İyunun 3-də M.Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasında Vokalçıların Bülbül adına IX Beynəlxalq Müsabiqəsinin açılış mərasimi keçirilib.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Bülbül Beynəlxalq Fondu tərəfindən keçirilən müsabiqədə 140 nəfərdən çox 18-36 yaş arasında vokalçı qələbə uğrunda yarışır.
Müsabiqənin iştirakçı coğrafiyası genişdir. Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, Rusiya, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Cənubi Koreya, Makedoniya – ümumilikdə 25-dən çox ölkədən vokalçılar bir həftə ərzində Bülbül adına müsabiqənin mükafatları uğrunda öz məharətlərini göstərəcəklər.
Açılış mərasimindən əvvəl ənənəyə sadiq qalaraq müsabiqənin təşkilat komitəsinin üzvləri, Mədəniyyət Nazirliyinin təmsilçiləri, münsiflər heyətinin üzvləri və müsabiqə iştirakçıları böyük sənətkar, SSRİ-nin Xalq artisti Bülbülün (1897– 1961) abidəsinin önündə görüşüblər.
Beynəlxalq Bülbül Fondunun rəhbəri və müsabiqənin sədri, Xalq artisti, bəstəkar-müğənni Polad Bülbüloğlu hər kəsi salamlayaraq deyib: “Mən şadam ki, bu gün bir sıra ölkələrdən gənc vokalçılar Bakıya gəlir, burada böyük səhnəyə vəsiqə almaq istəyirlər. Mən çox minnətdaram ki, 1997-ci ildə Ulu öndər Heydər Əliyev bu müsabiqənin keçirilməsi barədə sərəncam imzaladı. Müsabiqə artıq doqquzuncu dəfədir keçirilir. VIII müsabiqənin qala-konserti və qaliblərə mükafatların təqdim edilməsi Bülbülün kiçik vətənində, Şuşada keçirilmişdi, bu il də ənənəmizə sadiq qalacağıq. Əsrlərdir ki, Şuşa “Qafqazın konservatoriyası” adlanır və Bülbül adına müsabiqə də bu adı doğruldur”.
Abidə önündə çıxış edən Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru Xalq artisti, professor, ilk müsabiqədən bəri münsiflər heyətinin sədr müavini Fərhad Bədəlbəyli, münsiflər heyətinin yeni sədri, dünya şöhrətli vokalçı, Xalq artisti, Bülbül adına VI müsabiqədə I yerə layiq görülmüş Yusif Eyvazov iştirakçılara uğur arzulayıblar.
Sonra Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasında müsabiqənin açılış mərasimi gerçəkləşib.
Polad Bülbüloğlu bu dəfə çıxışında münsiflər heyətinin bütün üzvlərini bir-bir salamladıqdan sonra Bülbül adına müsabiqədə indiyədək münsiflər heyətinə rəhbərlik etmiş dünya şöhrətli Rusiya vokalçılarının – İrina Arxipova, Yevgeni Nesterenko və Sergey Leyferkusun adlarını çəkib: “Bu gün dünyanın ən möhtəşəm opera səhnələrində çıxış edən və bu müsabiqədə uğurlar qazanmış azərbaycanlı vokalçılar var ki, artıq onlar özləri çıxış edənlərə qiymət vermək səviyyəsindədirlər”.
Mədəniyyət nazirinin müavini Murad Hüseynov vurğulayıb ki, bu müsabiqənin laureatı olmuş bir çox müğənni hazırda dünyanın böyük səhnələrində çıxış edir və bu sənətin yayılması üçün böyük işlər görürlər: “Budəfəki müsabiqədə çıxış edəcək musiqiçilər də gələcəkdə görkəmli musiqiçi və sənətkar olacaqlar. Bizim ürəyimizdə olduğu kimi, bu müsabiqə onların da qəlbində xüsusi yer tutacaq. Bugünkü tədbirimiz də əvvəlki müsabiqələr kimi mötəbər musiqi bayramıdır. Böyük xanəndə Bülbülün adı dünya musiqi mədəniyyəti tarixinə qızıl hərflərlə yazılıb. O, Azərbaycan milli vokal sənətinin inkişafı və təbliği istiqamətində çox işlər görüb, öz məktəbini yaradıb. Hər bir iştirakçıya yaradıcılıq nailiyyətləri arzulayıram. Əminəm ki, əvvəlki müsabiqələr kimi, bu müsabiqə də ölkəmizdə keçirilən möhtəşəm beynəlxalq musiqi layihələritək tarixə düşəcək”.
