Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi yaradıcı gənclərin inkişafına, onların beynəlxalq platformalarda fəal iştirakına və mədəni inteqrasiyaya dəstək göstərir. Bu siyasət Azərbaycan gənclərini beynəlxalq səviyyədə tanıtmaq və Türk dünyası ilə əlaqələrini möhkəmləndirmək məqsədilə həyata keçirilən müxtəlif tədbirlərdə özünü bir daha göstərir.
Azərbaycanlı gənclər Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı – TÜRKSOY-un Qazaxıstanın Almatı şəhərində keçirdiyi “I TÜRKSOY Türk Dünyası Gənclik Görüşü”ndə iştirak ediblər. Tədbir türk xalqları arasında mədəni və tarixi bağların möhkəmləndirilməsi, qardaşlıq və birlik ruhunun gücləndirilməsi məqsədi daşıyır.
Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə seçilmiş, mədəniyyətin müxtəlif sahələrində uğurları ilə fərqlənən 10 nəfər istedadlı gənc tədbirdə ölkəmizi təmsil edib.
Görüş çərçivəsində iştirakçılar Türk dünyasının mədəni irsinin təbliği ilə bağlı seminar, müzakirə və təqdimatlarda iştirak edərək düşüncələrini bölüşüblər. Gənclərimiz ortaq problemlərin həlli və birgə layihələrin reallaşdırılması istiqamətində təkliflər irəli sürüb, gənclər arasında əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsi üçün əməkdaşlıq imkanlarını araşdırıblar.
Azərbaycan nümayəndə heyəti görüş zamanı eyni zamanda ölkəmizin zəngin mədəni irsini də tanıdaraq Türk dünyasının bir parçası kimi mədəni inteqrasiya və dialoqun inkişafına töhfə veriblər.
Tədbir Azərbaycan gənclərinin Türk dünyası ilə əlaqələrinin möhkəmlənməsi, təcrübə mübadiləsi və yeni dostluqların qurulması baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.

Министерство культуры Азербайджанской Республики поддерживает развитие творческой молодёжи, её активное участие в международных площадках и культурную интеграцию. Эта политика ещё раз проявляется в различных мероприятиях, проводимых в целях представления молодёжи Азербайджана на международном уровне и укрепления связей с тюркским миром.
Азербайджанская молодёжь приняла участие в I международном форуме молодежи тюркского мира ТЮРКСОЙ, проводимой Международной организацией тюркской культуры – ТЮРКСОЙ в Алматы, Казахстан. Цель мероприятия – укрепление культурных и исторических связей между тюркскими народами, усиление духа братства и единства.
Нашу страну на мероприятии представляли 10 талантливых молодых людей, отобранных при поддержке Министерства Культуры и отличившихся успехами в различных областях культуры.
В рамках встречи участники, принимая участие в семинарах, дискуссиях и презентациях, связанных с популяризацией культурного наследия тюркского мира, делились своими размышлениями. мыслями. Наша молодёжь выдвинула предложения в направлении решения общих проблем и реализации совместных проектов, а также исследовала возможности сотрудничества для дальнейшего укрепления связей между молодёжью.
Азербайджанская делегация, ознакомив в ходе встречи участников с богатым культурным наследием нашей страны, тем самым внесла свой вклад в развитие культурной интеграции и диалога в рамках тюркского мира.
Мероприятие имеет особое значение с точки зрения укрепления связей Азербайджанской молодёжи с тюркским миром, обмена опытом и налаживания новых дружеских связей.