Azərbaycana məxsus müəllif əsərlərinin və folklorun ermənilər tərəfindən oğurlanaraq mənimsənilməsi halları davam etməkdədir. Növbəti belə hal sözləri və musiqisi tanınmış Azərbaycan bəstəkarı Bəhram Nəsibova məxsus olan "Qarabağ"  (“Anadır arzulara hər zaman Qarabağ”) adlı əsərin Gor Yepremyan tərəfindən sözləri dəyişdirilməklə ifa edilərək “Sirun jan” adı altında, videonun təsvirində “Armenian Folk”, yəni “erməni xalq mahnısı” qeydi ilə “Youtube” platformasında yerləşdirilməsidir. Üzeyir Hacıbəyovun əsərlərinin ermənilər tərəfindən mənimsənilməsi ilə əlaqədar olduğu kimi, bu plagiat da haqlı olaraq Azərbaycan cəmiyyətində geniş rezonans doğurmuşdur və Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi 9 iyul 2024-cü il tarixində buna dair geniş şərh vermişdir.
Qeyd edilənlərlə bağlı Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi aşağıdakıları bəyan edir:
1. Sözləri və musiqisi Azərbaycan bəstəkarı Bəhram Nəsibova məxsus olan “Qarabağ” əsəri (“Əsər”) 20-ci əsrdə yaradılmış və ilk dəfə Azərbaycanın xalq artisti Arif Babayev tərəfindən 1972-ci ildə ifa edilmişdir.
2. Əsər 2 iyun 1972-ci il tarixində SSRİ qanunvericiliyinə uyğun olaraq Əqli Mülkiyyət Agentliyinin hüquqi sələfi olan Ümumittifaq Müəllif Hüquqları Agentliyinin Azərbaycan Şöbəsində qeydə alınmışdır. 1998-ci ildə dünyasını dəyişmiş Bəhram Nəsibovun vərəsələri onun mahnı janrında yazılmış bir çox əsərlərini, o cümlədən Əsəri 14 iyul 2004-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Müəllif Hüquqları Agentliyində (Əqli Mülkiyyət Agentliyinin hüquqi sələfi) dövlət qeydiyyatından keçirmiş, onlara Agentlik tərəfindən Əsərin qeydiyyatı haqqında 662 nömrəli şəhadətnamə verilmişdir.
3. Əsər Bəhram Nəsibovun ən məşhur mahnılarından biridir, dəfələrlə Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan və digər ölkələrdə kütləvi ifa edilmiş, həmin kütləvi ifaların çoxlu sayda video və audio yazıları mövcuddur.
4. Əsərin Azərbaycanda dövlət qeydiyyatı sənədləri, müxtəlif daşıyıcılarda olan nüsxələri və kütləvi ifaları zamanı Bəhram Nəsibovun müəllifliyinə aid əsər kimi tanınması Bəhram Nəsibovun Əsərin yeganə müəllifi olmasının sübutudur.
5. Əsərdən istifadə Bəhram Nəsibovun vərəsələrinin razılığı ilə və həmin razılıqda qeyd edilən həcmdə, onun müəllifliyi qeyd edilməklə mümkündür. “Sirun jan” adlı “Youtube” videosunun təsviri hissəsindən və məzmunundan göründüyü kimi, Bəhram Nəsibov müəllif kimi qeyd edilməyib, əksinə, qanunsuz ifa edilmiş Əsər “erməni xalq mahnısı” olaraq “Youtube” platformasına yerləşdirilmişdir.
6. Əsərin qeydiyyat sənədlərindən və kütləvi ifa tarixçəsindən çıxış edərək, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi bu halı birmənalı olaraq Əsərin tərkib hissəsi olan musiqinin plagiatı kimi qiymətləndirir.
7. Plagiatın əlavə sübutu olaraq həm Əsər (bir neçə fərqli ifada), həm “Sirun jan” videosu oxşarlığın müəyyən edilməsi məqsədilə Əqli Mülkiyyət Agentliyinin ekspertlərinə təqdim edilmişdir. Ekspert qismində Azərbaycan Respublikasının xalq artistləri, bəstəkarlar Faiq Sücəddinov və Eldar Mansurov çıxış etmiş və apardıqları araşdırmanın nəticəsi olaraq müəyyən etmişlər ki, erməni ifaçının səsləndirdiyi “Sirun jan” adlı mahnının musiqisi Bəhram Nəsibovun muğamın çahargah ladında yazdığı “Qarabağ” əsərinin musiqisi ilə tam üst-üstə düşür, eynidir. Bundan əlavə, əsərin orijinal “Qarabağ” adı “Sirun jan” adına, “Anadır arzulara hər zaman Qarabağ” cümlələri də daxil olan Azərbaycan dilindəki mətni isə erməni dilində yeni mətnə dəyişdirilərək, Əsər təhrif edilmişdir.
8. Beləliklə, Əsər təhrif edilməyə məruz qalmış, Əsərin tərkib hissəsi olan musiqi barəsində plagiatçılıq törədilmişdir. Bununla da, ifaçı Gor Yepremyan və Əsərin qanunsuz ifasında, həmin ifanın lentə alınıb İnternetdə yerləşdiirlməsində iştirak etmiş şəxslər Bəhram Nəsibovun şəxsi müəlliflik hüquqlarını və onun varislərinin əmlak hüquqlarını pozmuşdur. Müəlliflik hüququnun qeyd edilən pozulması halı ilk növbədə pozuntunu törətmiş Gor Yepremyanın və digər şəxslərin hüquqi məsuliyyətini yaratmışdır.
