23-24 dekabr tarixlərində Mərakeş Krallığının paytaxtı Rabat şəhərində İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının (ICESCO) İcraiyyə Şurasının 43-cü sessiyası keçirilib.
Sessiyanı giriş sözü ilə açan ICESCO-nun Baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Malik son dövrlərdə təşkilatın bütün əsas göstəricilər üzrə inkişafda olduğunu, yeni strategiya üzrə fəaliyyətin uğurla icra edildiyini diqqətə çatdırıb. Həyata keçirilmiş, cari və planlaşdırılan layihələr haqda məlumat verilib.
Tədbir çərçivəsində “Azərbaycan Respublikası ilə İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı arasında əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinə dair Fəaliyyət Planı” imzalanıb. Fəaliyyət Planını Azərbaycan tərəfdən ölkəmizin Mərakeş Krallığındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Nazim Səmədov, ICESCO adından isə təşkilatın Baş direktoru Səlim Əl-Malik imzalayıb. Fəaliyyət Planına əsasən Azərbaycanın təşəbbüsü ilə irəli sürülən və BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı və ICESCO-nun tərəfdaşı olduğu “Mədəniyyət naminə sülh” qlobal çağırışı çərçivəsində birgə fəaliyyətlərin icrası nəzərdə tutulub. Bununla yanaşı, ICESCO-nun Gənc Peşəkarlar Proqramı, İslam dünyasının mədəni irs abidələrinin qorunması və mühafizəsi, həmçinin informasiya texnologiyası sahəsində həyata keçiriləcək layihələrə dəstək verilməsi planlaşdırılır.

В Рабате прошла 43-я сессия Исполнительного совета ICESCO (Всемирная исламская организация по вопросам образования, науки и культуры)
23-24 декабря в Рабате, столице Королевства Марокко, состоялась 43-я сессия Исполнительного совета Всемирной исламской организации по вопросам образования, науки и культуры (ICESCO).
Открывая заседание вступительным словом, Генеральный директор ICESCO Салим бин Мухаммад аль-Малик отметил, что в последние годы организация развивается по всем ключевым показателям, деятельность по мероприятиям новой стратегии успешно реализуется. Была представлена ​​информация о реализованных, текущих и планируемых проектах.
В рамках мероприятия был подписан «План действий по углублению сотрудничества между Азербайджанской Республикой и Исламской всемирной организацией по вопросам образования, науки и культуры». С Азербайджанской стороны План действий подписал Чрезвычайный и Полномочный Посол нашей страны в Королевстве Марокко Назим Самедов и генеральный директор организации Салим Аль-Малик со стороны ICESCO. Согласно Плану действий, планируется проведение совместных мероприятий в рамках глобального призыва «Мир во имя культуры», инициированного Азербайджаном в партнёрстве с Альянсом Цивилизаций ООН и ICESCO. Кроме того, планируется поддержка Программы молодых специалистов ICESCO, сохранения и защиты памятников культурного наследия исламского мира, а также проектов, которые будут реализованы в сфере информационных технологий.  .