Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 17-19 iyul tarixlərində Şuşa şəhərində Vaqif Poeziya günləri keçirilir.
İyulun 18-də Molla Pənah Vaqifin muzey-məqbərə kompleksinin qarşısında poeziya bayramının açılışı olub.
Açılış mərasimində dövlət və hökumət nümayəndələri, respublikanın tanınmış ədəbiyyat elm və mədəniyyət xadimləri, eləcə də bu ilin may ayında doğma yurda köçmüş Şuşa sakinləri iştirak ediblər.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB)-nin birinci katibi Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayev çıxış edərək Şuşada belə bir möhtəşəm tədbirdə iştirakdan məmnun olduğunu söyləyib. Bildirib ki, builki Vaqif Poeziya Günləri bir çox mühüm əlamətdar hadisələrlə üst-üstə düşür: “Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinin tam bərpa edilməsindən sonra keçirilən ilk poeziya bayramıdır. Bundan əlavə, Şuşa şəhəri 2024-cü il üçün “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” missiyasını yerinə yetirir. Bu il həmçinin dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin 530, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin isə 90 illik yubileyləridir.
Builki tədbirdə Yazıçılar Birliyinin 100-dən çox üzvü iştirak edir”.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Molla Pənah Vaqifin yaradıcılığından söz açıb. Qeyd edib ki, Vaqifi sələflərindən fərqləndirən əsas cəhətlərdən biri onun ilk dəfə olaraq Azərbaycan coğrafiyasını açıq və geniş şəkildə ədəbiyyatımıza gətirməsidir: “Vaqif öz şeirlərində ellər yaraşığı olan Azərbaycan gözəllərini tərənnüm edib. O, xalq danışıq dilini yüksək səviyyədə ədəbiyyata gətirib. Onun yaradıcılığı hər şeydən əvvəl, bir azərbaycançılıq hadisəsidir”.
Alim bildirib ki, SSRİ-nin məkrli şəkildə Qarabağda beynəlmiləlçilik hərəkatını, siyasətini həyata keçirdiyi bir zamanda Ümummilli lider Heydər Əliyevin Şuşada Vaqifə belə bir əzəmətli məqbərə ucaltması Qarabağa Azərbaycanın möhürünü vurması demək idi: “Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə azad olunmuş Şuşada il olaraq Vaqifin məqbərəsinin yenidən bütün əzəməti ilə bərpa edilməsi mühüm əhəmiyyətə malikdir. Yenidən təşkil olunan Vaqif Poeziya Günləri Prezident İlham Əliyevin liderliyi ilə günü-gündən inkişaf edən Azərbaycanın şeir, sənət dili ilə ifadə olunan böyük təntənəsidir”.
Xalq yazıçısı Elmira Axundova Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan dilinə, ədəbiyyatına sonsuz sevgisindən, qayğısından danışıb. Bildirib ki, hələ sovet dövrünün ən çətin vaxtlarında Heydər Əliyev milli düşüncənin, azərbaycançılıq ideyasının yaşamasına, inkişafına təkan verib. Bu düşüncəni yaşadan, gələcək nəsillərə çatdıran əsərlərə Dövlət mükafatının verilməsinə nail olub.
Milli Məclisin VI çağırış deputatı olmuş Fazil Mustafa söyləyib ki, Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin böyük təşkilatçılıq qabiliyyəti, Azərbaycan Ordusunun misilsiz rəşadəti ilə bütün torpaqlarımız azad olundu. Bu gün Şuşa Azərbaycanın simvoluna çevrilən bir məkan olaraq yenidən öz görkəminə, əzəmətinə qaytarılır.
Xalq şairi Sabir Rüstəmxanlı, Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri, AYB-nin sədr müavini Rəşad Məcid, AYB-nin katibi Səlim Babullaoğlu və birliyin Qazax bölməsinin sədri Barat Vüsal Şuşanın füsunkarlığı, qeyri-adi təbiəti, bənzərsizliyi, beynəlxalq tədbirlərin ünvanına çevrilməsindən danışıb, şeirlər söyləyiblər.
Bədii hissədə Əməkdar artistlər Azad Şükürov və Nazir Rüstəmovun ifasında Məhəmməd Füzuli və Molla Pənah Vaqifin yaradıcılıq nümunələri əsasında poetik duet təqdim edilib.
Əməkdar artist Nigar Şabanova, solistlər Abgül Mirzəliyev, İlkin Dövlətov və Leyla Rəhimlinin ifasında "Qarabağ” kompozisiyası, "Şuşanın dağları" və "Bura vətəndir" musiqi nömrələri səsləndirilib. Konsert proqramı alqışlarla qarşılanıb.
