Azərbaycana məxsus müəllif əsərlərinin və folklorun ermənilər tərəfindən oğurlanaraq mənimsənilməsi halları davam etməkdədir. Növbəti belə hal sözləri və musiqisi tanınmış Azərbaycan bəstəkarı Bəhram Nəsibova məxsus olan "Qarabağ"  (“Anadır arzulara hər zaman Qarabağ”) adlı əsərin Gor Yepremyan tərəfindən sözləri dəyişdirilməklə ifa edilərək “Sirun jan” adı altında, videonun təsvirində “Armenian Folk”, yəni “erməni xalq mahnısı” qeydi ilə “Youtube” platformasında yerləşdirilməsidir. Üzeyir Hacıbəyovun əsərlərinin ermənilər tərəfindən mənimsənilməsi ilə əlaqədar olduğu kimi, bu plagiat da haqlı olaraq Azərbaycan cəmiyyətində geniş rezonans doğurmuşdur və Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi 9 iyul 2024-cü il tarixində buna dair geniş şərh vermişdir.
Qeyd edilənlərlə bağlı Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi aşağıdakıları bəyan edir:
1. Sözləri və musiqisi Azərbaycan bəstəkarı Bəhram Nəsibova məxsus olan “Qarabağ” əsəri (“Əsər”) 20-ci əsrdə yaradılmış və ilk dəfə Azərbaycanın xalq artisti Arif Babayev tərəfindən 1972-ci ildə ifa edilmişdir.
2. Əsər 2 iyun 1972-ci il tarixində SSRİ qanunvericiliyinə uyğun olaraq Əqli Mülkiyyət Agentliyinin hüquqi sələfi olan Ümumittifaq Müəllif Hüquqları Agentliyinin Azərbaycan Şöbəsində qeydə alınmışdır. 1998-ci ildə dünyasını dəyişmiş Bəhram Nəsibovun vərəsələri onun mahnı janrında yazılmış bir çox əsərlərini, o cümlədən Əsəri 14 iyul 2004-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Müəllif Hüquqları Agentliyində (Əqli Mülkiyyət Agentliyinin hüquqi sələfi) dövlət qeydiyyatından keçirmiş, onlara Agentlik tərəfindən Əsərin qeydiyyatı haqqında 662 nömrəli şəhadətnamə verilmişdir.
3. Əsər Bəhram Nəsibovun ən məşhur mahnılarından biridir, dəfələrlə Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan və digər ölkələrdə kütləvi ifa edilmiş, həmin kütləvi ifaların çoxlu sayda video və audio yazıları mövcuddur.
4. Əsərin Azərbaycanda dövlət qeydiyyatı sənədləri, müxtəlif daşıyıcılarda olan nüsxələri və kütləvi ifaları zamanı Bəhram Nəsibovun müəllifliyinə aid əsər kimi tanınması Bəhram Nəsibovun Əsərin yeganə müəllifi olmasının sübutudur.
5. Əsərdən istifadə Bəhram Nəsibovun vərəsələrinin razılığı ilə və həmin razılıqda qeyd edilən həcmdə, onun müəllifliyi qeyd edilməklə mümkündür. “Sirun jan” adlı “Youtube” videosunun təsviri hissəsindən və məzmunundan göründüyü kimi, Bəhram Nəsibov müəllif kimi qeyd edilməyib, əksinə, qanunsuz ifa edilmiş Əsər “erməni xalq mahnısı” olaraq “Youtube” platformasına yerləşdirilmişdir.
6. Əsərin qeydiyyat sənədlərindən və kütləvi ifa tarixçəsindən çıxış edərək, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi bu halı birmənalı olaraq Əsərin tərkib hissəsi olan musiqinin plagiatı kimi qiymətləndirir.
