Xəbər verdiyimiz kimi, 25-26 sentyabr tarixlərində Qətər Dövlətinin paytaxtı Doha şəhərində keçirilən İslam Dünyası Mədəniyyət Nazirlərinin 12-ci Konfransı keçirilir.
Konfransda  Azərbaycanın qədim söz-sənət beşiklərindən olan Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün ICESCO-nun “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” proqramı üzrə namizədliyi irəli sürülüb. Konfrans iştirakçılarının yekdil qərarı ilə  Qarabağımızın incisi Şuşa şəhəri “2024-cü il üzrə İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” adına layiq görülüb.
2020-ci ilin 44 günlük Vətən müharibəsində müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında şanlı Azərbaycan Ordusu tərəfindən böyük qəhrəmanlıqla erməni işğalından azad olunan qala-şəhərimizin tarixi şöhrəti özünə qaytarılır. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Şuşa şəhərinin qısa müddət ərzində yenidən qurulması, həyatın bu qədim yurdumuza qaytarılması, eyni zamanda tarixi-mədəni və dini abidələrin bərpa edilərək istifadəyə verilməsi istiqamətində aparılan intensiv işlər, Şuşanın beynəlxalq tədbirlərin keçirildiyi məkana çevrilməsi müsəlman ölkələri və ICESCO tərəfindən yüksək dəyərləndirilib.
Şuşanın “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” adına namizədliyinin irəli sürülməsi məqsədilə ICESCO-nun müvafiq missiyası burada olub, şəhərdə aparılan quruculuq işləri yüksək qiymətləndirilib.
Birinci vitse-prezident, ICESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi ilə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Şuşanın mədəni irsinin, mədəni, tarixi və dini abidələrinin bərpa etdirilməsini diqqətə alan İslam dövlətləri, yekdil qərarla Şuşa şəhəri növbəti il üçün İslam Dünyasının mədəniyyət paytaxtı elan edilib. Qeyd edək ki, Şuşanın namizədliyinin irəli sürülməsi prosesinə ICESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım mühüm dəstək göstərib.
Xatırladaq ki, Prezident İlham Əliyevin müvafiq sərəncamı ilə 2022-ci il Azərbaycanda “Şuşa İli” elan olunub. Şuşa bu il “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı”dır.
Bu gün Şuşa şəhəri beynəlxalq tədbirlərə, böyük mədəniyyət layihələrinə ev sahibliyi  edir. Bu qədim şəhərimizdən dünyaya sülh, birlik və humanizm mesajları verilir.

As we reported, the 12th Conference of Ministers of Culture in the Islamic World is being held on September 25-26 in Doha, the capital of the State of Qatar.
At the conference, the city of Shusha, one of the ancient cradles of literature and art of Azerbaijan, was nominated for the ICESCO "Cultural Capital of the Islamic World" program for 2024. By the unanimous decision of the conference participants, Shusha, the pearl of Karabakh, was awarded the title of "Cultural Capital of the Islamic World in 2024".
The historical glory of our fortress city, which was freed from the Armenian occupation by the glorious Azerbaijani Army under the leadership of the victorious Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev during the 44-day Patriotic War of 2020 is being restored. The reconstruction of the city of Shusha in a short period of time, the restoration of life in this ancient land of ours, the intensive work carried out in the direction of the restoration and use of historical, cultural and religious monuments, and the transformation of Shusha into a venue for international events under the leadership of President Ilham Aliyev were highly appreciated by Muslim countries and ICESCO.
In order to nominate Shusha for the title of "Cultural Capital of the Islamic World", the corresponding mission of ICESCO  visited the country, and the construction works carried out in the city were highly appreciated.
Taking into consideration the attention paid by the Heydar Aliyev Foundation under the leadership of the First Vice-President, ICESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva to the restoration of Shusha's cultural heritage, cultural, historical and religious monuments, the Islamic countries unanimously decided to nominate Shusha as the Cultural Capital of the Islamic World for the next year. It is worth mentioning that the Goodwill Ambassador of ICESCO, Mehriban Khanum, provided important support to the process of Shusha's candidacy.
It should be noted that 2022 was declared the "Year of Shusha" in Azerbaijan by the relevant order of President Ilham Aliyev. Shusha is the "cultural capital of the Turkic World" this year.
Today, the city of Shusha hosts international events and large cultural projects. Messages of peace, unity, and humanism are sent to the world from our ancient city.