Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Kino Agentliyi (ARKA) tərəfindən 2023-cü ilin iyul-oktyabr aylarında təşkil edilən film layihələri müsabiqəsində qalib olmuş layihələrin dövlət dəstəyi ilə istehsalı həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, adıçəkilən müsabiqə dövlət tərəfindən kino sahəsinin inkişafının dəstəklənməsi, kinematoqrafiya fəaliyyətinin təşviq edilməsi və yerli kinematoqrafçıların təcrübəsinin artırılması, milli-mənəvi və ümumbəşəri dəyərləri təbliğ edən filmlərin istehsalına nail olunması, eləcə də bu sahədə özəl sektorun dəstəklənməsi məqsədilə gerçəkləşdirilib.
Hazırda müsabiqənin 11 qalib layihəsindən biri olan “Kür – çaylar anası” sənədli filminin çəkilişləri davam etdirilir. “OD Media Production” şirkəti tərəfindən istehsal olunan filmin rejissoru Seyran Mahmudoğlu, ssenari müəllifi Əkbər Nəcəf, prodüseri isə Fariz Əhmədovdur. Filmin çəkilişləri Kür çayının mənbəyindən mənsəbinədək – Türkiyə, Gürcüstan və Azərbaycan ərazisində aparılır. Azərbaycanın ən böyük təbii su mənbəyi olan Kürün keçdiyi coğrafiya, çayətrafı şəhərlər, bu ərazilərdə mövcud olan sosial-iqtisadi, tarixi-mədəni proseslər ekran əsərində təsvir olunacaq.
Filmin əsas ideyası keçmişdən bu günə Kür çayının tarixi, mədəni, iqtisadi rolunu ön plana çıxarmaq və bəşəriyyət üçün əhəmiyyətini ifadə etməkdir.

Filming of "The Kura - the Mother of Rivers" Documentary in Progress
The film projects that have won the competition organized by the Ministry of Culture and Cinema Agency (ARKA) of the Republic of Azerbaijan in July-October 2023 are produced with the support of the state.
It should be mentioned that the competition was held by the state in order to support the growth of the film industry, to promote cinematographic activities, to increase the experience of local filmmakers, to achieve the production of films that promote national, moral and universal values, and also to support the private sector in this field.
The documentary "The Kura - the Mother of Rivers", one of the 11 winning projects of the competition, is currently being filmed. The film is directed by Seyran Mahmudoghlu, and written Akbar Najaf. The producer is Fariz Ahmadov, while the production company is OD Media Production. The film will be shot along the entire length of the Kura River, from its source to its mouth, covering the territories of Terkiye, Georgia and Azerbaijan. The film will depict the geography of the Kura River, Azerbaijan's largest natural water source, as well as the surrounding cities and the socio-economic, historical and cultural developments in these regions.
The central idea of the film is to illustrate the historical, cultural and economic impact of the river from the past to the present and to highlight its value to humanity.