Azərbaycan mədəniyyətinə ağır itki üz verib.Tanınmış kino rəssamı, Xalq rəssamı, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdçüsü Rafiq Nəsirov 29 noyabr 2024-cü il tarixində, 78 yaşında vəfat edib. Rafiq Əliş oğlu Nəsirov 4 avqust 1947-ci ildə Sabirabad şəhərində anadan olub. 1964-cü ildə Politexnik Texnikumunun Memarlıq fakültəsini, 1969-cu ildə Azərbaycan Politexnik İnstitutunun (indiki Azərbaycan Texniki Universiteti) Memarlıq şöbəsini bitirib.
1969-cu ildə “Azərbaycanfilm” kinostudiyasında memar kimi əmək fəaliyyətinə başlayıb. Daha sonra kino rəssamlığı üzrə işləyib. “Azərbaycanfilm”də müxtəlif illərdə istehsal olunmuş “Bədbəxtliyin astanasında”, “Yeddi gözəl”, “Əzablı yollar”, “Musiqili xaş”, “Bəyin oğurlanması”, “Cin mikrorayonda”, “Qəm pəncərəsi”, “Şeytan göz qabağında”, “Yaramaz”, “Sahilsiz gecə”, “Bəxt üzüyü”, “Qəzəlxan”, “Nakəs”, “Həm ziyarət, həm ticarət”, “Yük”, “Otel otağı”, “Sarı gəlin”, “Cavad xan”, “Nə gözəldir bu dünya”, “Ovsunçu”, “Küçələrə su səpmişəm”, “Məhkumlar”, “Biz qayıdacağıq”, “Günaydın, mələyim”, “Yarımçıq xatirələr”, “Dolu”, “Mərmər soyuğu” və s. filmlərin quruluşçu rəssamı olub.
Rafiq Nəsirov eyni zamanda Rusiyada lentə alınan bir sıra teleseriallara da bədii tərtibat verib, Polşa və Fransa kinematoqrafçıları ilə əməkdaşlıq edib. Sənətkarın yaradıcılığı dövlətimiz tərəfindən yüksək qiymətləndirilib, o, 2000-ci ildə “Əməkdar rəssam”, 2007-ci ildə “Xalq rəssamı” fəxri adlarına, Azərbaycan kinematoqrafiyasının inkişafında xidmətlərinə görə isə 2017-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdünə layiq görülüb.
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi Xalq rəssamı Rafiq Nəsirovun vəfatı ilə əlaqədar sənətkarın ailəsinə və yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı verir. Allah rəhmət eləsin.

Азербайджанская культура понесла тяжелую утрату. 29 ноября 2024 года в возрасте 78 лет скончался Рафик Насиров, известный кино художник, народный художник, индивидуальный стипендиат Президента Азербайджанской Республики. Рафик Алиш оглу Насиров родился 4 августа 1947 года в городе Сабирабад. В 1964 году он окончил Архитектурный факультет Политехнического техникума, а в 1969 году окончил Архитектурный факультет Азербайджанского политехнического института (ныне Азербайджанский технический университет). В 1969 году начал работать архитектором на киностудии «Азербайджанфильм».
Позже работал кино-художником. Он был художником-постановщиком снятых в разные годы на киностудии «Азербайджанфильм» таких фильмов, как «На пороге несчастья», «Семь красавиц», «Здесь тебя не встретит рай», «Хаш с музыкой», «Украли жениха», «Джин в микрорайоне», «Окно печали», «Чертик под лобовым стеклом», «Мерзавец», «Безбрежная ночь», «Обручальное кольцо», «Газельхан», «Никто», «Стамбульская история», «Груз», «Гостиничный номер», «Сары гялин», «Джавад Хан», «Как прекрасен этот мир», «Колдун», «Я побрызгал улицы водой», «Осуждённые», «Мы вернёмся», «Доброе утро, мой ангел», «Неполные воспоминания», «Град», «Мраморный холод» и др.
В то же время Рафик Насиров осуществил художественное оформление ряда телесериалов, снятых в России, и сотрудничал с кинематографистами из Польши и Франции. Творчество художника было высоко оценено нашим государством. В 2000 году ему было присвоено почётное звание «заслуженный художник», а в 2007 году «народный художник. В 2017 году за заслуги в развитии Азербайджанского кинематографа он был удостоен индивидуальной стипендии Президента Азербайджанской Республики.
В связи со смертью народного художника Рафика Насирова Министерство культуры Азербайджанской Республики выражает глубокие соболезнования семье и близким мастера. Да помилует Аллах его душу.