Bu gün Beynəlxalq Türk Mədəniyyət Təşkilatı – TÜRKSOY-un yaradılmasının 31-ci ildönümüdür. 1993-cü il iyulun 12-də Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkiyə və Türkmənistanın mədəniyyət nazirlərinin iştirakı ilə Almatı şəhərində keçirilən toplantıda “Türk Kültür və Sənətləri Ortaq Yönətimi”nin (TÜRKSOY) yaradılması haqqında saziş imzalanıb. Qurum 2009-cu ildən Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı adlanır. TÜRKSOY-un Katibliyi Ankara (Türkiyə) şəhərində yerləşir. TÜRKSOY-da 6 qurucu üzv ölkədən savayı, Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti, eləcə də Rusiya Federasiyasının Altay, Başqırdıstan, Tatarıstan, Tıva, Xakasiya və Saxa-Yakut respublikaları, Moldovanın Qaqauz Yeri muxtar bölgəsi müşahidəçi üzvük statusuna malikdir.
TÜRKSOY türk xalqlarının ortaq mədəniyyət platforması olaraq dərin tarixi köklərə malik mənəvi dəyərlərimizi, zəngin mədəni, ədəbi irsimizi, dost və qardaş ölkələrin rəngarəng incəsənətini dünyada təblığ edir.
Azərbaycan təşkilatın yarandığı gündən onun fəaliyyətində yaxından iştirak edir. TÜRKSOY-un ilk baş katibi Azərbaycan Respublikasının keçmiş mədəniyyət naziri, hazırda ölkəmizin Rusiyadakı səfiri, Xalq artisti Polad Bülbüloğlu olub. TÜRKSOY hər il ölkəmizlə bağlı layihələr həyata keçirir. O cümlədən “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” layihəsi iki dəfə Azərbaycanda reallaşıb. 2016-cı ildə bu adı Şəki şəhəri daşıyıb. 2023-cü ildə isə Azərbaycan mədəniyyətinin paytaxtı, tarixi Zəfərimizin tacı Şuşa “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” olub. 2023-cü ilin oktyabrında Şuşada keçirilən TÜRKSOY Mədəniyyət Nazirləri Daimi Şurasının 40-cı iclasında təşkilatın gələcək fəaliyyət spektri ilə bağlı mühüm müzakirələr aparılıb və qərarlar qəbul olunub.
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi TÜRKSOY-un yaranmasının 31-ci ildönümü münasibətilə təşkilatın baş katibi hörmətli Sultan Raevi və TÜRKSOY Katibliyinin çalışanlarını, həmçinin təşkilatda təmsil olunan bütün qardaş xalqları təbrik edir, bundan sonrakı birgə fəaliyyətimizə yeni-yeni uğurlar arzulayır!

Сегодня 31-я годовщина со дня создания Международной организации тюркской культуры – ТЮРКСОЙ. 12 июля 1993 года на состоявшейся в Алматы встрече с участием министров культуры Азербайджана, Казахстана, Киргизии, Узбекистана, Турции и Туркменистана было подписано соглашение о создании «Объединённого управления тюркской культуры и искусства» (ТЮРКСОЙ). С 2009 года управление носит название Международной организации тюркской культуры. секретариат ТЮРКСОЙ находится в Анкаре (Турция). Помимо 6 стран-членов-учредителей ТЮРКСОЙ, Турецкая Республика Северного Кипра, а также Республики Алтай, Башкортостан, Татарстан, Тыва, Хакасия и Саха-Якутия Российской Федерации, а также Гагаузская автономная область Молдавии имеют статус членов-наблюдателей.
ТЮРКСОЙ, как общая культурная платформа тюркских народов, пропагандирует наши духовные ценности, имеющие глубокие исторические корни, наше богатое культурное и литературное наследие, красочное искусство дружественных и братских стран мира.
Азербайджан принимает активное участие в деятельности организации с момента ее создания. Первым генеральным секретарем ТЮРКСОЙ стал бывший министр культуры Азербайджанской Республики, ныне посол нашей страны в России, народный артист Полад Бюльбюльоглу. ТЮРКСОЙ ежегодно реализует проекты, связанные с нашей страной. В частности, в Азербайджане дважды реализовывался проект «Культурная столица тюркского мира». В 2016 году это имя носил город Шеки. В 2023 году Шуша, столица азербайджанской культуры, венец нашей исторической Победы, стала «культурной столицей тюркского мира». На состоявшемся в октябре 2023 года в Шуше 40-м заседании Постоянного совета министров культуры ТЮРКСОЙ состоялись важные дискуссии и приняты решения относительно дальнейшего спектра деятельности организации.
По случаю 31-й годовщины создания ТЮРКСОЙ Министерство культуры Азербайджанской Республики поздравляет Генерального секретаря организации уважаемого Султана Раева, сотрудников Секретариата ТЮРКСОЙ, а также все братские народы, представленные в организации, и желает новых успехов в нашей дальнейшей совместной деятельности!