Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin və Mədəni və Yaradıcı Sənayelərin İnkişaf Mərkəzinin dəstəyi ilə təşkil olunan “CulTech İnkubasiya” proqramı, ölkəmizin yaradıcı gənclərinə  və startap sahiblərinə öz layihələrini inkişaf etdirmək, həmçinin qlobal bazara çıxarmaq üçün unikal bir platforma təqdim edir.
CulTech nədir ?
CulTech, mədəniyyət və texnologiyanın qovşağında yaradıcı və innovativ layihələri dəstəkləmək məqsədilə formalaşdırılmış bir inkubasiya proqramıdır. Burada həm mövcud startap sahibləri, həm də yeni ideya üzərində çalışan şəxslər öz layihələrini beynəlxalq səviyyəyə çıxarmaq üçün lazım olan bütün dəstəyi əldə edirlər.
Proqramdan əldə edəcəkləriniz:
1.    Qlobal şəbəkəyə qoşulma:
Beynəlxalq tədbirlərdə iştirak edərək layihənizi dünyaya tanıtmaq, qlobal təcrübə əldə etmək və beynəlxalq investorlarla tanış olmaq imkanı sizi gözləyir. Həmçinin, dünyanın fərqli ölkələrindən gələn mütəxəssislərlə əməkdaşlıq edə bilərsiniz.
2.    Peşəkar mentorlarla əməkdaşlıq:
Layihənizin hər mərhələsində dəstək üçün öz sahəsinin ən yaxşılarından olan mentorlarla birgə işləyəcəksiniz. Bu mentorlar sizə layihənizin inkişafı üçün dəyərli məsləhətlər verəcək və sizinlə biliklərini paylaşacaqlar. Həftəlik təlimlər sayəsində yeni bacarıqlar əldə edəcək və layihənizi daha effektiv şəkildə idarə edə biləcəksiniz.
3.    Ofis və texniki dəstək:
Yaradıcı Mərkəzdə təchiz olunmuş müasir ofis şəraiti və texniki avadanlıqlarla təmin olunacaqsınız.
4.    Maliyyə cəlb etmək fürsəti:
Proqramın sonunda layihənizi investorlar qarşısında təqdim edərək maliyyə dəstəyi qazanmaq şansı əldə edəcəksiniz. Bu, layihənizin böyüməsi üçün bir başlanğıc nöqtəsidir.
5.    Komandalar şəbəkəsi və əməkdaşlıq:
Proqramda iştirak edərək sizin kimi yaradıcı ideyalar üzərində çalışan digər komanda və fərdlərlə əlaqə quracaqsınız. Bu şəbəkə gələcək layihələrinizdə sizə böyük üstünlük verəcək.
6.    Xarici ölkələrə səfər:
Hər bir startap öncədən seçilmiş Avropa və ya Asiya ölkələrindən birinə səfər edərək ordakı ekosistemlə yaxından tanış olmaq və isvestiya ehtimallarını dəyərləndirmək şansı əldə edəcək.
Proqramın əhəmiyyəti:
“CulTech İnkubasiya” proqramı yalnız layihələrin inkişafına deyil, həm də Azərbaycanın mədəniyyət sektorunun yenilikçi təşəbbüslərlə zənginləşməsinə töhfə verir.
Proqram, ölkəmizdə yaradıcı sənayelərin inkişafını dəstəkləyərək, regionun ən nüfuzlu innovasiya platformalarından birinə çevrilməyi hədəfləyir. Bu proqram həm də Azərbaycan gənclərinə qlobal səviyyədə təmsil olunmaq imkanı yaradır.
Kimlər müraciət edə bilər?
Yenilikçi ideyaya malik hər bir şəxs, komanda, startap sahibi və ya layihə rəhbəri bu proqramda iştirak edə bilər. Yaradıcılıq, yenilikçi baxış bucağı və layihəni həyata keçirmək həvəsi kifayətdir.

The CulTech Incubation Program, supported by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Center for the Development of Cultural and Creative Industries, offers a unique platform for creative youth and startup owners to advance their projects and introduce them to the global market.
What is CulTech?
CulTech is an incubation program aimed at supporting innovative projects at the crossroads of culture and technology. It offers comprehensive support to both current startup owners and those with new ideas to help their projects reach the global stage.
Benefits of the program:
1. Access to a global network: The program allows you to present your project at international events, gain global experience, interact with international investors, and work with experts from different parts of the world.
2. Mentorship opportunities: You will work with top professionals in their field who will support you at every stage of your project. They will provide valuable insights, share their expertise, and help your project grow. Weekly training sessions will help you acquire new skills and ensure more effective project management.
3. Office Space and Technical Support: You will have access to modern office space and technical equipment within the Creative Center.
4. Opportunity to secure funding: At the end of the program, you will be able to pitch your project to investors and receive the financial support you need to grow your project.
5. Networking and Teamwork Opportunities: By participating in the program, you will connect with teams and individuals working on similar creative ideas. This network will benefit your future projects.
6. Foreign visits: Each startup will have the opportunity to visit a pre-selected European or Asian country to explore its ecosystem and assess potential investment opportunities.
Importance of the program:
The CulTech Incubation Program not only supports the development of individual projects, but also enriches Azerbaijan's cultural sector with innovative initiatives. The program aims to become one of the most influential innovation platforms in the region by supporting the development of creative industries in our country. It also creates opportunities for Azerbaijani youth to demonstrate their talents on the international stage.
Who is eligible?
Any individual, team, startup owner or project manager with a creative and innovative idea can participate. All that is required is creativity, an innovative mindset and a passion for bringing the project to life.