İyulun 12-də Belarus Respublikasında "Slavyan Bazarı Vitebskdə" XXXIII Beynəlxalq İncəsənət Festivalı çərçivəsində Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatına (ŞƏT) üzv ölkələrin mədəniyyət nazirlərinin görüşü keçirilib. Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli tədbirdə iştirak edib.
Görüşdə çıxış edən nazir Adil Kərimli Belarus Respublikasını bu yaxınlarda ŞƏT-ə tamhüquqlu üzv olması münasibətilə təbrik edib. 2016-cı ildə Azərbaycan və ŞƏT arasında memorandum imzalandığını xatırladan Adil Kərimli qeyd edib ki, bu mühüm təşkilat kontekstində mədəniyyətin inkişafı bizim üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Vurğulanıb ki, bu il iyulun 4-də Astanada keçirilən ŞƏT-in sammitində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin iştirak etməsi ölkəmizin bu təşkilat çərçivəsində əməkdaşlığı dərinləşdirmək niyyətini bir daha nümayiş etdirib.
“Biz ŞƏT-də dialoq üzrə tərəfdaş statusumuzu yüksək qiymətləndirir və müxtəlif sahələrdə, o cümlədən mədəniyyət, təhsil, elm və digər sahələrdə əməkdaşlığı dərinləşdirməyə çalışırıq. Məqsədimiz təkcə əlaqələri gücləndirmək deyil, həm də davamlı inkişafı dəstəkləmək üçün mövcud potensialdan istifadə etməkdir”, – deyə nazir bildirib.
Adil Kərimli onu da diqqətə çatdırıb ki, bu il ərzində Azərbaycanda Belarus, Qırğız Respublikası, Tacikistan və Rusiya Federasiyasının mədəniyyət günləri, eləcə də Özbəkistanda Azərbaycanın mədəniyyət günləri təşkil olunub.
2024-cü ilin noyabr ayında Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyası Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına – COP29-a ev sahibliyi edəcəyini deyən nazir bildirib ki, bu mötəbər tədbirin mədəni gündəliyi də var. COP29 çərçivəsində mədəniyyət nazirlərinin görüşü nəzərdə tutulub. Bu görüş, həmçinin iqlim dəyişikliyinin mədəni irsə mənfi təsirinin müzakirəsi üçün mühüm bir fürsət olacaq.
Qeyd edək ki, “Slavyan Bazarı Vitebskdə” festivalında ŞƏT ölkələrinin milli mədəniyyət günü keçirilir. Mədəniyyət günü iyulun 12-də Vitebskin Qələbə meydanında “ŞƏT ilə birlikdə sülh və yaradıcılıq naminə” adlı konsertlə başlayıb. Tədbirə təşkilata üzv ölkələrin nümayəndə heyətləri də qatılıb.
Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının əsası 2001-ci ildə qoyulub. Hazırda Çin, Rusiya, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan, Özbəkistan, Pakistan, Hindistan, Belarus təşkilatın tamhüquqlu üzvləridir. Bir sıra ölkələr təşkilatda müşahidəçi statusuna, habelə dialoq üzrə tərəfdaş statusuna malikdir. Azərbaycan 2016-cı ildən ŞƏT-lə dialoq üzrə tərəfdaş statusunda fəal əməkdaşıq edir

12 июля в рамках XXXIII Международного фестиваля искусств «Славянский базар в Витебске» в Республике Беларусь состоялась встреча министров культуры стран-членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС). В мероприятии принял участие министр культуры Азербайджанской Республики Адиль Каримли.
Выступая на встрече, министр Адиль Каримли поздравил Республику Беларусь с недавним вступлением в ШОС на правах полноправного члена организации. Напомнив о подписании в 2016 году меморандума между Азербайджаном и ШОС, Адиль Каримли отметил, что развитие культуры в контексте этой важной организации имеет для нас большое значение.
Было подчеркнуто, что участие Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в саммите ШОС, состоявшемся 4 июля этого года в Астане, еще раз продемонстрировало намерение нашей страны углублять сотрудничество в рамках этой организации.
«Мы высоко ценим свой статус партнеров по диалогу в ШОС и стремимся к углублению сотрудничества в различных сферах, включая культуру, образование, науку и другие сферы. Наша цель – не только укрепить отношения, но и использовать имеющийся потенциал для поддержки устойчивого развития», – сказал министр.
Адиль Каримли также обратил внимание на то, что в этом году в Азербайджане были организованы Дни культуры Республики Беларусь, Кыргызской Республики, Таджикистана и Российской Федерации, а также дни Азербайджанской культуры в Узбекистане.
Отметив, что в ноябре 2024 года в Азербайджане пройдет 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата - COP29, министр отметил, что это престижное мероприятие имеет и культурную повестку дня. В рамках COP29 запланирована встреча министров культуры. Эта встреча также станет важной возможностью обсудить негативное влияние изменения климата на культурное наследие.
Отметим, что на фестивале «Славянский базар в Витебске» проводится День национальной культуры стран ШОС. День культуры начался 12 июля с концерта "Вместе с ШОС во имя мира и творчества" на площади Победы в Витебске. В мероприятии также приняли участие делегации стран-членов организации.
Шанхайская организация сотрудничества была основана в 2001 году. В настоящее время полноправными членами организации являются Китай, Россия, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Узбекистан, Пакистан, Индия, Беларусь. Ряд стран имеют статус наблюдателя в организации, а также статус партнера по диалогу. Азербайджан активно сотрудничает с ШОС в качестве партнера по диалогу с 2016 года.