Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə iyulun 18-də Şuşada başlanan Vaqif Poeziya Günləri açılış mərasimindən sonra rəngarəng tədbirlərlə davam edir.
Həmin gün Xurşidbanu Natəvanın evinin qarşısında dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin (1494–1556) 530 illiyinə həsr olunan "Füzuli hücrələri" adlı teatral kompozisiya təqdim edilib.
Füzulinin əsərləri əsasında hazırlanan kompozisiyadan əvvəl çıxış edən Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi İlqar Fəhmi Məhəmməd Füzulinin yaradıcılığı haqqında söz açıb. Mütəfəkkir şairin anadilli poeziyanın inkişafına verdiyi mühüm töhfələrdən bəhs edib.
Kompozisiya barədə danışan İlqar Fəhmi söyləyib ki, bədii-musiqili nümunədə Məhəmməd Füzulinin "Bəngü-badə", "Leyli və Məcnun", "Səhhət və Mərəz", "Rindü Zahid" və s. əsərlərindən istifadə olunub.
Tamaşaçıların böyük marağına səbəb olan kompozisiyanın ssenari müəllifi İlqar Fəhmi, quruluşçu rejissoru Əməkdar artist Loğman Kərimovdur.
Kompozisiyada Şuşa Dövlət Musiqili Dram, Dövlət Pantomima, Dövlət Yuğ Teatrından Əməkdar artistlər Nazir Rüstəmov, Azad Şükürov, Bəhruz Vaqifoğlu, Teymur Məmmədov, Qasım Nağı, həmçinin Orxan Abışov, Püstəxanım Zeynalova, Jalə Novruz, Zəhra Salayeva, Sürahi Əliməmmədova, Nurlan Rüstəmov, Cavad Nuriyev, Elnur İsmayılov, Nihat Heybətovla yanaşı, Azərbaycan Dövlət Mahnı və Rəqs Ansamblı və Bakı Xoreoqrafiya Akademiyasının tələbələri də iştirak ediblər.

The Vagif Poetry Days, organized by the Heydar Aliyev Foundation and the Ministry of Culture, began in Shusha on July 18 and continue with colorful events after the opening ceremony.
A theatrical composition titled the "Nexus of Fuzuli Poetry," dedicated to the 530th anniversary of the great Azerbaijani poet and thinker Muhammad Fuzuli (1494-1556), was presented the same day in front of Khurshidbanu Natevan's house.
Speaking before the composition based on Fuzuli's works, Ilgar Fahmi, secretary of the Union of Azerbaijani Writers, spoke about the works of Muhammad Fuzuli. Fahmi highlighted the poet’s significant influence on native-language poetry. He mentioned that Mohammad Fuzuli's works such as "Bangu-bade," "Leyli and Majnun," "Sahhati-Maraz," and "Rindu-Zahid" were used in the artistic and musical composition.
Ilgar Fahmi wrote the script of the play, which aroused great interest among the audience, and the director is Honoured Artist Loghman Karimov.
Participants in the composition included honored artists from the Shusha State Musical Drama, State Pantomime, and State Yugh Theater: Nazir Rustamov, Azad Shukurov, Bahruz Vaqifoghlu, Teymur Mammadov, and Gasim Nagh, Orkhan Abishov, Pustakhanim Zeynalova, Jala Novruz, Zahra Salayeva, Surahi Alimammadova, Nurlan Rustamov, Javad Nuriyev, Elnur Ismayilov, and Nihat Heybatov. The Azerbaijan State Song and Dance Ensemble and students of the Baku Choreography Academy also took part in the performance.