İyulun 12-də Belarus Respublikasında "Slavyan Bazarı Vitebskdə" XXXIII Beynəlxalq İncəsənət Festivalı çərçivəsində Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatına (ŞƏT) üzv ölkələrin mədəniyyət nazirlərinin görüşü keçirilib. Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli tədbirdə iştirak edib.
Görüşdə çıxış edən nazir Adil Kərimli Belarus Respublikasını bu yaxınlarda ŞƏT-ə tamhüquqlu üzv olması münasibətilə təbrik edib. 2016-cı ildə Azərbaycan və ŞƏT arasında memorandum imzalandığını xatırladan Adil Kərimli qeyd edib ki, bu mühüm təşkilat kontekstində mədəniyyətin inkişafı bizim üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Vurğulanıb ki, bu il iyulun 4-də Astanada keçirilən ŞƏT-in sammitində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin iştirak etməsi ölkəmizin bu təşkilat çərçivəsində əməkdaşlığı dərinləşdirmək niyyətini bir daha nümayiş etdirib.
“Biz ŞƏT-də dialoq üzrə tərəfdaş statusumuzu yüksək qiymətləndirir və müxtəlif sahələrdə, o cümlədən mədəniyyət, təhsil, elm və digər sahələrdə əməkdaşlığı dərinləşdirməyə çalışırıq. Məqsədimiz təkcə əlaqələri gücləndirmək deyil, həm də davamlı inkişafı dəstəkləmək üçün mövcud potensialdan istifadə etməkdir”, – deyə nazir bildirib.
Adil Kərimli onu da diqqətə çatdırıb ki, bu il ərzində Azərbaycanda Belarus, Qırğız Respublikası, Tacikistan və Rusiya Federasiyasının mədəniyyət günləri, eləcə də Özbəkistanda Azərbaycanın mədəniyyət günləri təşkil olunub.
2024-cü ilin noyabr ayında Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyası Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına – COP29-a ev sahibliyi edəcəyini deyən nazir bildirib ki, bu mötəbər tədbirin mədəni gündəliyi də var. COP29 çərçivəsində mədəniyyət nazirlərinin görüşü nəzərdə tutulub. Bu görüş, həmçinin iqlim dəyişikliyinin mədəni irsə mənfi təsirinin müzakirəsi üçün mühüm bir fürsət olacaq.
Qeyd edək ki, “Slavyan Bazarı Vitebskdə” festivalında ŞƏT ölkələrinin milli mədəniyyət günü keçirilir. Mədəniyyət günü iyulun 12-də Vitebskin Qələbə meydanında “ŞƏT ilə birlikdə sülh və yaradıcılıq naminə” adlı konsertlə başlayıb. Tədbirə təşkilata üzv ölkələrin nümayəndə heyətləri də qatılıb.
Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının əsası 2001-ci ildə qoyulub. Hazırda Çin, Rusiya, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan, Özbəkistan, Pakistan, Hindistan, Belarus təşkilatın tamhüquqlu üzvləridir. Bir sıra ölkələr təşkilatda müşahidəçi statusuna, habelə dialoq üzrə tərəfdaş statusuna malikdir. Azərbaycan 2016-cı ildən ŞƏT-lə dialoq üzrə tərəfdaş statusunda fəal əməkdaşıq edir

On July 12, a meeting of the Ministers of Culture of the member states of the Shanghai Cooperation Organization (SCO) was held within the framework of the XXXIII International Festival of Arts "Slavic Bazaar" in Vitebsk, in the Republic of Belarus. Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan Adil Karimli took part in the meeting.
Speaking at the meeting, Minister Adil Karimli congratulated the Republic of Belarus on becoming a full member of the SCO. He reminded the participants of the 2016 Memorandum between Azerbaijan and the SCO and emphasized the great importance of cultural development within the framework of this organization. It was noted that the participation of President Ilham Aliyev in the SCO Summit held in Astana on July 4 this year once again emphasized our country's intention to further strengthen cooperation within this organization.
The Minister said that we highly value our role as a dialogue partner in the SCO and are committed to strengthening cooperation in various fields, including culture, education, and science: "Our goal is not only to strengthen our relations, but also to use the potential to support sustainable development." Adil Karimli also mentioned that this year Azerbaijan hosted the Days of Culture of Belarus, the Kyrgyz Republic, Tajikistan, and the Russian Federation, while Uzbekistan hosted the Days of Culture of Azerbaijan.
The minister noted that Azerbaijan will host the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) in November 2024. This prestigious event will include a cultural agenda, including a meeting of ministers of culture. This meeting will provide an important platform to address the negative impacts of climate change on cultural heritage.
The Day of National Cultures of the SCO countries will be held at the "Slavic Bazaar in Vitebsk" festival. The Day of Cultures began on July 12 with a concert "For peace and creation together with the SCO" on  Victory Square in Vitebsk. Delegations of the member states of the organization also attended the event.
Established in 2001, the Shanghai Cooperation Organization includes full members such as China, Russia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Uzbekistan, Pakistan, India, and Belarus. Several countries hold observer and dialogue partner statuses with the organization. Since 2016, Azerbaijan has taken an active role as a dialogue partner in the SCO.