Xəbər verdiyimiz kimi, 31 may – 3 iyun tarixlərində ölkəmizdə “Rəqəmsal yaradıcı həftəsonu” (Digital Creative Weekend) layihəsi həyata keçirilir.
Layihə çərçivəsində iyunun 3-də Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi, İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı – ICESCO və “New Space Open Innovation”un əməkdaşlığı ilə Şuşa Hotel-Konqres Mərkəzində Beynəlxalq Sahibkarlar Forumu təşkil edilib.
Əvvəlcə ICESCO baş direktorunun elm və texnologiya üzrə müşaviri Məhəmməd Şərif, Mədəniyyət Nazirliyi Yaradıcı sənayelər və rəqəmsal inkişaf şöbəsinin müdiri Rəşad Əzizov və Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev açılış nitqi söyləyiblər.
Daha sonra "Science Europe"nin baş katibi Lidia Borrell-Damianın videoçıxışı dinlənilib.
Çıxışlardan sonra forum işini panel sessiyalarla davam etdirib.
ICESCO baş direktorunun müşaviri Məhəmməd Şərifin moderatorluğu ilə gerçəkləşən yüksək səviyyəli panel sessiya “Startapların və gələcək inklüziv texnologiyaların önəmi” mövzusuna həsr olunub.
Kənd Təsərrüfatı İnkişaf Təşkilatının (AOAD) əməkdaşı professor Osama Rayis Afrika ölkələrinin fermer təsərrüfatı sahəsindəki problemlərindən danışıb.
Liviya Baş nazirinin keçmiş müavini, sahibkarlıq üzrə böyük məsləhətçi Məhəmməd Əhməd Ələsvad çıxışında sahibkarlıq sahəsindəki boşluqlara toxunub.
Panel sessiyada videoformatda çıxış edən Kosmos Fondunun əməliyyatlar üzrə baş direktoru Shelli Brunswick kosmonavtika sahəsi ilə bağlı öz təcrübələrini bölüşüb.
Mədəniyyət Nazirliyi Yaradıcı sənayelər və rəqəmsal inkişaf şöbəsinin müdiri Rəşad Əzizov startap sahəsinin genişləndirilməsinin vacibliyindən danışıb. Bildirib ki, innovasiya sahəsində ən vacib amil odur ki, maraqlı ideya bir ölkədə yaradılsa belə, qısa müddətdə daha böyük kütləyə, coğrafiyaya çıxış əldə etsin. Bu halda həmin startap uğurlu ola bilər.
Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev startapın ilk növbədə layihə səviyyəsinə qalxmalı olduğunu bildirib. “Biz sahibkarlıq, startaplar, investisiya qoyuluşu ilə bağlı təcrübələrimizi digər ölkələrlə paylaşa bilərik”, – deyə rektor əlavə edib.

Shusha Hosts International Business Forum
As reported earlier, on May 31, the Digital Creative Weekend event took place in our country from May 31 to June 3.
On June 3, with the support of the Ministry of Culture and in collaboration with the Islamic World Education, Science, and Culture Organization (ICESCO) and New Space Open Innovation, an International Forum of Entrepreneurs was held at the Shusha Hotel-Congress Center as part of the project.
The event began with the opening speeches by the Advisor to the ICESCO Science and Technology Sector, Rashad Azizov, Head of the Department of Creative Industries and Digital Development of the Ministry of Culture, and Elchin Babayev, Rector of Baku State University.
Following that, the video of Lidia Borrell-Damian, Secretary General of "Science Europe," was shown.
After the speeches, the forum continued its work with panel sessions.
The panel discussion, chaired by Mohammad Sharif, Advisor to the Director General of ICESCO, focused on "The Importance of Start-ups and Inclusive Technologies of the Future."
Professor Osama Rayis, from the Arab Organization for Agricultural Development  (AOAD), spoke about the problems of agriculture in African countries.
Mohammed Ahmad Alaswad, former Deputy Prime Minister of Libya and Senior Advisor on Entrepreneurship, highlighted the existing gaps in the field of entrepreneurship.
Shelli Brunswick, the General Director of Operations at the Space Foundation, shared her experience in the field of cosmonautics in a video format during the panel session.
Rashad Azizov, Head of the Department of Creative Industries and Digital Development at the Ministry of Culture, emphasized the importance of expanding the startup space. He explained that the most important aspect of innovation is to ensure that an interesting idea, regardless of where it originates, can quickly reach a wider audience and broader geographic areas. This is the key to the success of a startup.
According to Elchin Babayev, Rector of Baku State University, startups should first reach the project stage. The rector also mentioned, "We can share our knowledge of entrepreneurship, startups, and investment with other countries.