18 sentyabr adını Azərbaycanın musiqi mədəniyyəti salnaməsinə qızıl hərflərlə yazdırmış dahi bəstəkar, musiqişünas, pedaqoq, publisist, ictimai xadim Üzeyir Hacıbəylinin (1885-1948) anadan olmasının 138-ci ildönümüdür. Bu gün həm də böyük bəstəkarın şərəfinə ölkəmizdə Milli Musiqi Günüdür.
2009-cu ildən Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə dahi bəstəkarın adı ilə şərəflənən ənənəvi beynəlxalq musiqi festivalı da keçirilir. Bu il adıçəkilən mötəbər musiqi şöləni artıq 15-ci dəfə gerçəkləşir.
Mədəniyyət tariximizin bu əlamətdar gününün tədbirlər silsiləsi ənənəvi olaraq I Fəxri xiyabanda Üzeyir bəyin məzarının ziyarət olunması ilə başlanıb.
Mərasimdə mədəniyyət naziri Adil Kərimli, nazirliyin məsul əməkdaşları, tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimləri iştirak ediblər.
Mədəniyyət naziri Adil Kərimli mərasimə toplaşanları Milli Musiqi Günü münasibətilə təbrik edərək bildirib ki, 18 sentyabrın mədəniyyətimizin ən əlamətdar günlərindən biridir: “Bu gün dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin doğum günüdür. 18 sentyabr tarixi həmçinin böyük musiqi xadiminin şərəfinə ölkəmizdə Milli Musiqi Günü (“Üzeyir musiqi günü”) kimi qeyd olunur. Əlamətdar gün Üzeyir bəyin 110 illiyi münasibətilə Prezident Heydər Əliyevin 1995-ci il 18 sentyabr tarixli fərmanı ilə təsis edilib.
Bununla bağlı ölkəmizdə hər il silsilə tədbirlər keçirilir, bəstəkarın mədəniyyətimiz qarşısında misilsiz xidmətləri yada salınır. Bu il də Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 18-28 tarixlərində Üzeyir Hacıbəyli XV Beynəlxalq Musiqi Festivalı keçiriləcək. Festival çərçivəsində müxtəlif tədbirlər keçiriləcək, bir sıra ölkələrdən ifaçı və kollektivlər çıxış edəcək. Musiqi bayramınız mübarək olsun”.
Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri Xalq artisti Firəngiz Əlizadə dahi bəstəkarın ölməz irsindən söz açıb. Bildirib ki, nə qədər ki, Azərbaycan xalqı var, dahi bəstəkarın ölməz irsi hər zaman yaşayacaq.
Çıxışlardan sonra mərasim iştirakçıları I Fəxri xiyabanda uyuyan Azərbaycan musiqisinin korifeylərindən Qara Qarayev, Fikrət Əmirov, Bülbül, Rəşid Behbudov, Niyazi və Müslüm Maqomayevin də məzarlarını ziyarət ediblər.
Mərasim iştirakçıları həmçinin Ümummilli lider, mədəniyyətimizin böyük hamisi Heydər Əliyevin və görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın xatirəsini də ehtiramla anaraq məzarları üzərinə tər çiçək dəstələri düzüblər.

18 сентября исполняется 138 лет со дня рождения выдающегося композитора, музыковеда, педагога, публициста, общественного деятеля Узеира Гаджибейли (1885-1948), имя которого золотыми буквами вписано в летопись музыкальной культуры Азербайджана. Сегодня в нашей стране также отмечается День Национальный Музыки в честь великого композитора.
С 2009 года при поддержке Фонда Гейдара Алиева и Министерства Культуры проводится традиционный международный музыкальный фестиваль, названный в честь гениального композитора. Названный в этом году знаменитый музыкальный фестиваль проводится уже в 15-й раз.
Ряд мероприятий этого знаменательного дня нашей культурной истории традиционно начался с посещения могилы Узеир-бея на Первой Аллее Почетного захоронения.
В церемонии приняли участие министр культуры Адиль Керимли, ответственные сотрудники министерства, известные деятели культуры и искусства.
Министр культуры Адиль Керимли, поздравляя собравшихся с Днем Национальной Музыки, отметил, что 18 сентября - один из самых знаменательных дней нашей культуры: “Сегодня день рождения великого композитора Узеира Гаджибейли. 18 сентября также отмечается в нашей стране как День Национальной Музыки (“День музыки Узеира”) в честь великого музыкального деятеля. Знаменательный день был учрежден указом президента Гейдара Алиева от 18 сентября 1995 года по случаю 110-летия Узеир бея.
В связи с этим в нашей стране ежегодно проводится ряд мероприятий, в которых вспоминаются уникальные заслуги композитора перед нашей культурой. В этом году 18-28 августа состоится XV Международный музыкальный фестиваль Узеира Гаджибейли, организованный Фондом Гейдара Алиева и Министерством Культуры. В рамках фестиваля пройдут различные мероприятия, выступят исполнители и коллективы из ряда стран. С праздником музыки".
Председатель Союза Композиторов Азербайджана Народная артистка Фирангиз Ализаде рассказала о бессмертном наследии гениального композитора. Он отметила, что пока есть азербайджанский народ, бессмертное наследие гениального композитора будет жить всегда.
После выступлений участники церемонии также посетили могилы корифеев Азербайджанской музыки - Кара Караева, Фикрета Амирова, Бюльбюля, Рашида Бейбутова, Ниязи и Муслима Магомаева на I Аллее Почетного захоронения.
Участники церемонии также почтили память Общенационального Лидера, великого покровителя нашей культуры Гейдара Алиева и выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы ханум Алиевой, возложив на их могилы букеты цветов.