Məlum olduğu kimi, dövlət tərəfindən kino sahəsinin inkişafının dəstəklənməsi, kinematoqrafiya fəaliyyətinin təşviq edilməsi və yerli kinematoqrafçıların təcrübəsinin artırılması, milli-mənəvi və ümumbəşəri dəyərləri təbliğ edən filmlərin istehsalına nail olunması, eləcə də bu sahədə özəl sektorun dəstəklənməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Respublikasının Kino Agentliyi (ARKA) tərəfindən cari ilin 18 iyul tarixində film layihələri müsabiqəsi elan olunmuşdur.
Kinematoqrafiya sahəsində fəaliyyət göstərən müstəqil prodüser mərkəzləri və digər hüquqi şəxslər tərəfindən dövlət sifarişi ilə istehsal olunacaq filmlər, kommersiya filmləri, müəllif (sənət) filmləri, debüt və tələbə filmləri kateqoriyaları üzrə layihələrin təqdim edildiyi müsabiqədə layihələrin qəbulunun 15 sentyabr 2023-cü il tarixinədək aparılması nəzərdə tutulmuşdur.
Lakin ölkədə bu miqyasda müsabiqənin ilk dəfə keçirildiyini, iştirakçılar tərəfindən keyfiyyətli film layihələrinin hazırlanması üçün müəyyən zaman tələb olunduğunu, kino fəaliyyəti ilə məşğul olan daha çox hüquqi və fiziki şəxslərin proseslərə cəlb olunmasının milli kino sənayesinin inkişafı baxımından əhəmiyyətini nəzərə alaraq, müsabiqənin birinci mərhələsininin  (layihələrin qəbulu) 1 oktyabr 2023-cü il tarixinədək uzadılması qərara alınmışdır.
Müsabiqənin şərtləri və layihələrin təqdim olunması ilə bağlı tələblər barədə daha ətraflı ARKA-nın rəsmi saytında ( https://arka.culture.az ) məlumat əldə etmək olar.

Как известно, в целях поддержки государством развития сферы кино, содействия кинематографической деятельности и повышения опыта отечественных кинематографистов, добиться производства фильмов, пропагандирующих национально-духовные и общечеловеческие ценности, а также поддержать частный сектор в этой области 18 июля этого года Агентство Кино Азербайджанской Республики (АКАР), действующее при Министерстве Культуры Азербайджанской Республики, объявило конкурс кинопроектов.
Приём проектов на конкурс, в котором представлены проекты в категориях кино, коммерческое кино, авторское (художественное) кино, дебютное и студенческое кино, производимое по государственному заказу независимыми продюсерскими центрами и другими юридическими лицами, осуществляющими деятельность в сфере кинематографии, планировался до 15 сентября 2023 года.
Однако по причине того, что конкурс такого масштаба проводится в стране впервые, и потребовалось некоторое время для подготовки участниками качественных кинопроектов, учитывая важность, с точки зрения развития национальной киноиндустрии, вовлечения в процесс большего количества юридических и физических лиц, занимающихся кинодеятельностью, принято решение продлить первый этап конкурса (приём проектов) до 1 октября 2023 года.
Более подробную информацию об условиях конкурса и требованиях к подаче проектов можно найти на официальном сайте АКАР (arka.culture.az).