Xəbər verdiyimiz kimi, 31 may – 3 iyun tarixlərində ölkəmizdə “Rəqəmsal yaradıcı həftəsonu” (Digital Creative Weekend) layihəsi həyata keçirilir.
Layihə çərçivəsində iyunun 3-də Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi, İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı – ICESCO və “New Space Open Innovation”un əməkdaşlığı ilə Şuşa Hotel-Konqres Mərkəzində Beynəlxalq Sahibkarlar Forumu təşkil edilib.
Əvvəlcə ICESCO baş direktorunun elm və texnologiya üzrə müşaviri Məhəmməd Şərif, Mədəniyyət Nazirliyi Yaradıcı sənayelər və rəqəmsal inkişaf şöbəsinin müdiri Rəşad Əzizov və Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev açılış nitqi söyləyiblər.
Daha sonra "Science Europe"nin baş katibi Lidia Borrell-Damianın videoçıxışı dinlənilib.
Çıxışlardan sonra forum işini panel sessiyalarla davam etdirib.
ICESCO baş direktorunun müşaviri Məhəmməd Şərifin moderatorluğu ilə gerçəkləşən yüksək səviyyəli panel sessiya “Startapların və gələcək inklüziv texnologiyaların önəmi” mövzusuna həsr olunub.
Kənd Təsərrüfatı İnkişaf Təşkilatının (AOAD) əməkdaşı professor Osama Rayis Afrika ölkələrinin fermer təsərrüfatı sahəsindəki problemlərindən danışıb.
Liviya Baş nazirinin keçmiş müavini, sahibkarlıq üzrə böyük məsləhətçi Məhəmməd Əhməd Ələsvad çıxışında sahibkarlıq sahəsindəki boşluqlara toxunub.
Panel sessiyada videoformatda çıxış edən Kosmos Fondunun əməliyyatlar üzrə baş direktoru Shelli Brunswick kosmonavtika sahəsi ilə bağlı öz təcrübələrini bölüşüb.
Mədəniyyət Nazirliyi Yaradıcı sənayelər və rəqəmsal inkişaf şöbəsinin müdiri Rəşad Əzizov startap sahəsinin genişləndirilməsinin vacibliyindən danışıb. Bildirib ki, innovasiya sahəsində ən vacib amil odur ki, maraqlı ideya bir ölkədə yaradılsa belə, qısa müddətdə daha böyük kütləyə, coğrafiyaya çıxış əldə etsin. Bu halda həmin startap uğurlu ola bilər.
Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev startapın ilk növbədə layihə səviyyəsinə qalxmalı olduğunu bildirib. “Biz sahibkarlıq, startaplar, investisiya qoyuluşu ilə bağlı təcrübələrimizi digər ölkələrlə paylaşa bilərik”, – deyə rektor əlavə edib.

Как мы сообщали, с 31 мая по 3 июня в нашей стране проводился проект «Выходные цифрового творчества» (Digital Creative Weekend).
В рамках проекта 3 июня при поддержке Министерства культуры, Всемирной исламской организации по образованию, науке и культуре – ИСЕСКО (ICESCO) и «Новое пространство – открытые инновации» (“New Space Open Innovation”) в Конгресс-Центре гостиницы «Шуша» был организован Международный форум предпринимателей.
Сначала со вступительной речью выступили советник ИСЕСКО (ICESCO) по науке и технологиям Мохаммед Шариф, заведующий отделом творческих индустрий и цифрового развития Министерства культуры Рашад Азизов и ректор Бакинского государственного университета Эльчин Бабаев.
Затем было прослушано видео выступление генерального секретаря «Наука Европы» ("Science Europe") Лидии Боррел-Дамиан.
После выступлений форум продолжил свою работу панельными сессиями.
Панельная сессия высокого уровня, которую модерировал Мохаммад Шариф, советник генерального директора ИСЕСКО (ICESCO), была посвящена теме «Важность стартапов и будущих инклюзивных технологий».
Профессор Осама Райис, сотрудник Организации сельскохозяйственного развития (AOAD), рассказал о проблемах африканских стран в сфере сельского хозяйства.
Бывший вице-премьер Ливии, старший советник по предпринимательству Мохаммад Ахмед Аласвад в своем выступлении затронул пробелы в сфере предпринимательства.
Выступавшая на панельной сессии в видеоформате, главный операционный директор Космического фонда Шелли Брансуик поделилась своим опытом в области космонавтики.
О важности расширения сектора стартапов рассказал Рашад Азизов, начальник управления Креативных индустрий и цифрового развития Министерства культуры. Он сказал, что важнейшим фактором в сфере инноваций является то, что даже если интересная идея создается в одной стране, она должна иметь доступ к большим массам пользователей и более широкой географии применения за короткий период времени. В этом случае такой стартап может оказаться успешным.
Ректор Бакинского государственного университета Эльчин Бабаев сообщил, что стартап сначала должен подняться на уровень проекта. "Мы можем поделиться нашим опытом предпринимательства, стартапов и инвестиций с другими странами", - добавил ректор.