Mədəniyyət Nazirliyi Mikayıl Useynov və Sadıq Dadaşovun ucaldılacaq birgə abidəsi ilə bağlı açıq müsabiqə elan edir
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi görkəmli Azərbaycan memarları Mikayıl Useynovun və Sadıq Dadaşovun xatirələrinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə Bakı şəhərində ucaldılacaq abidənin eskiz layihələrinin hazırlanması üçün heykəltaraşlar arasında açıq müsabiqə elan edir. Müsabiqə 17 fevral-17 aprel 2023-cü il tarixlərində keçiriləcəkdir.
Eskiz layihələr Mədəniyyət Nazirliyinin “Heykəltaraşlıq abidələrinin, xatirə-memorial və memarlıq komplekslərinin ucaldılması və demontajı üzrə Ekspert komissiyası”nın üzvləri tərəfindən qiymətləndiriləcəkdir. Layihələrin müzakirəsi qapalı şəraitdə keçiriləcəkdir.
Müsabiqənin qalibi barədə məlumatlar əsas mərhələ başa çatdıqdan 15 gün sonra - 15 may 2023-cü il tarixində Mədəniyyət Nazirliyinin rəsmi saytında (culture.gov.az) yayımlanacaqdır. İkinci və üçüncü yeri tutan müəlliflərə müvafiq olaraq 2000 manat və 1000 manat məbləğində pul mükafatı təqdim ediləcəkdir.
Qeyd edək ki, müsabiqə Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 8 oktyabr 2022-ci il tarixli 3506 nömrəli “Mikayıl Useynovun və Sadıq Dadaşovun birgə abidəsinin ucaldılması haqqında” Sərəncamının icrasını təmin etmək məqsədilə həyata keçirilir.

Ministry of Culture announces an open competition for the construction of a joint monument of Mikayil Useynov and Sadig Dadashov
The Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan announces an open competition for sculptors to submit draft sketches for a monument to be built in Baku in memory of the renowned Azerbaijani architects Mikayil Useynov and Sadig Dadashov. The competition will be held from February 17 to April 17, 2023.
The submitted drafts will be evaluated by members of the Expert Commission on the Construction and Dismantling of Sculptural Monuments, Memorials, and Architectural Complexes of the Ministry of Culture. The discussion of the drafts will take place in a private setting.
Information about the winner of the competition will be posted on the official website of the Ministry of Culture (culture.gov.az) 15 days after the conclusion of the main stage, on May 15, 2023. The second and third place winners will receive prizes of 2000 AZN and 1000 AZN respectively.
The competition is held to ensure the implementation of Order No. 3506 of October 8, 2022, of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, on the Creation of a Joint Monument of Mikayil Useynov and Sadig Dadashov.