İyulun 26-da Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli Azərbaycan və Serbiya arasında ticarət və iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın 8-ci iclası ilə əlaqədar ölkəmizdə səfərdə olan Serbiyanın mədəniyyət naziri, Hökumətlərarası Komissiyanın Serbiya tərəfindən həmsədri Nikola Selakoviçlə görüşüb.
Qonağı salamlayan Adil Kərimli Azərbaycan ilə Serbiya arasında əlaqələrin iki ölkənin rəhbərlərinin səmimi dostluğa və qarşılıqlı etimada əsaslanan münasibətləri zəminində hərtərəfli inkişaf etdiyini bildirib. Qeyd olunub ki, iki ölkə arasında mədəni əlaqələrin də geniş perspektivləri var. Eyni zamanda mədəniyyət sahəsində əməkdaşlıq üçün hüquqi baza mövcuddur. 2011-ci ildə Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Serbiya Respublikası Hökuməti arasında mədəniyyət sahəsində əməkdaşlıq haqqında saziş imzalanıb.
Nazir Nikola Selakoviç səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirib, hökumətlərarası komissiyanın iyulun 25-də gerçəkləşən iclasını yüksək qiymətləndirib.
Söhbət zamanı mədəniyyətin müxtəlif sahələri üzrə geniş əməkdaşlıq formatı müzakirə edilib. Həmçinin bu ilin noyabr ayında ölkəmizdə keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyası Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində iqlim dəyişikliyinin mədəniyyət sahəsinə təsiri, habelə ətraf mühitin qorunmasında mədəniyyətin rolu məsələləri ilə bağlı müzakirələr aparılacağı diqqətə çatdırılıb. Serbiyanın COP29-da iştirakının məmnunluq doğuracağı bildirilib.

26 июля министр культуры Азербайджанской Республики Адиль Каримли встретился с министром культуры Сербии, сербским сопредседателем Межправительственной комиссии Николой Селаковичем, находящимся с визитом в нашей стране в связи с 8-м заседанием Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Азербайджаном и Сербией.
Приветствуя гостя, Адиль Каримли сказал, что отношения между Азербайджаном и Сербией всесторонне развиваются на основе отношений лидеров двух стран, основанных на искренней дружбе и взаимном доверии. Было отмечено, что культурные связи между двумя странами имеют широкие перспективы. В то же время существует правовая основа сотрудничества в сфере культуры. В 2011 году между правительством Азербайджанской Республики и правительством Республики Сербия было подписано соглашение о сотрудничестве в области культуры.
Министр Никола Селакович выразил благодарность за искренний приём и высоко оценил состоявшееся 25 июля заседание Межправительственной комиссии.
В ходе беседы обсуждался широкий формат сотрудничества в различных сферах культуры. Также было доведено до сведения, что в рамках 29-й сессии Конференции сторон рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), которая состоится в нашей стране в ноябре текущего года, пройдут обсуждения о влиянии изменения климата на культуру, а также о роли культуры в охране окружающей среды. Было заявлено, что участие Сербии в COP29 будет встречено с удовлетворением.
Никола Селакович, в свою очередь, пригласил министра культуры Азербайджана посетить его страну с официальным визитом.