Xəbər verdiyimiz kimi, 1-4 avqust tarixlərində ölkəmizdə Özbəkistan mədəniyyəti günləri keçirilir. Avqustun 2-də mədəniyyət günləri çərçivəsində Azərbaycan Milli Kitabxanasında “Özbək ədəbiyyatı guşəsi”nin və özbək ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, repressiya qurbanı Abdulla Qodirinin (1894-1938) “Ötən günlər” romanının Azərbaycan dilinə tərcümə olunmuş yeni nəşrinin təqdimatı olub.
Tədbirdə Azərbaycanın mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Özbəkistanın mədəniyyət naziri Ozodbek Nazarbekov, hər iki ölkənin tanınmış ədəbiyyat və elm xadimləri iştirak ediblər.
Qonaqları kitabxananın foyesində Özbəkistanın milli folklor ansamblı öz ifaları ilə salamlayıb. Əvvəlcə qonaqlar "Özbək ədəbiyyatı guşəsi” ilə tanış olublar.
Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov çıxış edərək Azərbaycan Milli Kitabxanasının Özbəkistan Milli Kitabxanası ilə əməkdaşlıq əlaqələrindən, həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb. O, kitabxananın fondunda mövcud olan qardaş ölkənin ədəbiyyatı və burada yaradılan daimi guşə haqqında nümayəndə heyətinə ətraflı məlumat verib.
Özbəkistanın mədəniyyət naziri Ozodbek Nazarbekov çıxışında ölkələrimiz arasında qardaşlıq və dostluq münasibətlərindən söz açıb. Həmçinin iki ölkənin ədəbi əlaqələrinin qədim kökləri olduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə görkəmli Özbəkistan nasiri Abdulla Qodirinin Azərbaycan dilinə tərcümə olunmuş “Ötən günlər” əsəri haqqında məlumat verilib. Romanın ideya-bədii məziyyətlərindən bəhs olunub.
Xatırladaq ki, avqustun 4-dək davam edəcək Özbəkistan mədəniyyətinin zəngin proqramı var. Mədəniyyət günləri çərçivəsində tanınmış özbək sənətçilərinin iştirakı ilə böyük konsert proqramları, tamaşa nümayişləri və s. tədbirlər keçiriləcək.

В Азербайджанской национальной библиотеке открылся «Уголок узбекской литературы»
Как сообщалось, с 1 по 4 августа в Азербайджане проводятся Дни культуры Узбекистана. В рамках Дней культуры Узбекистана 2 августа в Азербайджанской национальной библиотеке состоялась презентация «Уголка узбекской литературы» и переведенного на азербайджанский язык романа видного представителя узбекской литературы, жертвы репрессий сталинского периода Абдуллы Кадыри «Минувшие дни».
Участие в мероприятии приняли министр культуры Азербайджана Адиль Керимли, министр культуры Узбекистана Озодбек Назарбеков, а также видные деятели литературы и науки двух стран.
В фойе библиотеки свое мастерство гостям продемонстрировали участники Узбекского национального фольклорного ансамбля. Посетители ознакомились с «Уголком узбекской литературы».
Директор Азербайджанской национальной библиотеки (АНБ), профессор Керим Таиров в своем выступлении рассказал о сотрудничестве между национальными библиотеками Азербайджана и Узбекистана, а также о собранных в фонде АНБ литературных произведениях братского государства и о созданном здесь «Уголке узбекской литературы».
Министр культуры Узбекистана Озодбек Назарбеков, в свою очередь, выступил с речью о братских и дружеских отношениях между двумя странами, о древних корнях литературных связей Азербайджана и Узбекистана.
Участники мероприятия были также проинформированы о переведенном на азербайджанский язык произведении видного узбекского писателя Абдуллы Кодыри «Минувшие дни». Состоялось обсуждение идейно-художественных достоинств романа.
Напомним, что Дни культуры Узбекистана имеют насыщенную программу, включающую в себя большое концертное выступление с участием узбекских артистов, спектакли и т.д.