Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə iyulun 18-də Şuşada başlanan Vaqif Poeziya Günləri açılış mərasimindən sonra rəngarəng tədbirlərlə davam edir.
Həmin gün Xurşidbanu Natəvanın evinin qarşısında dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin (1494–1556) 530 illiyinə həsr olunan "Füzuli hücrələri" adlı teatral kompozisiya təqdim edilib.
Füzulinin əsərləri əsasında hazırlanan kompozisiyadan əvvəl çıxış edən Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi İlqar Fəhmi Məhəmməd Füzulinin yaradıcılığı haqqında söz açıb. Mütəfəkkir şairin anadilli poeziyanın inkişafına verdiyi mühüm töhfələrdən bəhs edib.
Kompozisiya barədə danışan İlqar Fəhmi söyləyib ki, bədii-musiqili nümunədə Məhəmməd Füzulinin "Bəngü-badə", "Leyli və Məcnun", "Səhhət və Mərəz", "Rindü Zahid" və s. əsərlərindən istifadə olunub.
Tamaşaçıların böyük marağına səbəb olan kompozisiyanın ssenari müəllifi İlqar Fəhmi, quruluşçu rejissoru Əməkdar artist Loğman Kərimovdur.
Kompozisiyada Şuşa Dövlət Musiqili Dram, Dövlət Pantomima, Dövlət Yuğ Teatrından Əməkdar artistlər Nazir Rüstəmov, Azad Şükürov, Bəhruz Vaqifoğlu, Teymur Məmmədov, Qasım Nağı, həmçinin Orxan Abışov, Püstəxanım Zeynalova, Jalə Novruz, Zəhra Salayeva, Sürahi Əliməmmədova, Nurlan Rüstəmov, Cavad Nuriyev, Elnur İsmayılov, Nihat Heybətovla yanaşı, Azərbaycan Dövlət Mahnı və Rəqs Ansamblı və Bakı Xoreoqrafiya Akademiyasının tələbələri də iştirak ediblər.

Дни поэзии Вагифа, организованные Фондом Гейдара Алиева и Министерством культуры, начавшиеся 18 июля в Шуше, продолжатся красочными мероприятиями после церемонии открытия.
В этот день перед домом Хуршудбану Натаван была представлена ​​театральная композиция, посвященная 530-летию великого Азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммеда Физули (1494-1556) под названием «Очаги поэзии Физули».
Перед исполнением композиции по мотивам произведений Физули, выступил секретарь Союза писателей Азербайджана Ильгар Фахми и рассказал о творчестве Мухаммеда Физули. Говорил о важном вкладе поэта-мыслителя в развитие отечественной поэзии.
Говоря о композиции, Ильгар Фахми отметил, что в художественно-музыкальном представлении использованы «Бангю-Баде», «Лейли и Меджнун», «Саххат и Мераз», «Ринду Захид» и другие произведения Мухаммеда Физули.
Сценаристом композиции, вызвавшей большой интерес зрителей, является Ильгар Фахми, а режиссером-постановщиком – заслуженный артист Логман Керимов.
В исполнении композиции приняли участие заслуженные артисты Шушинского государственного музыкально-драматического театра, Государственного театра пантомимы, Государственного театра «Юг» Назир Рустамов, Азад Шукюров, Бахруз Вагифоглу, Теймур Мамедов, Гасым Наги, а также Орхан Абишов, Пустаханым Зейналова, Джала Новруз, Захра Салаева, Сурахи Алимамедова, Нурлан Рустамов, Джавад Нуриев, Эльнур Исмайлов, Нихат Гейбатов наряду с которыми также приняли участие Азербайджанский государственный ансамбль песни и танца и студенты Бакинской академии хореографии.