edəcək sərgi zamanı gün ərzində ziyarətçilərin metronun “Elmlər Akademiyası”, “28 May” və “Koroğlu” stansiyalarından Bakı Ekspo Mərkəzinə xüsusi avtobuslar vasitəsilə gediş-gəlişi təmin ediləcək.

2 октября в Бакинском Экспо-центре состоялась церемония открытия Х Бакинской международной книжной ярмарки, организованной Министерством культуры. Десятая юбилейная выставка посвящена 530-летию со дня рождения великого Азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммеда Физули (1494-1556). В церемонии приняли участие министр культуры Адиль Каримли, вице-спикер Милли Меджлиса академик Рафаэль Гусейнов, президент НАНА академик Иса Габиббейли, Народный писатель председатель Союза писателей Азербайджана Анар, депутаты парламента, известные деятели культуры, науки, литературные деятели и другие гости. В начале мероприятия была представлена художественная часть.
Прозвучала газель Мухаммеда Физули, переложенная на мугам. Прозвучали также произведения гениального композитора Узеира Гаджибейли. Народный писатель Анар, выступивший со вступительной речью, подчеркнул важность выставки и сказал, что этот традиционный проект – большой праздник для любителей книги. Отмечая необходимость книжной культуры для каждой страны и народа, писатель призвал всех извлечь пользу из выставки. Народный писатель закончил свою речь мыслью «Пусть всегда живёт книга и будет источником и нашей жизни!». Затем гости ознакомились с выставкой.
Отметим, что в выставке принимают участие 56 организаций из 18 стран, представляющих 4 континента, 110 местных издательств и предприятий, связанных с книжным делом. «Почётными гостями» выставки являются всемирно известный ирландский писатель Джон Бойн, известные немецкие писатели Вольф Дорн и азербайджанка по происхождению Фариба Вафи. «Почётными авторами» выставки от нашей страны являются поэт Салам Сарван и прозаик Ровшан Абдуллаоглу. Помимо Азербайджанских в выставке принимают участие известные писатели и поэты, учёные, молодые писатели из Турции, Италии, Китая, России, Республики Корея, Венгрии, Казахстана, Катара, Узбекистана, Омана, Аргентины, Марокко, Венесуэлы, Грузии, Мексики, Колумбии, Чили и Монголии. На книжном фестивале, который впервые продлится семь дней, будет проведено 327 мероприятий в формате мастер-классов для детей и взрослых, презентаций книг, автограф-дней, конференций, симпозиумов, конкурсов, художественных чтений и музыкальных часов.
Во время выставки, которая продлится до 8 октября, посетителям будут предоставлены специальные автобусы от станций метро «Академия наук», «28 мая» и «Кёроглу» до Бакинского Экспо-центра и обратно.