Vaqif Poeziya Günləri çərçivəsində “Sözün repressiyası” filmi nümayiş olunub
Vaqif Poeziya Günləri çərçivəsində iyulun 19-da Şuşa Hotel-Konqres Mərkəzində Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə çəkilən “Sözün repressiyası” (2022) sənədli filminin nümayişi olub.
“Bulatfilm Production” şirkətinin istehsalı olan filmin rejissoru Rafiq Həşimov, ssenari müəllifi Səlim Babullaoğlu, operatoru Rüfət Süleymanovdur.
Filmdə repressiya qurbanı olmuş 31 yazıçı, şair və digər ziyalılarımız xatırlanır, bəzilərinin faciəvi həyat tarixçəsi danışılır. Eyni zamanda ekran işində Stalin repressiyalarının retrospektiv planda faciəvi və tarixi fəlsəfəsi də araşdırılır.
Filmdə Xalq yazıçısı Anar, tarixçi, cavidşünas Həmid Cəfərov, akademik Rafael Hüseynov, Siyasi Repressiya Qurbanları Muzeyinin rəisi Mirabbas Məmmədov, filologiya elmləri doktoru, professor Bədirxan Əhmədov və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Firudin Qurbansoyun 1930-cu illərin repressiya dalğası və kommunizmin mürtəce mahiyyəti ilə bağlı fikirləri yer alıb.

"Repression of the Word" screened at Vagif Poetry Days
On July 19, the documentary film "Repression of the Word" (2022), produced with the support of the Ministry of Culture, was screened at the Shusha Hotel-Congress Center as part of the Vagif Poetry Days.
Rafig Hashimov is the director of the film, produced by the "Bulatfilm Production" company, while Selim Babullaoghlu is the screenwriter and Rufat Suleymanov is the cameraman.
The film pays tribute to 31 writers, poets, and other intellectuals who were victims of repression and tells the tragic life stories of some of them. It also looks back at the tragic and historical philosophy behind Stalin's repressions.
The film includes the opinions of the people's writer Anar, historian and researcher of work and life of Javid Hamid Jafarov, academician Rafael Huseynov, the director of the Museum of the Victims of Political Repression Mirabbas Mammadov, the doctor of philological sciences and professor Badirkhan Ahmadov, and the doctor of philosophy in philology and associate professor Firudin Gurbansoy on the wave of repression in the 1930s and the reactionary nature of communism.