Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin 4 aprel 2023-cü il tarixli 3-24/3-1-f-63/2023 nömrəli Əmri ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən uşaq musiqi, incəsənət, rəssamlıq, muğam, aşıq məktəb və mərkəzlərinə direktorların, direktor müavinlərinin və müəllimlərin işə qəbulu Qaydaları”na əsasən məktəb və mərkəzlərə direktorların, tədris işləri üzrə direktor müavinlərinin və müəllimlərin işə qəbulu müsabiqə əsasında həyata keçirilir. Müsabiqə test imtahanından və müsahibədən ibarət olmaqla iki mərhələdə təşkil olunur. Müsabiqələrin test imtahanı və müsahibə proqramları ilə aşağıda qeyd olunan linkə daxil olmaqla tanış ola bilərsiniz.
Yuxarıda qeyd olunan Qaydalara müvafiq olaraq Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyindəki məktəb və mərkəzlərdə müddətsiz əmək müqaviləsi ilə işləyən direktorların, tədris işləri üzrə direktor müavinlərinin və müəllimlərin işə qəbulla bağlı müsabiqə şərtləri fərqli olan ərazilər üzrə (digər ərazilərdən Bakı şəhərinə, hər hansı bir rayondan Abşeron rayonuna, Gəncə və Sumqayıt şəhərlərinə) yerdəyişməsi müsahibə yolu ilə həyata keçirilir.

Competitions and interviews to be conducted for the recruitment and transfer of principals, deputy principals, and teachers in children's music, art, painting, mugham, and ashig schools and centers
As per the Regulations for the Recruitment of Principals, Deputy Principals, and Teachers for Children's Music, Art, Painting, Mugham, Ashig Schools, and Centers, which were approved by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan on April 4, 2023 under Order No. 3-24/3-1-f-63/2023, the recruitment of teachers, deputy principals, and principals for these schools and centers shall be conducted via a competitive process. You can access the test and interview programs by visiting the link below.
The transfer of principals, deputy principals responsible for educational affairs, and teachers with indefinite employment contracts in schools and centers under the Ministry of Culture, from areas with different employment competition terms (such as from other areas to Baku or from any region to Absheron, Ganja, or Sumgait cities), shall be done through an interview process, as specified in the above-mentioned regulations.