Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2022-ci il 22 iyul tarixli 3378 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın Tədbirlər Planında “Mədəniyyət və Yaradıcı Sənayelərin (MYS) dinamik inkişafının təmin edilməsi və bu sahədə ixrac potensialının gücləndirilməsi” fəaliyyət istiqaməti üzrə yer alan məsələlərdən biri MYS sahəsində kadr potensialının inkişaf etdirilməsidir.
Tədbirlər planında sözügedən fəaliyyət istiqaməti üzrə öz əksini tapan “Müasir və rəqabətli MYS sahələrinin tələblərinə uyğun sertifikat proqramlarının və xaricdə təhsil üçün xüsusi təqaüd proqramının yaradılması” tədbiri ilə əlaqədar Mədəniyyət Nazirliyi əsas icraçı qurum olaraq müəyyənləşdirilib.
“Mədəniyyət və yaradıcı sənayelər üzrə xüsusi Təqaüd Proqramı” çərçivəsində “Təhsil alacaq şəxslərin seçilməsi meyarları, prosedurları və təhsilin maliyyələşdirilməsi Qaydaları” Mədəniyyət Nazirliyi Kollegiyasının qərarı ilə təsdiq olunub.
Təqaüd proqramı çərçivəsində bakalavriat səviyyəsi üzrə xaricdə təhsil, magistratura səviyyəsi üzrə xaricdə təhsil, xaricdə keçirilən qısamüddətli təlim, kurs və proqramlar (o cümlədən distant (məsafədən) formada) üzrə təhsil və Azərbaycan Respublikası ərazisində keçirilən qısamüddətli təlim, kurs və proqramlar üzrə təhsil seçimləri mümkündür.
MYS üzrə xaricdə təqaüd proqramı çərçivəsində 60 nəfər tələbənin təhsil alması, 1000 nəfər sahə üzrə mütəxəssisin sertifikatlaşdırılması, eləcə də tədris mərkəzinin yaradılması və hər il ən azı 100 gəncin təhsilə cəlb edilməsi, sahə üzrə tədris olunan ixtisasların sayının 10 faiz artırılması və məzmununun yaxşılaşdırılması nəzərdə tutulur.
Təqaüd proqramı audiovizual (musiqi, kino, o cümlədən animasiya, videoqrafiya və fotoqrafiya), dəb sənəti, dizayn, kuratorluq, memarlıq, tədbirlərin təşkili, mədəni və yaradıcı sahə üzrə menecment, nəşriyyatlarla işin təşkili, oyun sənayesi, teatr, komediya və performans və yaradıcı texnologiyalar sahələri üzrə ixtisaslaşma istiqamətlərini əhatə edir.
Proqrama yaradıcı potensialını inkişaf etdirmək istəyən yaşı 15-dən yuxarı şəxslər müraciət edə bilərlər.
Qeyd edək ki, təqaüd proqramı üzrə müsabiqəyə müraciət qaydası, proqram iştirakçılarının seçimi ilə bağlı meyar və prosedurlar haqqında ətraflı məlumat yaxın vaxtlarda nazirliyin rəsmi internet informasiya ehtiyatlarında yerləşdiriləcək.

As outlined in the Action Plan of the "Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026," approved by Order No. 3378 of July 22, 2022 of the President of the Republic of Azerbaijan, one of the issues under the activity "Ensuring the dynamic development of Cultural and Creative industries (CCI) and strengthening their export potential" is the development of human resources in the CCI sector.
The Action Plan designates the Ministry of Culture as the chief agency responsible for implementing the measure "Creation of certificate programs tailored to modern and competitive Cultural and Creative Industries (CCI) and a special scholarship program for studying abroad."
The criteria for selecting candidates for education and the procedures and rules for financing education under the "Special Scholarship Program for Culture and Creative Industries" have been approved by the decision of the Collegium of the Ministry of Culture.
The scholarship program allows to study abroad at bachelor's and master's levels, to participate in short-term training, courses, and programs (including distance education), as well as to take part in short-term training, courses, and programs in the Republic of Azerbaijan.
The CCI abroad scholarship program aims to educate 60 students, certify 1,000 professionals in the field, establish a training center, and attract at least 100 young people annually to pursue education in this field. It also aims to increase the number of specialties taught in the field by 10 percent and improve their content.
The scholarship program covers fields such as audiovisual (music, cinema, including animation, videography, and photography), fashion art, design, curatorial work, architecture, event organization, cultural and creative management, organization of work with publishers, gaming industry, theater, comedy and performance, and creative technologies.
The program is open to individuals over the age of 15 who wish to develop their creative skills.
Detailed information on the application process for the scholarship program, as well as the criteria and procedures for selecting participants, will soon be available on the Ministry's official online platforms.