Şəki Dövlət Dram Teatrında IV Şəki Beynəlxalq Teatr Festivalının açılışı keçirilib. Mədəniyyət Nazirliyi, Şəki Şəhər İcra Hakimiyyəti və Azərbaycan Teatr Xadimləri İttifaqının (ATXİ) birgə təşkilatçılığı ilə reallaşan festival Şəkidə milli peşəkar teatrın yaranmasının 145 illiyinə həsr olunub. Dekabrın 5-dək davam edəcək festivalda ölkəmizin teatrları ilə yanaşı, Qazaxıstan, Özbəkistan və İrandan teatr kollektivləri də iştirak edirlər.
Ölkəmiz bu festivalda Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrı, Gəncə Dövlət Milli Dram Teatrı və Şəki Dövlət Dram Teatrı ilə təmsil olunur. Festivalın təntənəli açılış mərasimində təşkilatçı qurumların rəsmiləri, tanınmış teatr xadimləri, həmçinin şəkili teatrsevərlər iştirak ediblər. Mərasimdən əvvəl festival iştirakçıları Ümummilli lider Heydər Əliyevin abidəsi önünə gül dəstələri düzüb, xatirəsini ehtiramla anıblar. Sonra tədbir iştirakçıları teatrın foyesində Azərbaycan teatrının keçdiyi tarixi yoldan bəhs edən sərgi ilə tanış olublar.
Tədbirin əvvəlində Azərbaycanın Dövlət Himni səsləndirilib, Şəki teatrının fəaliyyətindən bəhs edən film nümayiş etdirilib. Açılış mərasimində çıxışlarda qeyd olunub ki, Azərbaycanın qədim mədəniyyət və incəsənət mərkəzlərindən biri olan Şəki şəhəri beynəlxalq festivalların, tədbirlərin keçirilməsi üçün unikal bir məkandır.
Sonra Şəki Dövlət Dram Teatrının Vilyam Şekspirin "Heç nədən hay-küy" romantik komediyası əsasında hazırladığı eyniadlı tamaşa nümayiş olunub. Səhnə əsərinin quruluşçu rejissoru teatrın baş rejissoru, Əməkdar incəsənət xadimi Mirbala Səlimli, quruluşçu rəssamı Sahib Əhmədov, geyim üzrə rəssamı Dilşad Şirinovadır. Rolları Əməkdar artistlər Xanlar Həşimzadə, Əbülfət Salahov, Rəhim Qocayev, aktyorlar Xəyal Salahov, Arzu Mustafayeva, Aytac İsmayılzadə, Rəşid Mirizadə, Pərviz İsmayılov, Çingiz Novruzəliyev və digərləri ifa ediblər.
Tamaşada Orta əsrlərdə İtaliyada zadəgan ailələr, əyanlar və onların başına gələn romantik hadisələrdən bəhs edilir. Səhnə əsərinin nümayişindən sonra teatrın yaradıcı kollektivinə xatirə hədiyyələri təqdim olunub.

В Шекинском государственном драматическом театре прошло открытие
IV-го Шекинского международного театрального фестиваля. Фестиваль, организованный совместно Министерством культуры, Шекинской городской исполнительной властью и Союзом театральных деятелей Азербайджана (СТДА), посвящён 145-летию со дня создания национального профессионального театра в Шеки. Помимо театров нашей страны, в фестивале, который продлится до 5 декабря, также участвуют театральные коллективы из Казахстана, Узбекистана и Ирана. Нашу страну на этом фестивале представляют Азербайджанский государственный академический музыкальный театр, Гянджинский государственный национальный драматический театр и Шекинский государственный драматический театр. В торжественной церемонии открытия фестиваля приняли участие представители учреждений-организаторов, известные театральные деятели, а также шекинские любители театра.Перед церемонией участники фестиваля возложили цветы к памятнику Общенациональному лидеру Гейдару Алиеву и почтили его память. Затем участники мероприятия ознакомились в фойе театра с выставкой об историческом пути Азербайджанского театра.
В начале мероприятия прозвучал Государственный Гимн Азербайджана и был показан фильм о деятельности Шекинского театра. В выступлениях на церемонии открытия было отмечено, что город Шеки, один из древних центров культуры и искусства Азербайджана, является уникальным местом для проведения международных фестивалей и мероприятий. Затем был показан поставленный Шекинским государственным драматическим театром спектакль «Много шума из ничего» по одноимённой романтической комедии Уильяма Шекспира. «Шум из ничего». Режиссёр-постановщик спектакля – главный режиссёр театра, заслуженный деятель искусств Мирбала Салимли, художник-постановщик – Сахиб Ахмедов, художник по костюмам – Дильшад Ширинова. Роли исполнили заслуженные артисты Ханлар Гашимзаде, Абульфат Салахов, Рахим Годжаев, актёры Хаял Салахов, Арзу Мустафаева, Айтадж Исмаилзаде, Рашид Миризаде, Парвиз Исмаилов, Чингиз Новрузалиев и другие.
В пьесе рассказывается о дворянских семьях, аристократах и романтических событиях, произошедших с ними в Италии в Средние века. После спектакля творческому коллективу театра были вручены памятные подарки.