Xəbər verdiyimiz kimi, Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyindəki musiqi, incəsənət məktəb və mərkəzlərinə 2024/2025-ci tədris ili üzrə şagirdlərin qəbul imtahanları davam edir. Bu il vətəndaşların rahatlığı üçün ilk dəfə olaraq imtahanlar mərkəzləşdirilmiş şəkildə həyata keçirilir. 20-30 iyun tarixlərini əhatə edən imtahan mərhələsi paytaxtımız üzrə Bakı Xoreoqrafiya Akademiyasında təşkil olunur. İyunun 24-də Bakı Xoreoqrafiya Akademiyasında imtahan prosesi ilə tanış olmaq məqsədilə media nümayəndələri üçün infotur təşkil edilib.
Tədbirdə media nümayəndələri ilə yanaşı, mədəniyyət nazirinin müavini Murad Hüseynov, nazirin müşaviri Cəsarət Valehov, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri Xalq artisti Firəngiz Əlizadə, Xalq artistləri, tarzənlər Ramiz Quliyev, Elçin Həşimov və digər qonaqlar iştirak ediblər. Qonaqlar əyani şəkildə imtahan mərhələsinin gedişatı ilə tanış olublar. Onlara qəbul imtahanı barədə məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, iyunun 20-dən başlayaraq ilk dəfə vahid elektron qəbul sistemi ilə qeydiyyatdan keçmiş namizədlər əyani şəkildə reallaşan imtahanlarda iştirak edirlər. Ümumilikdə 16280 nəfər elektron qeydiyyatdan keçib. Onlardan 4167 nəfəri Bakı şəhəri üzrə qəbul üçün müraciət edənlərdir. Bildirilib ki, tətbiq edilən bu yeni yanaşma mədəniyyət təhsili sahəsində həyata keçirilən islahatların vacib həlqəsidir. Musiqi və incəsənət məktəblərinə qəbulun elektronlaşdırılması və qabiliyyət imtahanlarının vahid məkanda aparılması şəffaf qiymətləndirmə, vətəndaş məmnuniyyəti və zamana qənaət baxımından əlverişlidir. Şagird seçiminin bu müstəvidə aparılması həm də musiqi və incəsənət məktəblərinin real imkanlarını ölçmək və şagirdlərin təhsil göstəricilərini daha dəqiq qiymətləndirmək imkanlarına görə əhəmiyyətlidir.
Turun sonunda xatirə şəkli çəkdirilib.
Xatırladaq ki, imtahanın nəticəsi barədə bütün imtahanlar yekunlaşdıqdan sonra 3 (üç) iş günü ərzində şəxsi kabinet, elektron poçt və ya SMS məlumatlandırma xidməti vasitəsilə namizədə (18 yaşa çatmayanların valideyninə və ya qanuni nümayəndəsinə) bildiriş göndəriləcək.

Как уже сообщалось, продолжаются вступительные экзамены для учащихся на 2024/2025 учебный год в музыкальные и художественные школы и центры при Министерстве культуры. В этом году для удобства граждан впервые экзамены проводятся централизованно. Экзаменационный этап по столице, охватывающий даты 20-30 июня, организован в Бакинской академии хореографии. Для ознакомления с экзаменационным процессом 24 июня Бакинская академия хореографии организовала для представителей СМИ информационный тур.
Помимо представителей СМИ, в мероприятии приняли участие заместитель министра культуры Мурад Гусейнов, советник министра Джасарат Валехов, председатель Союза композиторов Азербайджана, народная артистка Фирангиз Ализаде, народные артисты исполнители на таре Рамиз Гулиев, Эльчин Гашимов и другие гости. Гости наглядно ознакомились с ходом экзаменационного этапа. Им предоставили информацию о вступительном экзамене.
Отмечалось, что кандидаты, зарегистрированные в единой электронной системе приёма с 20 июня, впервые принимают участие в экзаменах, которые проходят очно. Всего в электронном виде зарегистрировались 16 280 человек. Из них 4167 человек являются претендентами на поступление в город Баку. Было констатировано, что применяемый новый подход является важным звеном реформ, реализуемых в секторе образования в сфере культуры. Электронная система приёма в музыкальные и художественные школы и проведение экзаменов на профпригодность в едином месте выгодно с точки зрения прозрачности оценивания, удовлетворённости граждан и экономии времени. Проведение отбора учащихся таким методом важно также ввиду возможности измерить реальные возможности музыкальных и художественных школ и более точно оценить образовательные показатели учащихся. В конце тура было сделано памятное фото.
Напоминаем, что после сдачи всех экзаменов кандидату (родителю или законному представителю лиц, не достигших 18 лет) будет отправлено уведомление через личный электронный кабинет, на электронную почту или через сервис SMS-уведомлений в течение 3 (трёх) рабочих дней.