Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyindəki musiqi, incəsənət məktəb və mərkəzlərinə 2024–2025-ci tədris ili üçün qəbul imtahanlarının nəticələri elan olunub.  İmtahanın nəticələri barədə namizədlərə “MyCulture” vahid şəxsi kabinet (my.culture.az) və elektron poçt vasitəsilə müvafiq bildirişlər göndərilib.
Bununla yanaşı, namizədlər vətəndaş məmnunluğunun və məlumatlandırma səviyyəsinin yüksəldilməsi məqsədilə alternativ kimi yaradılmış https://imtahan.culture.az resursuna daxil olaraq imtahan nəticəsi ilə bağlı məlumat əldə edə bilərlər.
Qeyd edək ki, 6-31 may tarixlərini əhatə edən elektron qeydiyyat mərhələsi zamanı musiqi, incəsənət məktəb və mərkəzlərinə qəbul olmaq istəyən 16 280 nəfərin müraciəti “my.culture.az” vahid şəxsi kabinet vasitəsilə qeydə alınıb. Müraciət edənlərin 12 196  nəfəri,  yəni 75 faizi bu imtahanlarda uğurlu nəticə əldə edərək musiqi, incəsənət məktəb və mərkəzlərinə qəbul olunub. İmtahan nəticələrinə görə, ödənişsiz yerlərə qəbul olunanların sayı 9 428, ödənişli yerləri qazananların sayı isə 2 768 olub.
Məlumat üçün bildirək ki, bu il məktəblərə qəbul olunan şagirdlərin sayı ötən illə (10 215) müqayisədə, 2 000 nəfərə yaxın daha çoxdur.
Uğurlu nəticə göstərmiş şagirdlər 15 avqust 2024-cü il tarixinə qədər elektron qəbul prosesini öz şəxsi kabinetləri vasitəsilə tamamlamalıdırlar. Bunun üçün istifadəçi “my.culture.az” vahid şəxsi kabinetinə daxil olub, "Təhsilalanların yerləşdirilməsi” bölməsindən zəruri məlumatları əlavə etməklə və tələb olunacağı təqdirdə təhsil haqqını müvafiq qaydada ödəməklə qəbul prosesini tamamlayır. İmtahan nəticələri ilə bağlı apellyasiya müraciətlərinə 15-17 iyul tarixlərində baxılacaq.
Onu da qeyd edək ki, mədəniyyət sahəsində islahat tədbirlərinin əsas məramı  şəffaf və effektiv idarəetmə, rəqəmsal həllərin tətbiqi və vətəndaş məmnuniyyətinin təmin olunmasıdır. Musiqi, incəsənət məktəb və mərkəzlərinə qəbul prosesi “e-Culture” rəqəmsal inkişaf strategiyası çərçivəsində icra olunur ki, bu da çevik və birbaşa kommunikasiya və şəffaflığın təmin olunmasında vacib əhəmiyyət daşıyır.

Объявлены результаты вступительных экзаменов на 2024-2025 учебный год в музыкальные, художественные школы и центры при Министерстве культуры. О результатах экзамена кандидаты были уведомлены через единый личный кабинет «MyCulture» (my.culturе.az) и электронную почту. Кроме того, кандидаты могут получить информацию о результате экзамена, зайдя на ресурс https://imtahan.culturе.az, который создан в качестве альтернативы в целях повышения уровня удовлетворённости и информированности граждан.
Отметим, что за период электронной регистрации, охватывавщий период 6-31 мая, через единый личный кабинет "my.culturе.az" были зарегистрированы заявления 16 280 человек, желающих поступить в музыкальные, художественные школы и центры. 12 196 абитуриентов, то есть 75 процентов, успешно сдали эти экзамены и были приняты в музыкальные и художественные школы и центры. По итогам экзамена количество принятых на бесплатные места составило 9 428, на платные места – 2 768.
Отметим, что количество учеников, принятых в школы в этом году на 2 000 человек больше, по сравнению с прошлым годом (10 215).
Студенты, успешно сдавшие экзамен, должны завершить процедуру электронного поступления через личный кабинет до 15 августа 2024 года. Для этого пользователь входит в единый личный кабинет «my.culturе.az», добавляя необходимую информацию из раздела «Распределение студентов» и, при необходимости, соответствующим образом оплачивая стоимость обучения завершает процесс поступления. Апелляции по результатам экзаменов будут рассмотрены 15-17 июля.
Также следует отметить, что основной целью реформаторских мер в сфере культуры является прозрачное и эффективное управление, внедрение цифровых решений и обеспечение удовлетворённости граждан. Приём в музыкальные, художественные школы и центры осуществляется в рамках стратегии цифрового развития “e-Culture” («Электронная культура»), что важно для обеспечения гибкой и прямой коммуникации и прозрачности. Поздравляем наших студентов и их родителей и желаем им успешного учебного года!