Kinorejissor, Xalq artisti Vaqif Mustafayevin Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə hazırlanmış “Fikrət Əmirov” adlı filmi “VIII Türk Dünyası Sənədli Film Festivalı”nın baş mükafatına layiq görülüb.
Oktyabrın 22-də Ankarada “Doqquz ölkə, doqquz şəhər, bir festival” şüarı altında keçirilən tədbirin final mərhələsi və mükafatlandırma mərasimi keçirilib.
Festivalın təşkilatçısı, Türk Dünyası Jurnalistlər Birliyinin sədri Menderes Demir tədbirin Türkiyə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Kino Baş İdarəsi, bir sıra bələdiyyələr, birliklər, QHT-lər, universitetlər, media şirkətləri və digər təşkilatların dəstəyi ilə reallaşdığını bildirib.
Sonra türk dünyasına verdiyi töhfələrə görə Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Mədəniyyət komitəsinin sədri mərhum Qənirə Paşayeva adına təsis edilən şərəf mükafatı, Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyinin “Azərbaycanfilmin 100 illiyi” kimi bir sıra mükafatlar sahiblərinə verilib.

Фильм режиссера, народного артиста Вагифа Мустафаева «Фикрет Амиров», подготовленный при поддержке Министерства культуры, удостоен главной премии VIII Фестиваля документального кино тюркского мира.
22 октября в Анкаре под девизом «Девять стран, девять городов, один фестиваль»,  состоялся финальный этап и церемония награждения.
Организатор фестиваля, председатель Союза журналистов тюркского мира Мендерес Демир отметил, что мероприятие прошло при поддержке Главного управления кино Министерства культуры и туризма Турции, ряда муниципалитетов, ассоциаций, НПО, университетов, медиакомпаний и других организаций.
Затем были вручены почетная премия, учрежденная в честь покойной Ганиры Пашаевой, председателя Комитета по культуре Милли Меджлиса Азербайджанской Республики,  за вклад в тюркский мир, ряд наград, таких как «100-летие «Азербайджанфильма» Министерства культуры Азербайджана.