7. Plagiatın əlavə sübutu olaraq həm Əsər (bir neçə fərqli ifada), həm “Sirun jan” videosu oxşarlığın müəyyən edilməsi məqsədilə Əqli Mülkiyyət Agentliyinin ekspertlərinə təqdim edilmişdir. Ekspert qismində Azərbaycan Respublikasının xalq artistləri, bəstəkarlar Faiq Sücəddinov və Eldar Mansurov çıxış etmiş və apardıqları araşdırmanın nəticəsi olaraq müəyyən etmişlər ki, erməni ifaçının səsləndirdiyi “Sirun jan” adlı mahnının musiqisi Bəhram Nəsibovun muğamın çahargah ladında yazdığı “Qarabağ” əsərinin musiqisi ilə tam üst-üstə düşür, eynidir. Bundan əlavə, əsərin orijinal “Qarabağ” adı “Sirun jan” adına, “Anadır arzulara hər zaman Qarabağ” cümlələri də daxil olan Azərbaycan dilindəki mətni isə erməni dilində yeni mətnə dəyişdirilərək, Əsər təhrif edilmişdir.
8. Beləliklə, Əsər təhrif edilməyə məruz qalmış, Əsərin tərkib hissəsi olan musiqi barəsində plagiatçılıq törədilmişdir. Bununla da, ifaçı Gor Yepremyan və Əsərin qanunsuz ifasında, həmin ifanın lentə alınıb İnternetdə yerləşdiirlməsində iştirak etmiş şəxslər Bəhram Nəsibovun şəxsi müəlliflik hüquqlarını və onun varislərinin əmlak hüquqlarını pozmuşdur. Müəlliflik hüququnun qeyd edilən pozulması halı ilk növbədə pozuntunu törətmiş Gor Yepremyanın və digər şəxslərin hüquqi məsuliyyətini yaratmışdır.
9. Qeyd edilən pozuntu faktını araşdırmadıqda və aradan qaldırmadıqda, Ermənistan Respublikasının üzvü olduğu “Ədəbi və bədii əsərlərin qorunması haqqında” Bern konvensiyasının 5-ci maddəsində təsbit edilmiş təməl prinsiplərindən biri olan “milli rejim” prinsipini və tərəf olduğu digər beynəlxalq müqavilələrin, o cümlədən Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatını (ÜƏMT) təsis edən Konvensiyanın, ÜƏMT-nin Müəlliflik Hüququna dair Müqaviləsinin və İfalar və Fonoqramlara dair Müqaviləsinin müddəalarını pozmuş olacağını bildiririk.
Bununla əlaqədar, Ermənistan Respublikasının müvafiq strukturlarından Azərbaycan bəstəkarı Bəhram Nəsibovun “Qarabağ” əsərinin Gor Yepremyan tərəfindən sözləri dəyişdirilməklə “Sirun jan” adı altında erməni xalq mahnısı kimi kütləvi ifa və təqdim edilməsi və plagiatçılıq hallarının aradan qaldırılmasını, Bəhram Nəsibovun müəlliflik hüquqlarının bərpa edilməsini, beynəlxalq hüquqa və milli qanunvericiliyinə uyğun olaraq pozuntunu törətmiş şəxsləri məsuliyyətə cəlb etməyi və görülmüş tədbirlər barədə məlumat verməyi tələb edirik.

Продолжаются случаи присвоения армянами авторских произведений и фольклора, принадлежащих Азербайджану. Очередным таким случаем стало исполнение Гором Епремяном произведения «Карабах» («Карабах – колыбель всех мечтаний»), слова и музыка которого принадлежат известному азербайджанскому композитору Бахраму Насибову. Слова песни были изменены, а само произведение размещено на платформе Youtube под названием «Сирун джан» с пометкой «Armenian Folk», то есть «армянская народная песня». Как и в случае с присвоением армянами произведений Узеира Гаджибейли, этот плагиат по праву вызвал широкий резонанс в азербайджанском обществе. Агентство интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики 9 июля представило обширный комментарий по этому поводу.
