2-3 dekabr tarixlərində Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Şuşa şəhərində reallaşan “Yaradıcılıq Marafonu” yekunlaşıb.
“Gənclər Paytaxtı” bağlanış tədbirləri çərçivəsində baş tutan marafonun əsas istiqamətləri animasiya, dəb, film və dizayn olaraq müəyyən olunub.
“Yaradıcılıq Marafonu” islam ölkələrindən olan gənc istedadları bir araya gətirərək müxtəlif yaradıcı sahələrdə birgə əməkdaşlıq və innovativ məhsulların yaradılmasını təşviq edən unikal platforma rolunu oynayıb.
Marafonda sadalanan istiqamətlər üzrə təcrübəli mentorların rəhbərliyi və dəstəyi ilə beynəlxalq və yerli iştirakçılardan ibarət ümumilikdə 14 komanda 24 saat ərzində öz məhsullarını hazırlayıblar.
Komandalar dekabrın 3-də münsiflər heyətinin qarşısında təqdimatlarla çıxış ediblər.
Münsiflər heyətinin qiymətləndirməsindən sonra nəticələr açıqlanıb və animasiya üzrə “Little Simurg”, film üzrə “Last night”, Dəb üzrə “Gothica” və dizayn üzrə “Millenium” komandaları marafonun qalibləri sırasında yer alıblar.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nı rəhbər tutaraq təqdim olunan bu layihə gənclərdə innovativ və yaradıcı yanaşma tərzini formalaşdırmaq məqsədini daşıyıb.
Həmin strategiyanın həyata keçirilməsi istiqamətində icra olunan “Yaradıcı Azərbaycan” proqramının əsas hədəfləri ölkəmizdə yaradıcı sənayelər və müvafiq biznes subyektləri üçün əlverişli şəraitin formalaşdırılması, həmçinin bu sahədə yaradılan məhsul və xidmətlərin ixracının dəstəklənməsi və yeni istehlak bazarlarının açılmasıdır.
Marafonun təşkil olunması, məhz bu hədəflərə yönəlməklə, MYS sahəsində yeni panregional bazarın formalaşması perspektivlərini təsdiq edir.

The Creativity Marathon organized by the Ministry of Culture in Shusha on December 2-3 has come to an end.
The marathon, which was held as part of the closing events of the Youth Capital, focused on animation, fashion, film, and design as its main directions.
Bringing together young talents from Islamic countries, the Creativity Marathon served as a unique platform to promote cooperation and the creation of innovative works in various creative fields.
During the marathon, 14 teams of international and local participants developed their products within 24 hours under the guidance and support of experienced mentors in the specified fields.
On December 3, the teams presented their work to the jury.
After the evaluation by the jury, the winners of the marathon were announced, including "Little Simurg" in the animation category, "Last Night" in the film category, "Gothica" in the fashion category and "Millennium" in the design category.
The project, developed in line with the "Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026," aimed to promote innovative and creative thinking among young people. The main goals of the "Creative Azerbaijan" program, which is implemented in support of this strategy, are to create favorable conditions for creative industries and related businesses in the country, to promote the export of products and services of this sector, and to open new consumer markets.
The organization of the marathon with a focus on these goals demonstrates the possibilities for the emergence of a new pan-regional market in the field of creative industries.