Xəbər verdiyimiz kimi, 25-26 sentyabr tarixlərində Qətər Dövlətinin paytaxtı Doha şəhərində keçirilən İslam Dünyası Mədəniyyət Nazirlərinin 12-ci Konfransı keçirilir.
Konfransda  Azərbaycanın qədim söz-sənət beşiklərindən olan Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün ICESCO-nun “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” proqramı üzrə namizədliyi irəli sürülüb. Konfrans iştirakçılarının yekdil qərarı ilə  Qarabağımızın incisi Şuşa şəhəri “2024-cü il üzrə İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” adına layiq görülüb.
2020-ci ilin 44 günlük Vətən müharibəsində müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında şanlı Azərbaycan Ordusu tərəfindən böyük qəhrəmanlıqla erməni işğalından azad olunan qala-şəhərimizin tarixi şöhrəti özünə qaytarılır. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Şuşa şəhərinin qısa müddət ərzində yenidən qurulması, həyatın bu qədim yurdumuza qaytarılması, eyni zamanda tarixi-mədəni və dini abidələrin bərpa edilərək istifadəyə verilməsi istiqamətində aparılan intensiv işlər, Şuşanın beynəlxalq tədbirlərin keçirildiyi məkana çevrilməsi müsəlman ölkələri və ICESCO tərəfindən yüksək dəyərləndirilib.
Şuşanın “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” adına namizədliyinin irəli sürülməsi məqsədilə ICESCO-nun müvafiq missiyası burada olub, şəhərdə aparılan quruculuq işləri yüksək qiymətləndirilib.
Birinci vitse-prezident, ICESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi ilə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Şuşanın mədəni irsinin, mədəni, tarixi və dini abidələrinin bərpa etdirilməsini diqqətə alan İslam dövlətləri, yekdil qərarla Şuşa şəhəri növbəti il üçün İslam Dünyasının mədəniyyət paytaxtı elan edilib. Qeyd edək ki, Şuşanın namizədliyinin irəli sürülməsi prosesinə ICESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım mühüm dəstək göstərib.
Xatırladaq ki, Prezident İlham Əliyevin müvafiq sərəncamı ilə 2022-ci il Azərbaycanda “Şuşa İli” elan olunub. Şuşa bu il “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı”dır.
Bu gün Şuşa şəhəri beynəlxalq tədbirlərə, böyük mədəniyyət layihələrinə ev sahibliyi  edir. Bu qədim şəhərimizdən dünyaya sülh, birlik və humanizm mesajları verilir.

Как мы сообщали, 25-26 сентября в столице Государства Катар, городе Доха проходит 12-я Конференция Министров Культуры Исламского Мира.
На конференции выдвинута кандидатура города Шуши, являющейся одной из древних колыбелей словесности  и искусства Азербайджана, по программе «Культурная столица исламского мира» ICESCO на 2024 год.  Единогласным решением участников конференции жемчужина нашего Карабаха город Шуша удостоился названия «Культурная столица Исламского Мира  на 2024 г.».
Доблестная Азербайджанская Армия под руководством победоносного Верховного Главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева вернула историческую славу нашему городу-крепости, освобожденному от армянской оккупации, продемонстрировав большой героизм в 44-дневной Отечественной войне 2020 года. Масштабная работа , проводимая под руководством Президента Ильхама Алиева в направлении реконструкции города Шуши в кратчайшее время, возвращения жизни в нашу древнюю родину, а также восстановления и передачи в использование культурно-исторических и религиозных памятников, превращение Шуши в место проведения международных мероприятий высоко оценено мусульманскими странами и ICESCO.
Соответствующая миссия ICESCO посетила Шушу с целью выдвижения ее кандидатуры на название «Культурной столицы исламского мира», проведенные в городе строительные работы высоко оценены.
Исламские государства, принимая во внимание восстановление культурного наследия, культурных, исторических и религиозных памятников Шуши Фондом Гейдара Алиева под руководством первого  вице-президента, посла доброй воли ICESCO Мехрибан Алиевой, единогласным решением объявили город Шуша культурной столицей Исламского мира на следующий год. Отметим, что посол доброй воли ICESCO Мехрибан ханум оказала большую поддержку процессу выдвижения кандидатуры Шуши.
Напомним, что соответствующим распоряжением Президента Ильхама  Алиева 2022 год объявлен «Годом Шуши» в Азербайджане. В этом году Шуша является «Культурной столицей Тюркского Мира».
Сегодня город Шуша принимает международные мероприятия, большие культурные проекты. Из нашего древнего города посылаются призывы к миру, солидарности и гуманизму всей планете.