“Youth ArtCamp Shusha and Baku” (Şuşa və Bakı Gənclər İncəsənət Düşərgəsi) adlı beynəlxalq layihə həyata keçirilir
“Azərbaycan Respublikasında 2022-ci ilin “Şuşa ili” elan edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2022-ci il 5 yanvar tarixli 3096 nömrəli Sərəncamına uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq edilmiş “Şuşa İli” ilə bağlı Tədbirlər Planı”nın 25-ci bəndinə əsasən ölkəmizdə cari ilin 26 avqust - 5 sentyabr tarixlərində “Youth ArtCamp Shusha and Baku” (Şuşa və Bakı Gənclər İncəsənət Düşərgəsi) adlı beynəlxalq layihə həyata keçiriləcəkdir.
“Youth ArtCamp” beynəlxalq proqramı çərçivəsində təşkil ediləcək bu layihə 2008-ci ildə Andorranın UNESCO üzrə Milli Komissiyasının təşəbbüsü ilə mədəni fərqləri aradan qaldırmaq, təcrübə və dəyərləri bölüşmək, beynəlxalq harmoniya, birgəyaşayış, qarşılıqlı hörmət və əməkdaşlığı təşviq etmək məqsədilə təsis edilmişdir.
Mədəniyyət Nazirliyinin, Azərbaycan Respublikasının UNESCO üzrə Milli Komissiyasının, ölkəmizin İspaniyadakı Səfirliyi və Andorranın UNESCO üzrə Milli Komissiyasının nümayəndələrinin təşkilatçılığı ilə ərsəyə gəlmiş bu layihə xarici rəssamların Azərbaycanın tarixi məkanlarından və təbiətindən ilhamlanaraq öz əsərlərini yaratması üçün təşkil edilmişdir. UNESCO-nun xoşməramlı səfiri xanım Hedva Serin himayəsi altında olan bu beynəlxalq layihənin əsas məqsədi xarici rəssamların yaratdığı sənət əsərlərinin nümayiş olunması ilə yanaşı, UNESCO-nun fundamental dəyərlərini, o cümlədən davamlı sülhü və mədəni özünüifadə müxtəlifliyinin qorunması və təşviqini təbliğ etməkdir.
Xarici ölkələrin UNESCO üzrə Milli Komissiyalarının təqdim etdiyi namizədlərin arasından münsiflər heyəti tərəfindən 16 gənc rəssam seçilərək “Youth ArtCamp Shusha and Baku” layihəsinə cəlb olunub.
Şuşanın Azərbaycanın çoxəsrlik zəngin mədəniyyətinin, memarlıq və şəhərsalma sənətinin parlaq incisi kimi beynəlxalq aləmdə təbliği üçün sözügedən layihə mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Tanınmış yerli sənət xadimlərinin, şairlərin, yazıçıların, musiqiçilərin, rəssamların, memarların yaradıcılığında Şuşa kifayət qədər tərənnüm olunsa da, xarici mütəxəssislərin gözü ilə ona yeni bir baxış zəruridir. Xarici mütəxəssislərin Qarabağın incisi olan qədim Şuşanın tarixi, mədəniyyəti, dahi şəxsiyyətləri və bu gün ölkə rəhbərliyinin tapşırığı ilə burada aparılan quruculuq işləri ilə yaxından tanış olmaları və qısa bir müddət Şuşada yaşamaları onlarda bu ecazkar şəhər haqqında tam təsəvvür yaranmasına səbəb olacaqdır. Dəvət olunan rəssamların yaratdığı əsərlər onların Şuşa barədə təəssüratlarının tərənnümü olacaq və müxtəlif ölkələrin kütləvi informasiya vasitələrində işıqlandırılaraq daha geniş tamaşaçı kütləsinə xitab edəcəkdir.
Layihə çərçivəsində Şuşa ilə yanaşı, Ağdam, Füzuli və Cəbrayıl rayonlarına səfər planlaşdırılır.
Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının UNESCO üzrə Milli Komissiyası və Andorranın UNESCO üzrə Milli Komissiyası tərəfindən sözügedən layihə çərçivəsində gənc rəssamların çəkdikləri rəsm əsərlərindən ibarət kataloqun hazırlanması və xarici ölkələrdə yayımlanması, həmçinin rəsm əsərlərindən ibarət sərginin keçirilməsi nəzərdə tutulur.

An international project, “Youth ArtCamp Shusha and Baku” is being held
In accordance with the Decree 3096 of the President of the Republic of Azerbaijan dated January 5, 2022, "Regarding the Declaration of 2022 as the "Year of Shusha" in the Republic of Azerbaijan, "Action Plan for the Year of Shusha" was approved by the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan. According to paragraph 25 of the aforementioned Action Plan, an international project called "Youth ArtCamp Shusha and Baku" will be held in our country from August 26 to September 5, 2022.
The “ArtCamp” international project was first launched in Andorra, in 2008 with the initiative of the Andorran National Commission for UNESCO for overcoming cultural differences, sharing the experiences and values and promoting international harmony, coexistence, mutual respect and cooperation.
Ministry for Culture of the Republic of Azerbaijan in collaboration with National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO, Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Kingdom of Spain and National Commission of Andorra for UNESCO organizes the “Youth ArtCamp Shusha and Baku” to provide an opportunity for foreign artists to create works inspired by historical and natural sites of our country. The primary objective of the “ArtCamp” project that is organized under the patronage of Ms. Hedva Ser, UNESCO Goodwill Ambassador for Cultural Diplomacy is to arrange a showcase of art works for guest artists and to promote the fundamental values embraced by UNESCO, including the sustainability of peace and the protection and promotion of the diversity of cultural expression.
16 young artists that will participate in the "Youth ArtCamp Shusha and Baku" project have been selected by the jury from among the candidates nominated by the UNESCO National Commissions of foreign countries.
The abovementioned project is of great importance for the promotion of Shusha in the international world as a bright pearl of centuries-old rich culture, architecture and urban planning of Azerbaijan. Although Shusha has been sufficiently glorified in the works of well-known national artists, poets, writers, musicians, and architects of Azerbaijan, a new view at the city through the eyes of foreign artists is necessary.
Getting familiar with history, culture, and intellectuals of Shusha and the current construction works carried out in the pearl of Karabakh along with their short stay in the city will provide an opportunity for foreign artists to obtain full notion about this wonderful city. Within the framework of the project, in addition to Shusha, a visit to Aghdam, Fuzuli and Jabrayil cities of Azerbaijan is planned.
The works created by the participating artists which will be a reflection of their impressions about Shusha and other visited cities of Azerbaijan will be portrayed in the mass media of different countries and, consequently, will appeal to a wider audience.
The Ministry for Culture of the Republic of Azerbaijan, National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO and the Andorran National Commission for UNESCO are considering to prepare a catalogue of works prepared by young artists during the project, to publish them in various foreign countries and to hold their exhibition.