Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Kino Agentliyi (ARKA) tərəfindən 2023-cü ilin iyul-oktyabr aylarında təşkil edilən film layihələri müsabiqəsində qalib olmuş layihələrin dövlət dəstəyi ilə istehsalı həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, adıçəkilən müsabiqə dövlət tərəfindən kino sahəsinin inkişafının dəstəklənməsi, kinematoqrafiya fəaliyyətinin təşviq edilməsi və yerli kinematoqrafçıların təcrübəsinin artırılması, milli-mənəvi və ümumbəşəri dəyərləri təbliğ edən filmlərin istehsalına nail olunması, eləcə də bu sahədə özəl sektorun dəstəklənməsi məqsədilə gerçəkləşdirilib.
Hazırda müsabiqənin 11 qalib layihəsindən biri olan “Kür – çaylar anası” sənədli filminin çəkilişləri davam etdirilir. “OD Media Production” şirkəti tərəfindən istehsal olunan filmin rejissoru Seyran Mahmudoğlu, ssenari müəllifi Əkbər Nəcəf, prodüseri isə Fariz Əhmədovdur. Filmin çəkilişləri Kür çayının mənbəyindən mənsəbinədək – Türkiyə, Gürcüstan və Azərbaycan ərazisində aparılır. Azərbaycanın ən böyük təbii su mənbəyi olan Kürün keçdiyi coğrafiya, çayətrafı şəhərlər, bu ərazilərdə mövcud olan sosial-iqtisadi, tarixi-mədəni proseslər ekran əsərində təsvir olunacaq.
Filmin əsas ideyası keçmişdən bu günə Kür çayının tarixi, mədəni, iqtisadi rolunu ön plana çıxarmaq və bəşəriyyət üçün əhəmiyyətini ifadə etməkdir.

Производство проектов-победителей конкурса кинопроектов, организованного Министерством культуры Азербайджанской Республики и Агентством кино (АРКА) в июле-октябре 2023 года, осуществляется при поддержке государства.
Следует отметить, что вышеупомянутый конкурс был проведён государством в целях поддержки развития киноиндустрии, популяризации кинематографической деятельности и повышения опыта отечественных кинематографистов, достижения производства фильмов, пропагандирующих национальные, моральные и общечеловеческие ценности, а также поддержки частного сектора в этой области.
В настоящее время продолжаются съемки документального фильма «Кура – мать всех рек», который входит в число 11 проектов-победителей конкурса. Режиссёр фильма производства компании «OD Media Production» является Сейран Махмудоглу, сценарист - Акбар Наджаф, продюсер - Фариз Ахмедов. Съемки фильма проходят от истока реки Куры до ее устья – на территории Турции, Грузии и Азербайджана. Экранное произведение покажет географию Куры, являющейся крупнейшим природным водным источником Азербайджана, города вокруг реки, социально-экономические, исторические и культурные процессы, происходящие в этих районах.
Основная идея фильма – осветить историческую, культурную и экономическую роль реки Куры от прошлого до современности и выразить ее значение для человечества.