В связи с вышеизложенным Министерство культуры Азербайджанской Республики и Агентство интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики заявляют следующее:
1. Произведение «Карабах» («Произведение»), слова и музыка которого принадлежат азербайджанскому композитору Бахраму Насибову, было создано в XX веке и впервые исполнено народным артистом Азербайджана Ариф Бабаевым в 1972 году.
2. В соответствии с законодательством СССР Произведение было зарегистрировано 2 июня 1972 года в Азербайджанском отделении Всесоюзного агентства по авторским правам, которое являлось правопреемником Агентства интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики. Наследники Бахрама Насибова, скончавшегося в 1998 году, 14 июля 2004 года осуществили государственную регистрацию многих его произведений, написанных в песенном жанре, в том числе Произведения, в Агентстве по авторским правам Азербайджанской Республики (правопреемник Агентства интеллектуальной собственности), им было выдано свидетельство № 662 о регистрации Произведения.
3. Произведение является одной из самых известных песен Бахрама Насибова, оно неоднократно исполнялось в Азербайджане, Турции, Узбекистане и других странах, имеется большое количество видео и аудиозаписей этих массовых выступлений.
4. Признание авторства Произведения за Бахрамом Насибовым в документах государственной регистрации в Азербайджане, в копиях на различных носителях и при публичных исполнениях Призведения для массовой аудитории, являются доказательством того, что Бахрам Насибов является единственным автором Произведения.
5. Использование Произведения возможно с согласия наследников Бахрама Насибова и в объеме, указанном в этом соглашении, с указанием его авторства. Как видно из описания и содержания видео «Сирун джан» на YouTube, Бахрам Насибов не указан в качестве автора, наоборот, незаконно исполненное произведение было размещено на платформе как «армянская народная песня».
6. Исходя из регистрационных документов Произведения и истории его массового исполнения, Министерство культуры Азербайджанской Республики и Агентство интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики однозначно оценивают данный случай как плагиат музыки, являющейся составной частью Произведения.
7. В качестве дополнительных доказательств плагиата как Произведение (в нескольких различных исполнениях), так и видео «Сирун джан» были переданы экспертам Агентства интеллектуальной собственности с целью определения сходства. В качестве экспертов выступили народные артисты Азербайджана, композиторы Фаик Суджаддинов и Эльдар Мансуров, которые установили, что музыка песни «Сирун Джан», исполненной армянским певцом, полностью совпадает с музыкой произведения «Карабах», написанного Бахрамом Насибовым на мугам «Чахаргах». Кроме того, оригинальное название произведения «Карабах» было изменено на «Сирун джан», а текст на азербайджанском языке, включающий в себя предложения «Карабах – колыбель всех мечтаний», был изменен на новый текст на армянском языке.
8. Таким образом, Произведение подверглось искажению, был совершен плагиат в отношении музыки, которая является ее составной частью. Тем самым, исполнитель Гор Епремян и лица, участвовавшие в незаконном исполнении произведения, его записи и размещении в интернете, нарушили авторские права Бахрама Насибова и имущественные права его наследников. Указанное нарушение авторских прав в первую очередь создало юридическую ответственность для Гора Епремяна и других лиц, совершивших правонарушение.
9. Заявляем, что в случае если Республика Армения не проведет разбирательство и не устранит факт указанного нарушения, она станет стороной, нарушившей принцип «национального режима», являющийся одним из основополагающих принципов, установленных статьей 5 Бернской конвенции «Об охране литературных и художественных произведений» и другими международными договорами, в том числе Конвенции Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС), договора ВОИС об авторском праве и договора об исполнителях и фонограммах, стороной которых она является.
В связи с этим мы требуем у соответствующих структур Республики Армения устранения публичного исполнения песни «Сирун джан», являющегося плагиатом на музыкальное произведение «Карабах» азербайджанского композитора Бахрама Насибова, слова которого были изменены Гором Епремяном, устранения случаев плагиата, восстановления авторских прав Бахрама Насибова, и привлечения в соответствии с международным правом и национальным законодательством к ответственности лиц, совершивших правонарушение, и проинформировать о принятых мерах.