Məlum olduğu kimi, dövlət tərəfindən kino sahəsinin inkişafının dəstəklənməsi, kinematoqrafiya fəaliyyətinin təşviq edilməsi və yerli kinematoqrafçıların təcrübəsinin artırılması, milli-mənəvi və ümumbəşəri dəyərləri təbliğ edən filmlərin istehsalına nail olunması, eləcə də bu sahədə özəl sektorun dəstəklənməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Respublikasının Kino Agentliyi (ARKA) tərəfindən cari ilin 18 iyul tarixində film layihələri müsabiqəsi elan olunmuşdur.
Kinematoqrafiya sahəsində fəaliyyət göstərən müstəqil prodüser mərkəzləri və digər hüquqi şəxslər tərəfindən dövlət sifarişi ilə istehsal olunacaq filmlər, kommersiya filmləri, müəllif (sənət) filmləri, debüt və tələbə filmləri kateqoriyaları üzrə layihələrin təqdim edildiyi müsabiqədə layihələrin qəbulunun 15 sentyabr 2023-cü il tarixinədək aparılması nəzərdə tutulmuşdur.
Lakin ölkədə bu miqyasda müsabiqənin ilk dəfə keçirildiyini, iştirakçılar tərəfindən keyfiyyətli film layihələrinin hazırlanması üçün müəyyən zaman tələb olunduğunu, kino fəaliyyəti ilə məşğul olan daha çox hüquqi və fiziki şəxslərin proseslərə cəlb olunmasının milli kino sənayesinin inkişafı baxımından əhəmiyyətini nəzərə alaraq, müsabiqənin birinci mərhələsininin  (layihələrin qəbulu) 1 oktyabr 2023-cü il tarixinədək uzadılması qərara alınmışdır.
Müsabiqənin şərtləri və layihələrin təqdim olunması ilə bağlı tələblər barədə daha ətraflı ARKA-nın rəsmi saytında ( https://arka.culture.az ) məlumat əldə etmək olar.

The Cinema Agency of the Republic of Azerbaijan extended the document submission deadline for the film project competition
The Cinema Agency of the Republic of Azerbaijan (ARKA), under the Ministry of Culture, announced a competition for film projects on July 18 this year. The aim is to support the development of the cinematographic field, promote cinematographic activities, enrich the experience of local filmmakers, facilitate the creation of films that promote national, moral, and universal values, and support the private sector involved in this field.
The competition accepts projects in various categories, such as films, commercial films, author (art) films, debut films, and student films, to be produced through state orders by independent production centers and other legal entities engaged in cinematography. The deadline for project submissions was set for September 15, 2023.
However, taking into account that the competition of this scale is being held for the first time in the country, that participants need time to prepare high-quality film projects, and the importance of involving more legal and physical entities in film activities in terms of the development of the national film industry, the deadline for the first stage of the competition (project submissions) has been extended to October 1, 2023.
For more information on terms and conditions and project submission requirements, please visit ARKA's official website (arka.culture.gov.az).