9. Qeyd edilən pozuntu faktını araşdırmadıqda və aradan qaldırmadıqda, Ermənistan Respublikasının üzvü olduğu “Ədəbi və bədii əsərlərin qorunması haqqında” Bern konvensiyasının 5-ci maddəsində təsbit edilmiş təməl prinsiplərindən biri olan “milli rejim” prinsipini və tərəf olduğu digər beynəlxalq müqavilələrin, o cümlədən Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatını (ÜƏMT) təsis edən Konvensiyanın, ÜƏMT-nin Müəlliflik Hüququna dair Müqaviləsinin və İfalar və Fonoqramlara dair Müqaviləsinin müddəalarını pozmuş olacağını bildiririk.
Bununla əlaqədar, Ermənistan Respublikasının müvafiq strukturlarından Azərbaycan bəstəkarı Bəhram Nəsibovun “Qarabağ” əsərinin Gor Yepremyan tərəfindən sözləri dəyişdirilməklə “Sirun jan” adı altında erməni xalq mahnısı kimi kütləvi ifa və təqdim edilməsi və plagiatçılıq hallarının aradan qaldırılmasını, Bəhram Nəsibovun müəlliflik hüquqlarının bərpa edilməsini, beynəlxalq hüquqa və milli qanunvericiliyinə uyğun olaraq pozuntunu törətmiş şəxsləri məsuliyyətə cəlb etməyi və görülmüş tədbirlər barədə məlumat verməyi tələb edirik.

The appropriation and theft of works of Azerbaijani authors and Azerbaijani folklore by Armenians continues. The most recent example is the song "Karabagh" ("The cradle of dreams is always Karabakh") by the well-known Azerbaijani composer Bahram Nasibov, which was performed by Gor Yepremyan with changed lyrics under the name "Sirun Jan", posted on the YouTube platform, and labeled as "Armenian folk," i.e., "Armenian folk song" in the video description. Like the appropriation of Uzeyir Hajibeyov's works by Armenians, this case of plagiarism also caused a wide reaction within Azerbaijani society. On July 9, 2024, the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan released a detailed comment on the matter.
Regarding the subject discussed above, the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan state the following:
1. The composition "Karabagh" (from now on referred to as the "Composion"), was written and composed by the Azerbaijani composer Bahram Nasibov in the 20th century and was first performed by the People's Artist of Azerbaijan Arif Babayev in 1972.
2. The Composition was registered on June 2, 1972, in the Azerbaijan Branch of the All-Union Agency on Copyrights, the legal predecessor of the Intellectual Property Agency, in accordance with the legislation of the USSR. After Bahram Nasibov passed away in 1998, his heirs registered many of his song genre compositions, including this one, with the Copyright Agency of the Republic of Azerbaijan (predecessor of the Intellectual Property Agency) on July 14, 2004. They received composition registration certificate No. 662 from the agency.
3. The Composition is one of Bahram Nasibov's most famous songs, it has been performed many times in Azerbaijan, Türkiye, Uzbekistan, and other countries, and there are numerous video and audio recordings of these mass performances.
4. The state registration documents of the Composition, its copies on various media, and the recognition of Bahram Nasibov's authorship during mass performances in Azerbaijan serve as evidence that Bahram Nasibov is the sole author of the Composition.
5. The Composition can be used with the consent of Bahram Nasibov's heirs, and to the extent specified in such consent, with proper attribution to him. However, as can be seen from the description and content of the "Sirun Jan" video on YouTube, Bahram Nasibov is not credited as the author. Instead, the illegally performed composition is posted on YouTube as an "Armenian folk song."
6. Based on the registration documents and the mass performance history of the Composition, the Ministry of Culture and the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan unequivocally conclude that this case constitutes plagiarism of the music of the Composition.
7. As further evidence of plagiarism, several performances of the composition and the video "Sirun Jan" were submitted to the experts of the Intellectual Property Agency for assessment of similarity. The People's Artists and Composers of the Republic of Azerbaijan, Faig Sujaddinov and Eldar Mansurov, acted as experts and concluded through their research that the music of the song "Sirun jan" performed by the Armenian singer, is completely identical to the music of the song "Karabagh" composed by Bahram Nasibov in the Chahargah Mugham. In addition, the composition originally named "Karabagh" was renamed "Sirun Jan" and the Azerbaijani lyrics containing the phrase "The cradle of dreams is always Karabakh" were replaced by Armenian lyrics, resulting in a distortion of the original piece.
8. Consequently, the Composition was distorted, and plagiarism was committed on the music that is part of the Composition. As a result, performer Gor Yepremyan and those involved in the unauthorized performance, recording, and online posting of the work infringed upon Bahram Nasibov's personal copyright and the property rights of his heirs. In the given case of copyright violation, Gor Yepremyan bears the main legal responsibility, and other persons involved in the violation share this responsibility.
9. We state that the failure to investigate and address the aforementioned violation would violate the principle of "national treatment," a fundamental principle set forth in Article 5 of the Berne Convention for the Protection of Literary and Artistic Works, to which the Republic of Armenia is a signatory, as well as other international agreements to which it is a party, including the Convention Establishing the World Intellectual Property Organization, the WIPO Copyright Treaty, and the WIPO Performances and Phonograms Treaty.
In this regard, we demand that the relevant authorities of the Republic of Armenia address the case of plagiarism, stop the presenting of the Azerbaijani composer Bahram Nasibov's composition as the Armenian folk song "Sirun Jan" with lyrics modified by Gor Yepremyan, restore Bahram Nasibov's copyright, hold the responsible parties accountable, and report on the actions taken in accordance with international law and national legislation.