Münsiflər heyətinin sədri Xalq artisti Yusif Eyvazovun çıxışı isə müsabiqə təcrübəsi olan böyük həmkarın öz gənc ardıcıllarına psixoloji tövsiyəsi kimi yadda qalıb: “Müsabiqə mühüm hadisədir. İstəyirəm ki, bu gün burada iştirak edən gənc artistlər bilsinlər ki, əgər sənə müsabiqədə qalib gəlmək və ya növbəti tura keçmək nəsib olmayıbsa, bu, qətiyyən karyera qura bilməyəcəyin və ya qalib gələnlərdən daha zəif olduğun anlamına gəlməz. Sadəcə, səhnəyə çıxıb oxuduğun anda qalib olmaq üçün lazım olan səviyyədə və yüksəklikdə olmamısan. Ona görə də narahat olmayın, çalışmağa davam edin və ən əsası, səsinizlə münsiflər heyətini təəccübləndirməyə çalışın. Biz isə qalibləri və finalçıları obyektiv şəkildə seçəcəyik. Qoy bu müsabiqədə də bir “ulduz” doğulsun!”.
Açılışdan sonra müsabiqənin I tur dinləmələri başlayıb. İştirakçıların say çoxluğu nəzərə alınaraq proqramda birinci tura iki gün ayrılıb.

The opening ceremony of the 9th International Vocalist Competition, named after Bulbul, took place on June 3 at the Azerbaijan State Academic Philharmonic, named after M. Magomayev.
Over 140 vocalists aged 18 to 36 compete for victory in the competition held by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Bulbul International Foundation.
The competition includes a diverse group of participants. Along with Azerbaijan, over 25 countries, including Türkiye, Russia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, South Korea, and Macedonia, will compete for the prizes in the Bulbul competition over the course of a week.
In line with tradition, before the opening ceremony, the organizing committee of the competition, representatives from the Ministry of Culture, jury members, and contestants gathered at the monument dedicated to the great artist, People's Artist of the USSR Bulbul (1897–1961).
Polad Bulbuloghlu, Head of the International Bulbul Foundation and chairman of the competition, welcomed everyone, saying, “I am pleased to see young vocalists from various countries arriving in Baku today, all eager for an opportunity to reach the big stage. I am deeply grateful to national leader Heydar Aliyev for signing the order to hold this competition back in 1997.” The competition is now taking place for the ninth time. Previously, the gala concert for the eighth competition and the prize-giving ceremony were hosted in Shusha, Bulbul's small homeland. Staying true to our tradition, this year's event will also be held there. Shusha has been known as the “Conservatory of the Caucasus” for centuries, and the competition named after Bulbul justifies this name.”
The Rector of the Baku Music Academy and People's Artist, Professor Farhad Badalbeyli, who has been the Deputy Chairman of the jury since the first competition, and Yusif Eyvazov, the newly appointed chairman of the jury and world-famous vocalist who won first place in the 4th competition named after Bulbul, extended their best wishes to the participants.
The opening ceremony of the competition was held at the Azerbaijan State Academic Philharmonic.
Polad Bulbuloghlu welcomed every member of the jury and mentioned the names of world-famous Russian vocalists such as Irina Arkhipova, Yevgeniy Nesterenko, and Sergey Leyferkus, who have chaired the jury in the competition named after Bulbul. He pointed out that the Azerbaijani vocalists who achieved success in this competition are now accomplished enough to evaluate new performers.
Deputy Minister of Culture Murad Huseynov highlighted that numerous singers who won this competition are now performing on the big stages of the world and contributing significantly to the promotion of this art: "The musicians participating in this competition will also become outstanding musicians and artists in the future. This competition will hold a special place in their hearts, just as it does in ours. Today's event, much like previous competitions, is a distinguished musical holiday. The name of the great singer Bulbul is inscribed in golden letters in the annals of world musical culture. He made significant contributions to the development and promotion of national vocal art in Azerbaijan and founded his own school. I wish every participant great creative success. I hope each participant achieves creative success. I am certain that, like previous competitions, this event will go down in the history of outstanding international musical projects held in our country.
People's artist Yusif Eyvazov, the chairman of the jury, gave a speech that was seen as valuable psychological guidance from a senior colleague to the younger participants: "The competition is an important event. I want the young artists here today to understand that if you don't win or don't make it to the next round, it doesn't mean that you can't have a successful career or that you are less capable than the winners. It's just that right now, when you're on stage, you're not at the level necessary to be a winner. So don't worry, keep trying, and most importantly, try to impress the judges with your voice. We will objectively choose the winners and finalists. Let a "star" shine in this competition!
After the opening ceremony, the first round of the competition started. Due to the high number of participants, the program allocated two days for this first round.