Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2022-ci il 22 iyul tarixli 3378 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın Tədbirlər Planında “Mədəniyyət və Yaradıcı Sənayelərin (MYS) dinamik inkişafının təmin edilməsi və bu sahədə ixrac potensialının gücləndirilməsi” fəaliyyət istiqaməti üzrə yer alan məsələlərdən biri MYS sahəsində kadr potensialının inkişaf etdirilməsidir.
Tədbirlər planında sözügedən fəaliyyət istiqaməti üzrə öz əksini tapan “Müasir və rəqabətli MYS sahələrinin tələblərinə uyğun sertifikat proqramlarının və xaricdə təhsil üçün xüsusi təqaüd proqramının yaradılması” tədbiri ilə əlaqədar Mədəniyyət Nazirliyi əsas icraçı qurum olaraq müəyyənləşdirilib.
“Mədəniyyət və yaradıcı sənayelər üzrə xüsusi Təqaüd Proqramı” çərçivəsində “Təhsil alacaq şəxslərin seçilməsi meyarları, prosedurları və təhsilin maliyyələşdirilməsi Qaydaları” Mədəniyyət Nazirliyi Kollegiyasının qərarı ilə təsdiq olunub.
Təqaüd proqramı çərçivəsində bakalavriat səviyyəsi üzrə xaricdə təhsil, magistratura səviyyəsi üzrə xaricdə təhsil, xaricdə keçirilən qısamüddətli təlim, kurs və proqramlar (o cümlədən distant (məsafədən) formada) üzrə təhsil və Azərbaycan Respublikası ərazisində keçirilən qısamüddətli təlim, kurs və proqramlar üzrə təhsil seçimləri mümkündür.
MYS üzrə xaricdə təqaüd proqramı çərçivəsində 60 nəfər tələbənin təhsil alması, 1000 nəfər sahə üzrə mütəxəssisin sertifikatlaşdırılması, eləcə də tədris mərkəzinin yaradılması və hər il ən azı 100 gəncin təhsilə cəlb edilməsi, sahə üzrə tədris olunan ixtisasların sayının 10 faiz artırılması və məzmununun yaxşılaşdırılması nəzərdə tutulur.
Təqaüd proqramı audiovizual (musiqi, kino, o cümlədən animasiya, videoqrafiya və fotoqrafiya), dəb sənəti, dizayn, kuratorluq, memarlıq, tədbirlərin təşkili, mədəni və yaradıcı sahə üzrə menecment, nəşriyyatlarla işin təşkili, oyun sənayesi, teatr, komediya və performans və yaradıcı texnologiyalar sahələri üzrə ixtisaslaşma istiqamətlərini əhatə edir.
Proqrama yaradıcı potensialını inkişaf etdirmək istəyən yaşı 15-dən yuxarı şəxslər müraciət edə bilərlər.
Qeyd edək ki, təqaüd proqramı üzrə müsabiqəyə müraciət qaydası, proqram iştirakçılarının seçimi ilə bağlı meyar və prosedurlar haqqında ətraflı məlumat yaxın vaxtlarda nazirliyin rəsmi internet informasiya ehtiyatlarında yerləşdiriləcək.

Одним из вопросов, входящих в направление деятельности по «Обеспечению динамичного развития культурных и творческих индустрий (КТИ) и усиление экспортного потенциала в этой сфере» содержащегося в Плане мероприятий «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы» утверждённой Указом Президента Азербайджанской Республики от 22 июля 2022 года № 3378, является развитие кадрового потенциала в сфере КТИ.
В связи с мерами по «Созданию сертификатных программ и специальной стипендиальной программы для обучения за рубежом в соответствии с требованиями современных и конкурентоспособных направлений КТИ» принятыми в соответствии отмеченным выше направлением деятельности, нашедшим своё отражение в Плане мероприятий, главным исполнительным органом было определено Министерство культуры.
В рамках «Специальной стипендиальной программы для культурных и творческих индустрий» решением коллегии Министерства культуры утверждены «Критерии отбора обучающихся, процедуры и правила финансирования образования».
В рамках стипендиальной программы возможно обучение за рубежом на уровне бакалавриата, обучение за рубежом на уровне магистратуры, обучение на краткосрочных стажировках, курсах и программах, проводимых за рубежом (в том числе в дистанционной форме) и обучение на краткосрочных тренингах, курсах и программах, проводимых на территории Азербайджанской Республики.
В рамках программы стипендий для КТИ планируется учёба 60 студентов, сертификация 1000 специалистов в отрасли, а также создание образовательного центра и ежегодное привлечение к образованию не менее 100 молодых людей, увеличение количества специальностей, преподаваемых по данному направлению, на 10 процентов, и повышение качества содержания.
Стипендиальная программа охватывает области специализации в аудиовизуальном творчестве (музыка, кино, в том числе анимация, видеосъёмка и фотография), искусстве моды, дизайне, кураторстве, архитектуре, организации мероприятий, культурном и творческом менеджменте, организации работы с издательствами, игровой индустрии, в сферах театра, комедии, перформанса и творческих технологий.
Подать заявку на участие в программе могут люди старше 15 лет, желающие развить свой творческий потенциал.
Отметим, что подробная информация о порядке подачи заявки на участие в конкурсе на стипендиальную программу, критериях и процедурах, связанных с отбором участников программы, будет размещена на официальных интернет-информационных ресурсах министерства в ближайшее время.