Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyindəki musiqi, incəsənət məktəb və mərkəzlərinə 2024–2025-ci tədris ili üçün qəbul imtahanlarının nəticələri elan olunub.  İmtahanın nəticələri barədə namizədlərə “MyCulture” vahid şəxsi kabinet (my.culture.az) və elektron poçt vasitəsilə müvafiq bildirişlər göndərilib.
Bununla yanaşı, namizədlər vətəndaş məmnunluğunun və məlumatlandırma səviyyəsinin yüksəldilməsi məqsədilə alternativ kimi yaradılmış https://imtahan.culture.az resursuna daxil olaraq imtahan nəticəsi ilə bağlı məlumat əldə edə bilərlər.
Qeyd edək ki, 6-31 may tarixlərini əhatə edən elektron qeydiyyat mərhələsi zamanı musiqi, incəsənət məktəb və mərkəzlərinə qəbul olmaq istəyən 16 280 nəfərin müraciəti “my.culture.az” vahid şəxsi kabinet vasitəsilə qeydə alınıb. Müraciət edənlərin 12 196  nəfəri,  yəni 75 faizi bu imtahanlarda uğurlu nəticə əldə edərək musiqi, incəsənət məktəb və mərkəzlərinə qəbul olunub. İmtahan nəticələrinə görə, ödənişsiz yerlərə qəbul olunanların sayı 9 428, ödənişli yerləri qazananların sayı isə 2 768 olub.
Məlumat üçün bildirək ki, bu il məktəblərə qəbul olunan şagirdlərin sayı ötən illə (10 215) müqayisədə, 2 000 nəfərə yaxın daha çoxdur.
Uğurlu nəticə göstərmiş şagirdlər 15 avqust 2024-cü il tarixinə qədər elektron qəbul prosesini öz şəxsi kabinetləri vasitəsilə tamamlamalıdırlar. Bunun üçün istifadəçi “my.culture.az” vahid şəxsi kabinetinə daxil olub, "Təhsilalanların yerləşdirilməsi” bölməsindən zəruri məlumatları əlavə etməklə və tələb olunacağı təqdirdə təhsil haqqını müvafiq qaydada ödəməklə qəbul prosesini tamamlayır. İmtahan nəticələri ilə bağlı apellyasiya müraciətlərinə 15-17 iyul tarixlərində baxılacaq.
Onu da qeyd edək ki, mədəniyyət sahəsində islahat tədbirlərinin əsas məramı  şəffaf və effektiv idarəetmə, rəqəmsal həllərin tətbiqi və vətəndaş məmnuniyyətinin təmin olunmasıdır. Musiqi, incəsənət məktəb və mərkəzlərinə qəbul prosesi “e-Culture” rəqəmsal inkişaf strategiyası çərçivəsində icra olunur ki, bu da çevik və birbaşa kommunikasiya və şəffaflığın təmin olunmasında vacib əhəmiyyət daşıyır.

The results of admission exams for the 2024-2025 academic year for music and art schools and centers under the Ministry of Culture have been announced.
Candidates were informed of their results via the "MyCulture" single personal cabinet (my.culture.az) and e-mail. Additionally, exam results can be accessed through the resource https://imtahan.culture.az, developed as an alternative to enhance citizen satisfaction and communication.
From May 6 to 31, 16,280 people applied for admission to music and art schools and centers through the personal cabinet "my.culture.az". Of these applicants, 12,196, or 75 percent, were successful. Based on the exam results, 9,428 of them were admitted to free programs and 2,768 to paid programs.  This year, 2,000 more students have been admitted to schools compared to last year, which had 10,215 admissions.
Successful candidates are required to finalize their electronic admission process through their personal accounts by August 15, 2024. To do so, they must log in to their personal "my.culture.az" cabinet, fill out the required information in the "Student Placement" section, and pay the tuition fee, if applicable. Appeals regarding exam results will be considered on July 15-17.
The main objective of the reform measures in the cultural sector is to ensure transparent and effective management, the introduction of digital solutions, and the satisfaction of citizens. The admission procedures for music and art schools and centers are carried out under the digital development strategy "e-Culture", which plays an important role in ensuring flexible and direct communication and transparency.