Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi yaradıcı gənclərin inkişafına, onların beynəlxalq platformalarda fəal iştirakına və mədəni inteqrasiyaya dəstək göstərir. Bu siyasət Azərbaycan gənclərini beynəlxalq səviyyədə tanıtmaq və Türk dünyası ilə əlaqələrini möhkəmləndirmək məqsədilə həyata keçirilən müxtəlif tədbirlərdə özünü bir daha göstərir.
Azərbaycanlı gənclər Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı – TÜRKSOY-un Qazaxıstanın Almatı şəhərində keçirdiyi “I TÜRKSOY Türk Dünyası Gənclik Görüşü”ndə iştirak ediblər. Tədbir türk xalqları arasında mədəni və tarixi bağların möhkəmləndirilməsi, qardaşlıq və birlik ruhunun gücləndirilməsi məqsədi daşıyır.
Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə seçilmiş, mədəniyyətin müxtəlif sahələrində uğurları ilə fərqlənən 10 nəfər istedadlı gənc tədbirdə ölkəmizi təmsil edib.
Görüş çərçivəsində iştirakçılar Türk dünyasının mədəni irsinin təbliği ilə bağlı seminar, müzakirə və təqdimatlarda iştirak edərək düşüncələrini bölüşüblər. Gənclərimiz ortaq problemlərin həlli və birgə layihələrin reallaşdırılması istiqamətində təkliflər irəli sürüb, gənclər arasında əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsi üçün əməkdaşlıq imkanlarını araşdırıblar.
Azərbaycan nümayəndə heyəti görüş zamanı eyni zamanda ölkəmizin zəngin mədəni irsini də tanıdaraq Türk dünyasının bir parçası kimi mədəni inteqrasiya və dialoqun inkişafına töhfə veriblər.
Tədbir Azərbaycan gənclərinin Türk dünyası ilə əlaqələrinin möhkəmlənməsi, təcrübə mübadiləsi və yeni dostluqların qurulması baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.

The Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan actively supports the development of creative youth, their active participation in international platforms, and cultural integration. This commitment is reflected in events aimed at promoting Azerbaijani youth globally and strengthening ties with the Turkic world.
Azerbaijani youth took part in the First International Turkic World Youth Forum, organized by the International Organization of Turkic Culture (TURKSOY) in Almaty, Kazakhstan. The event aims to strengthen cultural and historical ties among Turkic peoples and strengthen the sense of brotherhood and unity.
With the support of the Ministry of Culture, 10 talented young people distinguished by their achievements in various cultural fields represented Azerbaijan at the event.
As part of the forum, the participants took part in workshops, discussions, and presentations aimed at promoting the cultural heritage of the Turkic world. Our youth proposed solutions for common challenges and joint projects and explored opportunities to develop cooperation and strengthen ties among young people.
At the forum, the Azerbaijani delegation also presented the rich cultural heritage of our country, contributing to cultural integration and dialogue among the Turkic world. The event holds special significance for strengthening the connections of Azerbaijani youth with the Turkic world, sharing experiences, and building new friendships.