Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin 4 aprel 2023-cü il tarixli 3-24/3-1-f-63/2023 nömrəli Əmri ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən uşaq musiqi, incəsənət, rəssamlıq, muğam, aşıq məktəb və mərkəzlərinə direktorların, direktor müavinlərinin və müəllimlərin işə qəbulu Qaydaları”na əsasən məktəb və mərkəzlərə direktorların, tədris işləri üzrə direktor müavinlərinin və müəllimlərin işə qəbulu müsabiqə əsasında həyata keçirilir. Müsabiqə test imtahanından və müsahibədən ibarət olmaqla iki mərhələdə təşkil olunur. Müsabiqələrin test imtahanı və müsahibə proqramları ilə aşağıda qeyd olunan linkə daxil olmaqla tanış ola bilərsiniz.
Yuxarıda qeyd olunan Qaydalara müvafiq olaraq Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyindəki məktəb və mərkəzlərdə müddətsiz əmək müqaviləsi ilə işləyən direktorların, tədris işləri üzrə direktor müavinlərinin və müəllimlərin işə qəbulla bağlı müsabiqə şərtləri fərqli olan ərazilər üzrə (digər ərazilərdən Bakı şəhərinə, hər hansı bir rayondan Abşeron rayonuna, Gəncə və Sumqayıt şəhərlərinə) yerdəyişməsi müsahibə yolu ilə həyata keçirilir.

На основе утвержденных приказом Министерства Культуры Азербайджанской Республики № 3-24/3-1-ф-63/2023 от 4 апреля 2023 года «Правил(а) приема на работу директоров, заместителей директоров и учителей детских школ и центров музыки, искусства, живописи, мугама, ашугского искусства Министерства Культуры Азербайджанской Республики» набор директоров, заместителей директоров по воспитательной работе и учителей в школы и центры осуществляется на конкурсной основе. Конкурс, состоящий из тестового экзамена и собеседования организован в два этапа. Ознакомиться с программами тестов и собеседований конкурсов можно по ссылке, указанной ниже.
В соответствии с вышеуказанными Правилами перевод директоров, заместителей директоров по воспитательной работе и учителей, работающих по бессрочному трудовому договору в школах и центрах, находящихся в ведении Министерства культуры, на территории с иными конкурсными условиями (из других районов в город Баку, из любого района в Абшеронский район, города Гянджу и Сумгаит) при приеме на работу осуществляется путем собеседования.