42 illik tarixə malik Vaqif Poeziya Günləri işğaldan azad edilmiş Şuşada artıq dördüncü dəfədir təşkil olunur.

17-19 июля в Шуше пройдут Дни поэзии Вагифа, организованные Фондом Гейдара Алиева и Министерством культуры.
18 июля перед музейно-мавзолейным комплексом Моллы Панаха Вагифа состоялось открытие праздника поэзии.
В церемонии открытия приняли участие представители государства и правительства, известные деятели литературы, науки и культуры республики, а также жители Шуши, переехавшие на родину в мае этого года.
Первый секретарь Союза писателей Азербайджана, народный писатель Чингиз Абдуллаев сказал, что рад принять участие в таком величественном мероприятии в Шуше. Он рассказал, что в этом году Дни поэзии Вагифа совпадают со многими значимыми событиями: "Это первый фестиваль поэзии, проводимый после полного восстановления территориальной целостности и суверенитета Азербайджана под руководством Главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева. Кроме того, город Шуша выполняет миссию «Культурной столицы исламского мира» на 2024 год. В этом году также исполняется 530-летие великого Азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммеда Физули и 90-летие Союза писателей Азербайджана. В этом году в мероприятии принимают участие более 100 членов Союза писателей».
Президент НАНА академик Иса Габиббейли рассказал о творчестве Моллы Панаха Вагифа. Он отметил, что одним из главных аспектов, отличающих Вагифа от его предшественников, является то, что он впервые открыто и широко привнес географию Азербайджана в нашу литературу: «Вагиф воспевал в своих стихах прекрасных азербайджанских красавиц. Он на высоком уровне ввёл просторечие в литературу. Его творчество – это, прежде всего, феномен азербайджанства».
Ученый рассказал, что в то время, когда СССР коварно осуществлял движение и политику интернационализма в Карабахе, тот факт, что Общенациональный лидер Гейдар Алиев воздвиг такой великолепный мавзолей Вагифу в Шуше, означал наложение печати Азербайджана на Карабах: «Восстановление в первую очередь после освобождения Шуши под руководством Президента Ильхама Алиева мавзолея Вагифа во всей его красе имеет большое значение. Вновь организованные Дни поэзии Вагифа – это выраженный через язык поэзии и искусства великий праздник Азербайджана, который день ото дня развивается под руководством Президента Ильхама Алиева».
Народная писательница Эльмира Ахундова рассказала о бесконечной любви и заботе Великого Лидера Гейдара Алиева к Азербайджанскому языку и литературе. Она сказал, что даже в самые тяжелые времена советской эпохи Гейдар Алиев поощрял выживание и развитие национальной мысли, идеи азербайджанства. Добивался награждения произведений, сохранявших эту мысль и передававших ее будущим поколениям Государственными премиями.
Фазиль Мустафа, являвшийся депутатом Милли Меджлиса 6-го созыва, сказал, что все наши земли были освобождены благодаря большим организаторским способностям Президента, Главнокомандующего Ильхама Алиева и несравненной храбрости Азербайджанской Армии. Сегодня Шуша, ставшая символом Азербайджана, вновь обретает свой вид и великолепие.
Об очаровании, необычной природе, уникальности Шуши, ставшей адресом международных мероприятий, рассказали и продекламировали стихи народный поэт Сабир Рустамханлы, председатель Совета прессы Азербайджана, заместитель председателя СПА Рашад Меджид, секретарь СПА Селим Бабуллаоглу и председатель Газахского отделения союза Барат Вусал.
В художественной части был представлен поэтический дуэт на основе образцов творчества Мохаммеда Физули и Моллы Панаха Вагифа.в исполнении заслуженных артистов Азада Шукурова и Назира Рустамова.
заслуженная артистка Нигяр Шабанова, солисты Абгюль Мирзалиев, Илькин Довлатов и Лейла Рагимли исполнили музыкальные номера «Гарабах», «Горы Шуши» и «Это Родина». Программа концерта была встречена аплодисментами.
Отметим, что 14 января 1982 года при участии Общенационального лидера Гейдара Алиева в Шуше были открыты мавзолей и Дом поэзии великого поэта и государственного деятеля Моллы Панаха Вагифа (1717-1797). Именно на этом мероприятии Гейдар Алиев поддержал инициативу наших литераторов в этом направлении и дал поручение о проведении Дней поэзии Вагифа. Фестиваль художественного слова впервые был организован в июле 1982 года.